Tusk žádá o vyšetřovací komisi kvůli špehování programem Pegasus. Vláda odmítla odpovědnost
Lídr největší polské opoziční strany Donald Tusk v úterý vyzval k utvoření parlamentní komise, která by vyšetřila zprávy o možném špehování telefonů osob spojených s opozicí či kritiků polské vlády. Mobily exšéfa opoziční volební kampaně Krzysztofa Brejzy, právníka Romana Giertycha a prokurátorky Ewy Wrzosekové podle dřívějších zjištění výzkumného týmu Citizen Lab sledoval program Pegasus izraelské firmy NSO Group. Informovala o tom agentura AP.
„V našich dějinách jde o bezprecedentní záležitost. Je to největší a nejhlubší krize demokracie po roce 1989,“ uvedl Tusk.
Právník a prokurátorka. Špionážní systém Pegasus se používal i v Polsku proti kritikům soudní reformy
Číst článek
Jeho strana Občanská platforma podle něj zažádá v Sejmu o založení vyšetřovací komise, která by údajné špehování programem Pegasus prověřila. Tusk doplnil, že je v zájmu všech politických sil v Polsku celou situaci objasnit.
V dolní komoře polského parlamentu má většinu vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) a není tedy jasné, zda Tuskův návrh projde, připomněla AP.
Se zjištěními o špehování mobilů přišla před několika dny analytická skupina Citizen Lab spojená s univerzitou v Torontu.
Mobil Wrzosekové, kritičky polských soudních reforem, byl údajně napaden nejméně v šesti případech. Nejméně v 18 případech pak Pegasus napadl v roce 2019 i telefon Giertycha, který v té době zastupoval Tuska a bývalého ministra zahraničí Radka Sikorského, nyní poslance Evropského parlamentu.
‚Falešné zprávy‘
Špehovací software v roce 2019 cílil i na současného opozičního senátora Brejzu, který v té době zastával funkci šéfa volební kampaně. Ten v úterý agentuře Reuters sdělil, že prokuratura v jeho případě nic nedělá. O možném špehování ji informoval letos v září.
Apple žaluje izraleskou firmu kvůli softwaru Pegasus. Špehoval novináře i lidskoprávní aktivisty
Číst článek
„Prokuratura hraje o čas - nechtějí nebo odmítají spustit vyšetřování a berou to jako horkou bramboru, kterou by bylo nejlepší hodit někam jinam,“ řekl Brejza.
Společně s Wrzosekovou a Giertychem trvá na tom, že za špehováním stojí vládnoucí PiS, Citizen Lab nicméně takovouto informaci nepřinesl.
Polský premiér Mateusz Morawiecki v úterý nařčení ze špehování orchestrovaného vládou označil za „falešné zprávy“. Sám prý o žádném špehování neví, pokud se by se však prokázalo, že k němu opravdu došlo, mohlo by jít o práci jiných, než polských tajných služeb.
O využívání softwaru Pegasus ke špehování novinářů, lidskoprávních a opozičních aktivistů či právníků některými světovými vládami v červenci informovala skupina zahraničních médií. Mezi státy obviněnými z takovýchto praktik se ocitlo například i Maďarsko.