Stát vrací lidem k doplnění 90 procent žádostí o dotaci z programu Živel. Někteří také chtěli obejít podmínky
Celkem 759 lidí po ničivém tornádu na jižní Moravě požádalo o dotaci z programu Živel. Státní fond podpory investic, který dotace rozděluje, ale vrátí přibližně 90 procent žádostí k doplnění, jak zjistil server iROZHLAS.cz. Chybí v nich znalecké posudky i výše plnění pojišťoven. „Budeme žadatele vyzývat, aby nám doložili chybějící informace,” uvedla mluvčí fondu Karolína Smetanová.
Po náročném úklidu čeká na postižené na Hodonínsku ještě komplikovanější úkol: dát dohromady dokumenty, které po nich chtějí úřady.
Peníze k lidem, které poslední červnový čtvrtek postihlo tornádo, totiž plynou kromě veřejných sbírek a pojišťoven také od státu. Úřady spolu s dávkou mimořádné okamžité pomoci a speciálním úvěrem otevřely program Živel. Žadatelé, kteří přišli o domovy, z něj mohou čerpat dotaci v celkové výši až 2 miliony korun.
Stavební úřady v Hodoníně a Břeclavi jsou zahlcené. Hamáček slíbil posílení o státní úředníky
Číst článek
Státní fond podpory investic, který z něj peníze rozděluje, vyslal hned po tragédii své pracovníky přímo na místo. Ani to nepomohlo: ze 759 žádostí o dotaci pošle fond 90 procent zpět na Moravu.
„Budeme žadatele vyzývat, aby nám doložili chybějící informace. V drtivé většině půjde o odhad celkových nákladů na obnovu obydlí, tedy znalecký posudek škod, a výši plnění od pojišťovny,“ popsala mluvčí fondu Karolína Smetanová.
Hned 140 žádostí také neobsahuje úplné informace o vlastnících zničených domů. „Informace o vlastnících uvedené v žádosti neodpovídají záznamům v katastru nemovitostí, v žádosti nejsou uvedeni všichni vlastníci nemovitosti,“ vysvětlila Smetanová.
Patří sem případy, ve kterých ve zničeném domě bydlela například matka, dům ale vlastnily její děti. Stejně tak se komplikace objevily v případě společného jmění manželů. „Nemovitost nabyli po sňatku, takže každému z nich přísluší padesát procent, je to společný majetek,“ upřesňuje mluvčí, podle které komplikace způsobila například situace, kdy žádost přinesla manželka, když byl její muž na stavbě. Žádost o dotaci tak není úplná.
Bez internetu, bez informací
Poničené Hodonínsko ale nabízí jinou perspektivu. Tamní místostarosta Petr Buráň u vyřizování dotační administrativy sice nebyl, upozorňuje ale na to, že s papírováním pomáhali zástupci fondu. „Takže je zvláštní, že tam je tak velká chybovost, když jim s tím pomáhali přímo oni,“ podotkl.
Dotační program Živel
- Z vládního programu Živel mohou lidé postižení tornádem čerpat dotaci na obnovu nemovitostí v maximální výši 2 miliony korun.
- Spolu s ministerstvem pro místní rozvoj na program dohlíží Státní fond podpory investic.
- Ještě před uzavřením dotační smlouvy mohou lidé čerpat zálohu ve výši 500 tisíc korun.
- Podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) poslal v pátek stát prvních 12 záloh.
Úředníci pro to mají jednoduché vysvětlení. První žádosti rozepsali s žadateli v momentě, kdy na ulicích ležely střechy, v obcích panoval zmatek a mobily hlásily nedostatek signálu.
„V těch místech nebyl internet, signál, lidé se proto s programem nemohli seznámit. Když za námi šli, nevěděli, co všechno k žádosti potřebují,“ popsala. „Když jsme z místa odjížděli, věděli jsme, že tam bude potřeba nějaké doplnění,“ dodala mluvčí.
Fond se postiženým snaží nabídnout pomocnou ruku: v těchto dnech shání vlastní odhadce, které chce na Hodonínsko vyslat, aby doplnili chybějící dokumenty.
„Tohle je zatím v jednání, ale naším cílem je celý systém pro oběti tornáda co nejvíce zjednodušit,“ řekla Smetanová.
Jak obejít systém
Kromě lidí bez střechy nad hlavou a na pokraji zhroucení se v obcích na jihu Moravy potkali pracovníci Státního fondu podpory investic také s lidmi, kteří se na tragédii chtěli obohatit.
Zůstalo to tam od povodní, řekla Dostálová o odečítání darů. Její ministerstvo to ale popírá
Číst článek
„Někteří lidé nesplnili podmínky dotačního programu. A setkali jsme se s tím, že se nás někteří ptali, jak systém obejít a k dotaci se dostat,“ popsala Smetanová pro iROZHLAS.cz, další detaily sdělit odmítla. „Samozřejmě jsme je okamžitě odmítli,“ dodala rychle.
Hodonínského místostarostu Buráně pokusy o zneužití dotačního systému nepřekvapily. „Můžu k tomu říci, že i v takových krizích se někteří snaží vytěžit co nejvíc to jde," připustil s tím, že si nekalého obohacování všiml.
„Ať už jsou to případy finanční nebo materiální, jde o lidi, kteří si nechají postavit novou střechu, i když nejsou postižení, nebo chodí do skladu humanitární pomoci jako na nákup,“ popsal svoji zkušenost.
„To, že se někdo ptá, jak program obejít, jen dokresluje obrázek o tom, jak někteří z nás přemýšlí,“ dodal Buráň.