Pražský městský soud nechce řešit kauzu soudce Elischera. Pracoval totiž pro nadřazenou instituci

Pražský městský soud usiluje o to, aby nemusel rozhodovat korupční kauzu soudce Vrchního soudu v Praze Ivana Elischera. Mluvčí městského soudu Markéta Puci k tomu uvedla, že podle názoru předsedkyně senátu by měl věc řešit soud, který nespadá do obvodu pražského vrchního soudu, a u kterého tak nebudou přicházet v úvahu objektivní pochybnosti o jeho nestrannosti.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obviněný soudce Ivan Elischer podal podle zjištění Radiožurnálu trestní oznámení na policisty, kteří u něj doma dělali domovní prohlídku

Obviněný soudce Ivan Elischer. | Foto: Markéta Chaloupská | Zdroj: Český rozhlas

Elischer čelí obžalobě z toho, že ovlivňoval rozhodování svého senátu ve prospěch některých stíhaných Vietnamců, kteří mu za to platili. Za zneužití pravomoci a přijímání úplatků mu hrozí až 12 let vězení a také trest propadnutí majetku.

Státní zástupce obžaloval soudce Elischera a dalších pět lidí kvůli údajnému ovlivňování kauz

Číst článek

Puci poukázala na to, že Elischerův domovský soud je věcně i místně nadřazený Městskému soudu v Praze, který dostal Elischerův případ na starosti. Vrchní soud rozhoduje mimo jiné o odvoláních podaných proti verdiktům městského soudu.

V kauze navíc figurují jako svědci i někteří Elischerovi kolegové z řad soudců. Předsedkyně příslušného soudního senátu Veronika Cukerová se proto počátkem dubna obrátila na Nejvyšší soud s návrhem, aby tuto trestní věc pražskému městskému soudu odebral.

„Ve vztahu k nestrannosti soudce platí, že tato nestrannost má dva aspekty: nestačí, že se soudce subjektivně necítí být podjatý ve vztahu k účastníkům či věci, ale i objektivně nahlíženo, musí být vyloučeny oprávněné pochybnosti o jeho nestrannosti,“ podotkla Puci.

Policie zadržela Elischera před více než rokem, poté strávil zhruba měsíc ve vazbě. Z rozhodnutí ministra spravedlnosti nesmí soudit, a to až do pravomocného skončení trestního stíhání.

Vinu odmítá, policii už dříve označil za neobjektivní a podjatou a argumentoval také tím, že si důkazy obstarala nezákonnou cestou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme