Hřib: Praha nemá více nakažených než jiné regiony, v data ministerstva zdravotnictví nemám důvěru

„Praha nemá více nakažených na 100 tisíc obyvatel než jiné regiony,“ upozorňuje pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v reakci na zařazení hlavního města do žluté, tedy druhé nejrizikovější kategorie z hlediska šíření koronaviru. Hřib zároveň připomněl, že vznik semaforu ve sněmovně původně iniciovala Pirátská strana s cílem informovat obyvatele o tom, jaká opatření aktuálně platí, což jeho současné pojetí nedělá.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Hřib

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se podivuje nad daty ministerstva zdravotnictví. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Takzvaný semafor tento týden představilo ministerstvo zdravotnictví. „Ministerský semafor k tomuto cíli (informovat o opatřeních, pozn. red.) nesměřuje. Má indikovat riziko komunitního šíření, ale neinformuje o opatřeních, která mají nadále přijímat krajské hygienické stanice,“ dodává. Zařazení Prahy do žluté kategorie není přesné ani podle šéfky pražských hygieniků Zdeňky Jágrové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaké praktické dopady bude pro Prahu mít koronavirový semafor? Poslechněte si celý rozhovor

Data, s nimiž pracuje ministerstvo zdravotnictví, podle Hřiba nebudí důvěru. Podivuje se nad tím, jak mohlo po nedělním auditu koronavirových statistik v celé republice ubýt 1775 nakažených.

Ministerstvo zdravotnictví pokles zdůvodnilo tím, že zejména ostravští hygienici byli přetíženi a nestíhali aktualizovat počty uzdravených.

Podle pražského primátora by ale systém měl být daleko propracovanější a automatizovaný. Jasné prý není ani to, podle jakých kritérií budou jednotlivé regiony zařazovány na semafor – mnohdy jde o subjektivní parametry, a hlavní město proto bude metodiku připomínkovat, říká Hřib.

Primátor uvádí, že Praha má sklady naplněné ochrannými pomůckami, které může distribuovat do magistrátem zřizovaných organizací, jako je městská policie, záchranná služba a některá zdravotnická zařízení a domovy seniorů. Konkrétně jde o 800 tisíc jednorázových ústenek a 300 tisíc respirátorů FFP 2 a další vybavení.

„Trochu mě zneklidňuje, že Správa státních hmotných rezerv zatím zásoby nakoupené nemá. A místo toho nakoupila sušené mléko z Agrofertu. My potřebujeme vědět, co se bude dít po tom prvním měsíci, na který jsme se měli připravit,“ zdůrazňuje Hřib.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) svolal na čtvrteční dopoledne bezpečnostní radu hlavního města, která by se měla zabývat připomínkami k vládnímu „semaforu“, inventurou zdravotnického materiálu a vyhodnocením aktuální situace ohledně epidemie nového koronaviru. Hřib dodal, že z popudu ministerstva zdravotnictví Praha udělala inventuru ochranných pomůcek a metropole jich má zásobu na jeden měsíc.

Jaké praktické dopady bude pro Prahu mít koronavirový semafor? Poslechněte si celé Interview Plus ze záznamu.

Jan Burda, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme