Největší zásahy do soukromí? Anticeny Big Brother dostaly Rohlík.cz, polská vláda i Ústavní soud

Anticenu Velkého bratra (Big Brother Award) za největší zásahy do soukromí udělila nezisková organizace Iuridicum Remedium firmě Rohlík.cz, polské vládě a jednatelce firmy MetroZoom Daně Svobodové. Vyhlášení proběhlo ve čtvrtek na online tiskové konferenci. V kategorii dlouhodobého spoluviníka organizace udělila cenu Ústavnímu soudu, který se čtyři roky zabýval ústavností oprávnění policie odebírat pro budoucí použití genetické vzorky lidí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud, Brno

Anticenu dostal také Ústavní soud. Od ledna 2018 ještě neposoudil ústavnost využívání generických dat policií | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Anticeny úřadům, firmám a technologiím Iuridicum Remedium rozdalo posedmnácté. Kategorii dlouhodobého slídila organizátoři pro letošek přejmenovali na dlouhodobého spoluviníka a cenu udělili Ústavnímu soudu. Zdůvodnili to tím, že u soudu od ledna 2018 bez rozhodnutí leží podnět na posouzení ústavnosti využívání genetických dat policií.

Cílem podnětu podle Jana Vobořila z Iuridicum Remedium není to, aby policie nemohla data používat, ale aby se přijala úprava, která bude problematiku podrobně regulovat. Nyní podle něj chybí například pravidla pro likvidaci.

Ústavní soud se podle mluvčí Miroslavy Číhalíkové Sedláčkové k samotnému udělení anticeny vyjadřovat nebude. Uvedla však, že rozhodnutí o návrhu už padlo, vyhlášeno bude 6. dubna.

„Za dobu, kterou byl návrh projednáván, rozhodl Ústavní soud v dalších více než 17 tisících řízení, přičemž jejich průměrná délka byla necelé tři měsíce. Některé plenární věci jsou však velmi složité, což je i tento případ. Ústavní soud musí hodnotit kolizi více ústavně chráněných hodnot a zájmů, stejně jako shromáždit objemné analytické podklady a pracovat i s mezinárodními smlouvami a závazky České republiky,“ řekla mluvčí.

Pegasus i kontrola pomocí gyroskopů

Jako největšího úředního slídila porota označila polskou vládu za zneužívání špionážního systému Pegasus proti politické opozici. Telefon, který je tímto systémem napaden, je možné neustále odposlouchávat, může posílat zprávy cizím jménem, číst poštu i zašifrované aplikace.

Aféra kolem odposlechů systémem Pegasus v Polsku se rozrůstá. Měli být sledováni další dva lidé

Číst článek

V kategorii firemního slídila organizace vybrala jako vítěze online supermarket Rohlík.cz, který podle poroty kvůli zvyšování efektivity práce svých skladníků a kurýrů měří mimo jiné rychlost každého úkonu, kontroluje způsob řízení kurýrů, jejich polohu pomocí gyroskopů a GPS, dále teplotu v autě či nahrává hovory s dispečinkem.

„Systém kontroly není k pracovníkům dostatečně transparentní, někteří z nich například nevěděli, že se jejich hovory nahrávají,“ uvedli zástupci Iuridicum Remedium. Systém podle neziskové organizace data automaticky vyhodnocuje a za prohřešky či nedostatečný výkon pracovníky penalizuje například tím, že si nemohou vybírat směny.

Mluvčí Rohlík.cz Lutfia Volfová uvedla, že nejvyšší prioritou firmy je bezpečnost kurýrů i ostatních účastníků provozu, lidí ve skladě a efektivní doručení čerstvých potravin bez narušení teplotního řetězce. „V rámci zvyšování efektivity, zajištění maximální čerstvosti potravin i bezpečnosti osob a provozu měříme efektivitu v průběhu vychystání i přepravy nákupů či teplotu v autě, ve kterém potraviny převážíme,“ uvedla.

Jako ve sci-fi filmu

Jednatelka MetroZoom Svobodová obdržela anticenu za svůj výrok, ve kterém popisuje využívání dat operátorů k cílení reklamy ve veřejném prostoru.

Výrok podle Eduardy Hekšové, ředitelky spotřebitelské organizace dTest, ukazuje „bezbřehost, se kterou se s daty v marketingu pracuje“.

Policie by chtěla vědět, na jaké weby chodíte. Důvodem jsou hackeři, podvodníci a sexuální predátoři

Číst článek

Zároveň podle poroty nastiňuje možnou budoucnost, ve které se obsah na míru bude každému zobrazovat i ve fyzickém veřejném prostoru, jako tomu bylo ve varovném sci-fi snímku Minority Report.

Komunitní web a sociální síť Alík.cz obdržel pozitivní ocenění za to, jaký důraz klade na ochranu soukromí dětí. A to i za cenu odmítnutí možných výnosů z vytěžování osobních dat dětí a jejich využívání k cílené reklamě.

Web funguje od roku 2000 a měsíčně jej navštíví 160 tisíc unikátních uživatelů, převážně dětí od osmi do 16 let. Uživatelé tam mohou vzájemně komunikovat, hrát hry, publikovat texty různého druhu, soutěžit o ceny nebo se třeba v poradně obrátit na odborníky s problémy, které je trápí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme