Pád lanovky na Ještěd: zemřel strojvedoucí kabiny, na místě zasahovali záchranáři, 14 lidí evakuovali
Při pádu kabiny lanovky na Ještěd zemřel její strojvedoucí. Druhá kabina zůstala viset, bylo v ní 15 lidí. Nikdo z nich nebyl zraněn, utrpěli ale šok >> https://t.co/J47x5hgVkm pic.twitter.com/v4clkD6wjl
— ČT24 (@CT24zive) October 31, 2021
Záchranáři zasahovali na Ještědu v Jizerských horách, kde došlo k pádu kabiny lanovky. Při neštěstí zahynul strojvedoucí, v kabině byl sám. Policie na twitteru uvedla, že ve druhé bylo v době pádu 14 lidí. Liberečtí hasiči všechny vyprostili. Jejich mluvčí Michael Georgiev řekl pro Radiožurnál, že tito lidé zejména utrpěli šok, včetně jednoho svědka pádu. Policie už začala neštěstí vyšetřovat jako přečin obecného ohrožení z nedbalosti.
Policie na twitteru uvedla, že hlášení o pádu jedné z kabin lanovky dostala kolem 13.30. „Druhá kabina, která ji vyvažovala, stále visí na laně a jednotky Integrovaného záchranného systému vyprošťují její posádku, kterou tvoří 14 lidí,“ uvedla policie kolem půl třetí odpoledne.
Hasičům se potom podařilo evakuovat všech 13 cestujících a strojvedoucího druhé kabiny. „Evakuované osoby jsou bez zranění,“ řekl pro Radiožurnál Kořínek. Někteří jsou ale podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) v péči psychologů.
Hasiči podle Kořínka zachraňovali cestující z výšky zhruba 15 metrů. Jedna kabina pojme v běžném provozu až 35 lidí.
Hejtman Půta také vyjádřil na twitteru soustrast pozůstalým oběti. „Očekávám rychlé vyšetření příčin nehody,“ dodal. Co se stalo, zatím není jasné, od pondělí měla být lanovka mimo provoz kvůli pravidelné revizi před zimní sezonou.
Podle ředitele provozu osobní dopravy ČD při nedělní nehodě lanovky došlo k destrukci tažného lana, uvedla Česká televize. Podle mluvčího ČD Petra Šťáhlavského se u tažných lan provádí defektologická kontrola každé dva roky. Poslední kontrolou lano prošlo loni v listopadu. "Další defektoskopickou zkoušku znalec doporučil provést do listopadu 2022," doplnil Šťáhlavský.
Tragická nehoda lanovky na Ještědu má jednu oběť, strojvedoucího @České dráhy , kabině byl naštěstí sám. Cestující z druhé kabinky jsou v bezpečí a péči psychologů. Pozůstalým oběti chci jménem @Liberecký kraj vyjádřit soustrast. Očekávám rychlé vyšetření příčin nehody. #ještěd
14:51 – 31. 10. 2021
Příčina se musí vyšetřit
České dráhy, které lanovku provozují, zatím nemají bližší informace o nehodě. „Čekáme na vyšetřování policie a Drážní inspekce a v tuto chvíli nebudeme předjímat, co konkrétního se tam stalo,“ řekl mluvčí drah Lukáš Kubát.
Policie už začala případ vyšetřovat. „V souvislosti s událostí na lanové dráze jsme už zahájili úkony trestního řízení pro přečin obecného ohrožení z nedbalosti,“ napsali policisté na twitteru. Kriminalisté žádají nevyslechnuté svědky nehody, aby se přihlásili na linku 158.
Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavila ji v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš.
Na možnost pádu lanovky se složky integrovaného záchranného systému pravidelně připravují, ve více než 80leté historii lanovky ale nebyl takový zásah nutný.
Podobné nehody nejsou časté
Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Loni vyvezla na vrchol 211 000 lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení.
Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více než 100 dnů mimo provoz, důvodem přerušení provozu byly i technické problémy. Kvůli technickým problémům stála lanovka i letos v září.
Podobné nehody s tragickými následky nejsou v Česku časté. Jeden člověk zemřel v listopadu 2013 u Špindlerova Mlýna. Při zřícení nákladní lanovky k chatě Bumbálka tehdy zahynul jeden muž a další čtyři lidé se zranili.
Neštěstí se stalo, když rodina se dvěma dětmi, která přijela do Krkonoš na víkend, nastoupila v dolní stanici na korbu lanovky. Po přetržení tažného lana se korba zhruba z deseti metrů zřítila na příkrý svah směrem k Labi.