Hygienici odhalili nebezpečný metanol v každé osmé lihovině. O testy byl zájem

Bezplatné kontroly na hygienických stanicích odhalily nebezpečný metanol či propanol v každé osmé lihovině. Na konci roku prošly testováním tisíce vzorků z domácích zásob v reakci na sérii otrav.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkohol (ilustrační foto)

Alkohol (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Výsledky prosincových testů dnes oznámilo ministerstvo zdravotnictví. Testy tvrdého alkoholu, který lidé přinesli hygienikům, neprošlo dvanáct procent vzorků.

Odborníci jich zkontrolovali na sedm tisíc. Nebezpečná dávka metanolu nebo propanolu byla v každé osmé lihovině.

U více než 40 vzorků byly přitom hladiny metanolu natolik kritické, že by jejich konzumace vedla k ohrožení života. Stačil by k tomu pravděpodobně jediný panák, v závislosti na individuálním stavu člověka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oznámení výsledků testování sledovala na ministerstvu zdravotnictví redaktorka ČRo Lenka Jansová

Podle mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívové byl o testy obrovský zájem, hygienici tak měli napilno. „V průběhu tří týdnů provedli víc než 10 tisíc konzultací a několik tisíc vzorků skutečně testovaly. Ty výsledky jsou poměrně jednoznačné,“ řekla Plívová a dodala:

„Vyplývá z nich, že závadný alkohol stále je v domácích zásobách. My jsme dokonce několik stovek podnětů na přešetření podali i na orgány činné v trestním řízení, tedy na policii a celní správu.“

Lidé si mohou nechat prověřit na hygienických stanicích lahve s alkoholem i nyní. Kontroly už ale nejsou bezplatné.

Nejhůře dopadly domácí destiláty, vodka a tuzemák

„Nejvyšší množství závadného alkoholu bylo zjišťováno v moravských krajích, v Moravskoslezském, Zlínském, Olomouckém kraji, ale i v českých krajích množství závadného alkoholu dosahovala desítky až stovky druhů alkoholu,“ uvedl hlavní hygienik Vladimír Valenta.

Za nejproblémovější typy alkoholu označil tuzemák, vodku, pálenku a domácí destiláty obecně. Množství závadného alkoholu, který se našel v tuzemských domácnostech, ho prý překvapilo:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hlavní hygienik České republiky a náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Valenta byl hostem večerních Ozvěn dne na Radiožurnálu

„Protože povědomí ve společnosti o tom problému bylo určitě velké, ten problém trval velmi dlouho. V té době bylo dostatek informací o tom, jaký alkohol je rizikový, přesto si lidé tento alkohol nechávali doma a zřejmě by byl použit, kdyby k této akci nedošlo.“

Aféra zatím uzavřená není. Sama o sobě už je ale pro budoucí větší obezřetnost společnosti podle Valenty dostatečně velkým mementem: „Zvýšená opatrnost tady určitě nějakou dobu bude trvat.“

„Další ponaučení je pro nás v tom, že ta aféra je do určité míry i výsledkem celkové tolerance k alkoholismu jako takovému – všeobecná dostupnost alkoholu, rozšíření alkoholu mezi mládeží. To jsou samozřejmě problémy, prostředí a situace, které k obdobným aférám nahrávají,“ dodal Valenta.

V tomto smyslu prý bude jedním z opatření také přijetí nového zákona, který mimo jiné upraví i dostupnost alkoholu v České republice.

Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Matěj Skalický, kko, Alina Holušová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme