Kauza Energie pod kontrolou: obce připravily o miliony firmy recidivisty. Úřad jim dal zelenou

Pokud se David Tejml obviněný ze zpronevěry v kauze společnosti Energie pod kontrolou ocitne před soudem, nebude to poprvé. Tejml má za sebou bohatou trestní minulost. A to již dávno před angažmá v případu nákupu levné elektřiny, kvůli němuž stovky obcí, měst či mateřských škol přišly o desítky milionů korun. Jak zjistil server iROZHLAS.cz, jde o recidivistu, jehož soud nakonec poslal na více než na rok do vězení.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Energie pod kontrolou

Energie pod kontrolou | Zdroj: Energie pod kontrolou

Pouhý pohled na Tejmlův trestní rejstřík již v roce 2014 varoval, že obchodovat se společnostmi s ním spojenými může být riskantní. O jeho minulosti věděl i Energetický regulační úřad. I přes to v září 2014 udělil licenci na obchodování s elektřinou a plynem firmě EPK Trade, úzce spojené s Energií pod kontrolou. Úřad tak EPK Trade umožnil obchodovat s elektřinou, Energie pod kontrolou zase vybírala od obcí zálohy. 

Policie už kauzu Energie pod kontrolou vyšetřovala, i tak z firmy odtekly desítky milionů

Číst článek

Trestaný Tejml přitom za oběma společnostmi stál. V EPK Trade působil hned od založení v červenci 2014 jako jeden z jednatelů. Zákon ovšem vyžaduje, aby členové statutárních orgánů firem žádajících o licenci pro obchodování s elektřinou a plynem byli bezúhonní. Jak je tedy možné, že EPK Trade uspěla?

Těsně před rozhodnutím zmizel

Krátce před rozhodnutím o přidělení licence totiž Tejml mizí z jejího vedení - 3. září 2014 ho z pozice jednatele odvolává valná hromada. Pět dní na to, 8. září 2014, EPK Trade licenci získává. Osm měsíců poté, 11. května 2015, se Tejml opět stává jednatelem.

Regulační úřad jakékoliv pochybnosti odmítá, firma podle něj měla na přiklepnutí licence nárok. "Energetický regulační úřad udělil licenci společnosti EPK Trade 8. září 2014. V té době nebyl David Tejml jednatelem společnosti EPK Trade ani ustanoven odpovědným zástupcem," reagoval na dotaz mluvčí úřadu Michal Kebort.

Tři podmínky a vězení

Úřad se přitom evidentně zajímal, jestli je Tejml bezúhonný. Do licenčního spisu založil výpis z Tejmlova rejstříku trestů. Z dokumentu, do něhož server iROZHLAS.cz nahlédl, vyplývá, že již v roce 1996 odešel Tejml od Obvodního soudu pro Prahu 1 s tříměsíční podmínkou.

Rok na to ho Okresní soud v Břeclavi potrestal roční podmínkou, přičemž v roce 1998 stanul před soudem potřetí. Okresní soud v Uherském Hradišti pak Tejmlovi připočetl i dvě předchozí podmínky a poslal ho na 14 měsíců za mříže. 

Z dokumentu nelze vyčíst, za co Tejmla soudy trestaly. Podle informací serveru iROZHLAS.cz však šlo o majetkovou a násilnou trestnou činnost, v jednom případě vloupání za pomoci výbušnin. 

Sám Tejml nechtěl problémy se zákonem a veletoč ve vedení EPK Trade rozebírat. Když se dozvěděl, že mluví s novinářem, zavěsil telefon. Nereagoval ani na SMS zprávu.

Policie: Zpronevěřil 50 milionů

Kriminalisté ho od letošního srpna stíhají kvůli zpronevěře bezmála 50 milionů korun v kauze nákupu levné energie. Energie pod kontrolou (EPK) slibovala za podpory KDU-ČSL úspory, po třech letech však za společností zbyly pouze dluhy v desítkách milionů korun. O peníze přitom přišly nejen obce, ale také společnost Amper Market, která za dodávky elektřiny nedostala zaplaceno. 

Kauza Energie pod kontrolou

Energie pod kontrolou fungovala pro smluvně vázané obce jako zprostředkovatel cenově výhodných dodávek energií a jako správce odběrných míst. Většina starostů okradených obcí přiznává, že spolupráce s firmou fungovala z počátku dobře a že i ušetřili. Postupem času se ale firma podle starostů začala vymlouvat, třeba na problémy s počítačovým programem. Pokud přišlo vyúčtování, bylo podle starostů zmatečné. A původně uspořenou sumu obce pak nakonec tratily na nevrácených zálohách. Společnost navíc nakonec převedla odběrná místa na novou společnost. Žalobu podala i společnost Amper Market. Přišla kvůli tomu o desítky milionů korun. Ředitel Amper Marketu Jan Palaščák je přesvědčen, že škody nemusely být zdaleka tak vysoké, především pokud by policie pracovala rychleji - vyšetřování totiž spustila už na konci roku 2015.

Ředitel Amper Marketu Jan Palaščák kvůli tomu postup emergetického úřadu kritizuje. "Při uzavírání smlouvy s EPK Trade pro nás bylo důležitým faktorem, že je to licencovaný obchodník s elektřinou a plynem. Z toho lze vždy dovozovat bezúhonnost statutárních orgánů takové firmy, což se bohužel později po eskalaci problémů s touto firmou nepotvrdilo," řekl serveru iROZHLAS.cz.    

Regulační úřad nakonec v roce 2016 licenci EPK Trade odebral, potíže však začaly již dávno předtím: platby za elektřinu vázly a Tejml navíc bez vědomí obcí převedl smlouvy na dodávky energie na společnost Energie Pro.

Úřad odebral licenci loni

Úřad ale opět odmítá, že jednal pozdě. "Pochopitelně jsme konali. Zákon stanoví, že Energetický regulační úřad licenci zruší mimo jiné tehdy, pokud její držitel přestal splňovat podmínky pro její udělení podle energetického zákona. To byl i případ licence dotazovaného subjektu. Skutečně jsme konali bezodkladně. Jakmile se úřad dozvěděl o skutečnostech, které nasvědčovaly tomu, že společnost EPK Trade neplní podmínky pro udělení licence, zahájil kroky, které nakonec vedly k pravomocnému zrušení licence ke dni 21. června 2016," reagoval mluvčí Kebort.

Úředníci navíc podle něj 13. ledna 2016 varovali tiskovou zprávou před aktivitami společnosti a aktivně spolupracovali s policií.

Podle Palaščáka měl nicméně regulační úřad zasáhnout také proti Energii Pro. "Varovali jsme ho již před dvěma roky, bohužel s naším podnětem nijak nenaložil. Ve světle aktuálních informací z insolvenčního řízení a z trestního řízení se bohužel potvrzuje naše obava, že touto nečinností úřadu byly kromě Amper Market poškozeny dotčené obce po celé republice, a to nejen jako koncoví zákazníci, ale rovněž jako věřitelé Energie pod kontrolou," je přesvědčen manažer společnosti Amper Market.

Školy a obce žádají od Energie pod kontrolou celkem 240 milionů korun, insolvenční správce prozatím uznal pohledávky ve výši 162 milionů korun. Nepodařilo se mu však dohledat skoro žádný majetek, na účtu Energie pod kontrolou zbylo necelých pět milionů korun.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme