Kardinál Duka sloužil mši za 294 zavražděných spolupracovníků československých parašutistů
Svatovítskou katedrálou v Praze dnes zaznělo 294 jmen. Patřila lidem, kteří za druhé světové války pomáhali československým parašutistům s přípravou atentátu proti zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi. A zaplatili za to svým životem. Slavností mši už popáté sloužil kardinál Dominik Duka.
Kázání kardinála Duky se zaujetím poslouchaly desítky lidí. Mezi nimi třeba Bohuslav Bubník z Mělníka. Jeho dnes už zemřelý otec běsnění nacistů při heydrichiádě ještě s jedním zatčeným mužem nakonec přežil.
„Tatínek jezdil k Václavu Novákovi. To byla rodina, která byla celá vyvražděna. Dcera Jindřiška odvedla kolo od Baťů, na kterém atentátníci ujeli z místa vlastního provedení atentátu,“ popisuje.
Na mši za popravené příbuzné a spolupracovníky československých parašutistů v katedrále svatého Víta natáčela Evelyna Kulíšková
Spolupráci s parašutisty jeho otci tehdy ale gestapo nedokázalo, a tak ho nacisté po krutém vyslýchání propustili.
Rodiče Jaroslavy Mokré z pražských Vysočan byli v podobné situaci, ale nepřežili. Nacisté je v koncentračním táboře popravili za to, že jejich rodina skrývala parašutisty Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše.
„Přišli pro rodinu mojí tety. A protože naši věděli, že jsou na řadě, maminka nás odvezla – na kolech jsme jeli do Hloubětína ke svým rodičům. Sama se ale vrátila domů. Takže jsem maminku viděla naposledy. Mám ji v paměti. Dokonce vím, co měla na sobě,“ zavzpomínala Jaroslava Mokrá, které tehdy bylo jedenáct let.
Zádušní mše za zavražděné příbuzné a spolupracovníky paraskupin Out Distance, Silver A a Anthropoid je tradiční. Oběť vlastenců si lidé připomněli už popáté.
Mše symbolicky také navazuje na requiem za padlé parašutisty, které měl od června 1945 každoročně sloužit válečný parašutista a kněz Josef Pojar. Tradice ale trvala jen do roku 1947, kdy ji přerušil komunistický režim.
Podle historiků je pravděpodobné, že bez akce československých parašutistů a dalších skupin by se prezidentovi Edvardu Benešovi po válce nepodařilo obnovit stát v historických hranicích českých zemí.