Insolvenční správce Liberty Ostrava chce prodat odval Lihovarská. ‚120 milionů je za něj málo,‘ míní
Insolvenční správce zkrachovalé huti Liberty Ostrava Šimon Peták se chce znovu pokusit prodat odval Lihovarská ve Slezské Ostravě. Původní výběrové řízení, které bylo vyhlášeno loni v září, bylo zrušeno a nyní se připravuje nové s takovými parametry, aby potenciální zájemci byli schopni podat adekvátní nabídky, řekl Peták.
Halda neboli odval Lihovarská se nachází několik stovek metrů od areálu huti a od roku 1958 se tam vyvážel velkoobjemový odpad včetně vysokopecní strusky. Huť chtěla původně odval prodat za 120 milionů korun společnosti FDXX strategie z Mikulovic na Jesenicku.
Správce Liberty Ostrava chce prodat pohledávky, které má huť za Tamehem. Vyhlásil aukci na konec ledna
Číst článek
Objevilo se však několik zájemců, kteří za něj nabídli více. Na to upozornil i insolvenční správce, který firmě doporučil transparentní prodej například formou výběrového řízení. Firma poté návrh na prodej odvalu stáhla, v září pak vyhlásila s insolvenčním správcem výběrové řízení, které ale bylo později zrušeno.
Na odvalu je souvislá vrstva strusky, jejíž množství se odhaduje téměř na devět milionů tun. Množství strusky stanovil geologický průzkum dělaný metodou vrtů, který loni provedla společnost Talpa-RFP.
„Odval obsahuje velké množství strusky, my ho máme odhadnuto asi na 8,9 milionu tun, což je tedy nutno brát jako nějaký pracovní odhad, protože byly zde i odlišné názory, že tam té strusky je méně. Naopak lze spekulovat, že jí tam může být i více,“ řekl Peták.
Hodnota odvalu
Loni poměrně rychle dospěl k závěru, že částka 120 milionů korun, za kterou chtěla odval prodat Liberty, je zcela neadekvátní. „Máme indikaci, že ta hodnota se pohybuje několikanásobně výše než původní částka. Nicméně první běh výběrového řízení, který byl vyhlášen ještě v době, kdy dispoziční oprávnění měl dlužník (Liberty), nedopadl příliš zdárně z více důvodů,“ řekl správce.
Liberty Ostrava půjde do konkurzu. Reorganizaci podniku nikdo ani nenavrhl
Číst článek
Šlo podle něj o právní i faktické komplikace. Navíc vyšlo najevo, že někteří strategičtí zájemci z řad větších nadnárodních cementáren kvůli svým vnitřním schvalovacím procesům a potřebě získat financování nebyli ve vymezeném čase schopni předložit takovou nabídku, která by byla nejvýhodnější pro věřitele Liberty.
„Po dohodě s dlužníkem došlo ke zrušení výběrového řízení a nyní se připravuje jeho opakování, avšak s takovými parametry, aby všichni tito strategičtí zájemci mohli podat co nejvyšší nabídky,“ řekl Peták.
Slezská huť vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Dostala se ale do dluhů a od loňského června je v úpadku. Přes 900 věřitelů huti přihlásilo u soudu pohledávky za 23,23 miliardy korun, insolvenční správce ale uznává pohledávky věřitelů zhruba za 7,4 miliardy korun. Peták připravuje i prodej celého podniku.
V současné době v Liberty Ostrava fungují tři závody, jejichž provoz financují jiné firmy. Před rokem měla firma 6000 zaměstnanců, více než polovina z nich už ji opustila, většinu podnik propustil. Nyní v huti zůstává okolo 2500 lidí.