Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace
800 stran důkazů, 29 svědků a stovky hodin práce. Sněmovní vyšetřovací komise složená ze zástupců vládních i opozičních stran zveřejnila zatím nejpodrobnější dokument popisující práci především policie v den střelby na filozofické fakultě 21. prosince 2023. Na 56 stranách popisuje dění minutu po minutě z pohledu tehdy známých informací i zpětně. Policii doporučuje mimo jiné zefektivnit lokalizaci mobilních telefonů nebo pořídit lepší výzbroj.
Klíčová věta celého dokumentu: „Vyšetřovací komise neshledala v postupu složek integrovaného záchranného systému pochybení, která by ovlivnila skutkový děj vyšetřované mimořádné události.“
Desatero členů komise nicméně poukazuje na „nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení před zahájením střelby v budově filozofické fakulty“, ačkoliv oceňuje profesionalitu celého zásahu od času 12.19, kdy kamarádka budoucího střelce Davida K. volá na policii s obavou o možné sebevraždě, až do 18.50, kdy policie prohlásila budovu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v Praze za bezpečnou.
Při střelbě na filozofické fakultě záchranné složky nechybovaly, uvedla komise. ANO nesouhlasí
Číst článek
Postup policie
Celý dokument naleznete v dolní části článku. Mezi stranami deset až 35 komise popisuje, jak středočeští i pražští policisté v den střelby 21. prosince 2023 postupovali – nejprve z pohledu informací a zjištění, které vyšetřovatelé minutu po minutě získávali, a poté ex post, tedy ve světle dnes známých skutečností.
Policisté nejprve krátce po poledni pátrali po mladíkovi s vypnutým telefonem a sebevražednými sklony a v následujících necelých třech hodinách postupně zjišťovali, že zavraždil svého otce, v rodinném domě nastražil amatérské výbušné zařízení, je podezřelý z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese a ozbrojený až osmi zbraněmi se pohybuje v centru Prahy.
Na stranách 36 a 41 komise rozebírá postup a činnost hasičů a záchranářů a závěrem uvádí doporučení do budoucna, jak podobným incidentům předcházet a jak na ně lépe reagovat, pokud k nim už dojde.
Prodejci zbraní musí povinně hlásit podezřelé nákupy. Opatření souvisí se střelbou na filozofické fakultě
Číst článek
Navrhované změny
Na problémy s lokalizací telefonu upozornil už v létě Český rozhlas. Pachatel si v den střelby mobil vypnul v 7.09 a znovu jej zapnul krátce po druhé hodině odpoledne, kdy už se nacházel v budově fakulty a pravděpodobně na toaletě se k činu připravoval.
V době mezi zapnutím telefonu a začátkem střelby několik minut před 15.00 policisté podle společnosti O2 žádali o lokalizaci pouze jednou. Operátor přitom polohu mobilu policii sám poskytnout nemůže a důvody pátrání mu podle zákona sdělovány nejsou.
Pražští policisté koncem loňského roku věc pro média komentovat odmítli s odůvodněním, že byli vyšetřovací komisí požádáni o zdrženlivost.
Komise doporučuje mimo jiné „zjednodušit proces žádosti o použití speciálních prostředků při identifikaci a sledování“ mobilních telefonů, zavést pravidelná školení o systému lokalizace a změnit zákon tak, aby provozovatelé telekomunikačních služeb policii poskytovali údaje „bez práva na úhradu nákladů“ ze strany policie.
Pravidelná školení k lokalizaci mobilních zařízení doporučila už loni i Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Psychoterapeutka: První výročí tragédie na FF UK je příležitostí uvolnit a propouštět staré pocity
Číst článek
Další doporučení se týkají například označení policistů v civilu, aby v nebezpečné zóně nedošlo k záměně s pachatelem nebo nákupu další výzbroje a výstroje.
„Některé útvary a organizační články policie ovšem nedisponují dostatečným počtem samopalů v ráži 5,56x45 a ne všechny prvosledové hlídky napříč všemi útvary Policie ČR jsou jimi vybaveny. Jedná se přitom o nezbytnou výzbroj pro účinný zásah proti aktivnímu střelci v balistice,“ stojí v dokumentu.
Policie by rovněž podle komise měla vyhodnotit, zda by s ohledem na ochranu soukromí osob mohla využít umělou inteligenci při analýze kamerových záznamů na veřejných místech při pátrání po nebezpečné osobě.
Doporučení pro ministerstva vnitra, školství a zdravotnictví se týkají především prevence a vzdělávání veřejnosti, konkrétně třeba navýšení počtu dětských psychologů a klinických psychiatrů.
Dalším zákonodárným doporučením komise je zavést zákaz tlumičů na krátké zbraně.