Aféra kolem odposlechů systémem Pegasus v Polsku se rozrůstá. Měli být sledováni další dva lidé
Kanadská organizace Citizen Lan odhalila další případy nasazení izraelského systému pro odposlechy Pegasus v Polsku. Mimo jiné měl být špehován šéf zemědělské Agrounie Michal Kolodziejczak.
Michal Kolodziejczak televizi TVN24 upřesnil, že tajné služby ho měly odposlouchávat ve volebním roce 2019, kdy se Agrounie rozhodovala, jestli do voleb půjde jako politická strana. Pokud špehují obyčejné rolníky, nikdo už se v Polsku nemůže cítit bezpečně, řekl Kolodziejczak.
Polská prokuratura odmítla vyšetřování v kauze Pegasus. Vládní kritička se proti rozhodnutí odvolá
Číst článek
Druhou odposlouchávanou osobou měl být Tomasz Szwejgiert, spoluautor knížky o současném ministrovi vnitra Mariuszovi Kamińském.
Mluvčí ministra pro koordinaci tajných služeb Stanislaw Žaryn obvinění ze zneužívání odposlechů odmítl.
Už dříve se objevily informace, že pomocí systému Pegasus měli být odposloucháváni kritici polské soudní reformy, a to právník a bývalý politik Roman Giertych nebo prokurátorka Ewa Wrzoseková.
K proniknutí do telefonu Romana Giertycha měla dojít při minulých parlamentních volbách v roce 2019, do telefonu prokurátorky letos.
Tusk žádá o vyšetřovací komisi kvůli špehování programem Pegasus. Vláda odmítla odpovědnost
Číst článek
Prokuratura se ale odposlechy v případě Wrzoseková odmítla zabývat. Podle ní byla jedinou indicií, že k odposlechu skutečně došlo, „zpráva od výrobce telefonu“.
Kauza Pegasus
V červenci zahraniční média na základě investigativní práce zveřejnila podezření, že vlády několika zemí využily technologii Pegasus společnosti NSO Group ke špehování novinářů, lidskoprávních a opozičních aktivistů či právníků. Izraelský parlament zřídil k prošetření kauzy zvláštní komisi.
Právník a prokurátorka. Špionážní systém Pegasus se používal i v Polsku proti kritikům soudní reformy
Číst článek
Novináři získali seznam 50 000 telefonních čísel, která klienti NSO vybrali k možnému sledování. Je na něm i 15 hlav států nebo šéfů vlád, mezi sledovanými měl být i francouzský prezident Emmanuel Macron.
Podle francouzského listu Le Monde Spojené arabské emiráty vystupují v kauze Pegasus na předních příčkách. Více lidí pomocí softwaru izraelské společnosti NSO Group sledovalo jenom Mexiko. Mezi dalšími státy, které měly program využívat, je i Ázerbájdžán, Bahrajn, Indie, Kazachstán, Maroko, Maďarsko, Rwanda nebo Saúdská Arábie.
Program Pegasus se dokáže dostat k textovým zprávám, fotografiím i kontaktům. Umožňuje také odposlouchávat hovory, získat přístup k nahrávání, fotoaparátu, a dokonce vyhledat přesnou polohu telefonu. Podle odborníků dokáže nabourat jakýkoliv operační systém.