Jak se chystá ‚ministriáda‘ NATO v Praze? Jako malá olympiáda, říká diplomatka, která má akci na povel

Stovky policistů, osmdesátistránkový manuál a skartovačky dovezené z Bruselu. Po měsících příprav se v Praze sejdou ministři zahraničí Severoatlantické aliance, aby probrali pomoc Ukrajině i výdaje na vlastní obranu. Chybět nebude šéf americké diplomacie Antony Blinken nebo generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Jak náročné je takovou akci zajistit po organizační stránce, popsala pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál diplomatka Barbara Karpetová.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg na tiskové konferenci v sídle NATO v Bruselu

Chybět nebude ani generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Foto: Johanna Geron | Zdroj: Reuters

Po měsících příprav ve čtvrtek a pátek přijedou do Prahy na neformální schůzku ministři zahraničí ze 32 zemí NATO. Za hladký průběh akce zodpovídáte jakožto zvláštní zmocněnkyně vy. Jste nervózní?
Jak jste to uhádla? Ano, je toho docela dost. Zmocněnec je v podstatě člověk, který má vědět o všem a u kterého se mají scházet všechny nitky. Měl by se postarat o to, aby zkrátka nenastal v té akci nějaký „kiks“, který by byl zaviněný tím, že jsme špatně koordinovali.

Ukrajina může použít zbraně NATO na území Ruska. Alianci to do války nezatáhne, řekl Stoltenberg

Číst článek

První rozhodnutí, aby Česko bylo hostitelskou zemí takovéto akce, padlo někdy v lednu 2023. Je to ale akce NATO, my jsme hostitelská země, takže jsme dostali do ruky něco, co by se dalo nazvat základními požadavky. To je osmdesát stránek detailních, technicko-logistických požadavků, které končí třeba tím, že tady musí být lampa, která bude svítit tak a tak.

Kolik lidí do Prahy dorazí?
Ve finále jde až o 1500 lidí, kteří se na velice malém prostoru protínají. S každým ministrem přijede v delegaci asi šest dalších lidí. Mnoho z nich má představy o individuálním programu, ale každému není možné vyjít vstříc. Organizačně je to taková malá olympiáda.

Dorazí také velká skupina z ústředí NATO v Bruselu, to bude asi sto lidí. Dále je akreditovaných asi 150 novinářů z Česka i dalších zemí.

No a pak tam budou všichni, kdo to zajišťují z české strany. A těch také není málo. Jde o zaměstnance ministerstva zahraničních věcí, ale v bezpečnostním aspektu nám pomáhá ministerstvo obrany, ministerstvo vnitra a všechny zpravodajské služby.

Mají se Pražané připravit na nějaká dopravní omezení?
Dopravní omezení budou minimální. Byla jsem se už loni podívat na neformální „ministriádě“ v Oslu, to byla opravdu veleakce, která v zásadě zasahovala do chodu celého města, byly vyblokovány třeba celé trati tramvají.

U nás se akce odehrává jen na Hradčanech, zdaleka nenaruší chod města v takové míře, jako to bylo v Oslu. Malé dopravní omezení bude jenom po dobu, kdy pojedou autokolony z letiště na Hradčany, a v prostoru Hradčan v Loretánské ulici, popřípadě na Loretánském náměstí.

Akce NATO jsou známé svými přísnými bezpečnostními standardy. Co všechno jste museli zajistit?
Ano, akce NATO jsou výjimečné tím, že mají stejné bezpečnostní požadavky na summit, formální i neformální „ministriádu“. Je to o to náročnější, že musíme tyto bezpečnostní požadavky „napasovat“ na historické budovy, od Pražského hradu přes Toskánský palác po Černínský palác, tedy sídlo ministerstva zahraničí.

Jsou to paláce, které mají reprezentační prostory vybavené skutečnými historickými artefakty, jejich silné zdi brání konektivitě a tak dále. Jde také o budovy na kopci. Přenést do těchto míst takovou akci opravdu není jednoduché.

Budou tu stovky příslušníků Policie České republiky. Jsme jim velice vděční, spolupráce jak s ministerstvem vnitra, tak s ministerstvem obrany, tak s veškerými zpravodajskými službami je výborná, trvá již několik měsíců a jsme jim vděční za profesionální přístup.

Alianční tiskárny a skartovačky

Česko se o uspořádání „ministriády“ přihlásilo dobrovolně, nemuselo to dělat. S akcí se ale pojí také velké finanční výdaje, přibližně jde o sto milionů korun. Proč je to podle vás smysluplné?
Ráda bych uvedla příklad z historie. Jde o bod, který se stal milníkem v diplomacii, a tím byl Vídeňský kongres, který se odehrával v době, kdy byla Evropa zruinovaná napoleonskými válkami.

Zhodnocení takové akce je většinou velice náročné, protože záleží, jakýma očima se na to díváte. Pro běžného občana jsou to třeba výdaje, které nevidí jako smysluplné, ale pro profesionála je pohled trochu jiný. Vídeňský kongres zajistil Evropě mír na dalších sto let.

I dnes se diplomacie snaží využívat všechny nástroje, které má, a takové setkání, speciálně je-li to alianční setkání, proto považujeme za důležité.

Měla byste na závěr nějakou zajímavost, která se pojí s aliančním setkáním?
Ano, kolegové z ústředí NATO v Bruselu si do Prahy na dva dny přivezou speciální tiskárny na akreditační kartičky, které budou muset mít účastníci setkání. A také si přivezou svoje vlastní skartovačky.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme