Chcete stavět jinak velký dům? Na povolení si počkáte, vzkazují úřady lidem z oblastí zasažených tornádem
Některé majitele stržených domů na jižní Moravě čekají další nepříjemné starosti. Část z nich totiž bude muset týdny čekat na nové stavební povolení. Podle zjištění Radiožurnálu se to konkrétně týká těch, kteří si chtějí postavit jinak velký dům než byl ten zdemolovaný.
Rozhodující pro to, jestli bude o povolení potřeba požádat, jsou rozměry. Pokud si někdo bude chtít stavět dům, který bude mít například větší nebo menší délku obvodových zdí nebo víc nebo méně pater, o povolení požádat musí. Jiný postup zákon ani neumožňuje.
„Pokud si někdo bude chtít postavit na místě zbořené stavby stavbu novou, která bude mít ale jiné parametry než stavba zničená tornádem, tak si opravdu musí požádat o vydání nejen stavebního povolení, ale i o vydání územního umístění, kterým bude tato nová stavba umístěna. Jde se o klasický správní postup podle stavebního zákona a nejsou na to žádné úlevy,“ popisuje mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Radek Ježdík.
Lidé, kteří si budou stavět dům se stejnými rozměry, naopak začátek prací stavebnímu úřadu jenom nahlásí a s obnovou zničeného domu můžou začít hned.
Stavební úřady v Hodoníně a Břeclavi jsou zahlcené. Hamáček slíbil posílení o státní úředníky
Číst článek
Kolika lidí se žádost o nové stavební povolení bude týkat, se nedá odhadnout. Podle starostky obce Hrušky Jany Filipovičové zvolené za KDU-ČSL se totiž někteří lidé ještě nerozhodli, jak bude jejich nový dům vypadat. Ti, kteří ale budou chtít, aby jejich nová nemovitost byla větší nebo menší, musí počítat s několikatýdenním čekáním.
„Stavební povolení dneska trvá měsíc, dva. Možná to bude trvat ještě déle, protože práce mají navíc, nejsou úředníci. Jenomže samozřejmě lidé teď využívají příležitosti. Někteří chtějí stavět větší dům, někteří to chtějí zmenšit a tak dále. Musí si prostě uvědomit, že budou trochu déle čekat,“ řekla Filipovičová.
Tornádo před třemi týdny na jižní Moravě zcela zničilo necelých 200 domů, které následně museli majitelé nechat strhnout. Dalších asi 1000 budov tornádo poškodilo. Také jejich majitelé mohli s opravami začít okamžitě a o žádné povolení žádat nemuseli.
‚Snad to ministerstvo přehodnotí.‘ Na domy bez kolaudace zničené tornádem se dotace nevztahují
Číst článek
Nezkolaudované domy
V minulých dnech se hodně mluvilo taky o problémech skupiny lidí, kterým tornádo zničilo nezkolaudované domy. Tito lidé možná nebudou moct využít státní příspěvky z programu Živel, tedy až třímilionovou půjčku. Ministerstvo pro místní rozvoj v týdnu tvrdilo, že pomoc je určená jen pro majitele zkolaudovaných nemovitostí.
Rezort zároveň vlastníky nezkolaudovaných budov odkázal na pomoc od neziskových organizací. Podle nich je ale takové řešení nesystémové.
„Snažíme se neustále pracovat v terénu a řešit individuální potřeby lidí. Na druhou stranu objem peněž, který bychom případně investovali do podpory jmenovaných rodin, by mohl výrazně omezit podporu těm zasaženým, kteří mají rozbité střechy a poškozené domácnosti,“ podotýká Josef Koláček z organizace ADRA.
V pátek ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová za ANO na twitteru napsala, že resort hledá způsob jak majitelům nezkolaudovaných domů pomoct. Existuje prý několik variant. V pondělí by je měla projednat vláda.
Tornádo před víc než třemi týdny zasáhlo pět obcí na jižní Moravě. Šest lidí kvůli němu zemřelo a stovky dalších skončily v nemocnicích.