Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace

800 stran důkazů, 29 svědků a stovky hodin práce. Sněmovní vyšetřovací komise složená ze zástupců vládních i opozičních stran zveřejnila zatím nejpodrobnější dokument popisující práci především policie v den střelby na filozofické fakultě 21. prosince 2023. Na 56 stranách popisuje dění minutu po minutě z pohledu tehdy známých informací i zpětně. Policii doporučuje mimo jiné zefektivnit lokalizaci mobilních telefonů nebo pořídit lepší výzbroj.

Dokumenty Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtvrté patro Filozofické fakulty Univerzity Karlovy

Čtvrté patro Filozofické fakulty Univerzity Karlovy | Foto: Anna Boháčová | Zdroj: Profimedia

Klíčová věta celého dokumentu: „Vyšetřovací komise neshledala v postupu složek integrovaného záchranného systému pochybení, která by ovlivnila skutkový děj vyšetřované mimořádné události.“

Desatero členů komise nicméně poukazuje na „nedostatky v oblasti operačního a taktického řízení před zahájením střelby v budově filozofické fakulty“, ačkoliv oceňuje profesionalitu celého zásahu od času 12.19, kdy kamarádka budoucího střelce Davida K. volá na policii s obavou o možné sebevraždě, až do 18.50, kdy policie prohlásila budovu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy na náměstí Jana Palacha v Praze za bezpečnou.

Při střelbě na filozofické fakultě záchranné složky nechybovaly, uvedla komise. ANO nesouhlasí

Číst článek

Postup policie

Celý dokument naleznete v dolní části článku. Mezi stranami deset až 35 komise popisuje, jak středočeští i pražští policisté v den střelby 21. prosince 2023 postupovali – nejprve z pohledu informací a zjištění, které vyšetřovatelé minutu po minutě získávali, a poté ex post, tedy ve světle dnes známých skutečností.

Policisté nejprve krátce po poledni pátrali po mladíkovi s vypnutým telefonem a sebevražednými sklony a v následujících necelých třech hodinách postupně zjišťovali, že zavraždil svého otce, v rodinném domě nastražil amatérské výbušné zařízení, je podezřelý z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese a ozbrojený až osmi zbraněmi se pohybuje v centru Prahy.

Na stranách 36 a 41 komise rozebírá postup a činnost hasičů a záchranářů a závěrem uvádí doporučení do budoucna, jak podobným incidentům předcházet a jak na ně lépe reagovat, pokud k nim už dojde.

Prodejci zbraní musí povinně hlásit podezřelé nákupy. Opatření souvisí se střelbou na filozofické fakultě

Číst článek

Navrhované změny

Na problémy s lokalizací telefonu upozornil už v létě Český rozhlas. Pachatel si v den střelby mobil vypnul v 7.09 a znovu jej zapnul krátce po druhé hodině odpoledne, kdy už se nacházel v budově fakulty a pravděpodobně na toaletě se k činu připravoval.

V době mezi zapnutím telefonu a začátkem střelby několik minut před 15.00 policisté podle společnosti O2 žádali o lokalizaci pouze jednou. Operátor přitom polohu mobilu policii sám poskytnout nemůže a důvody pátrání mu podle zákona sdělovány nejsou.

Pražští policisté koncem loňského roku věc pro média komentovat odmítli s odůvodněním, že byli vyšetřovací komisí požádáni o zdrženlivost.

Komise doporučuje mimo jiné „zjednodušit proces žádosti o použití speciálních prostředků při identifikaci a sledování“ mobilních telefonů, zavést pravidelná školení o systému lokalizace a změnit zákon tak, aby provozovatelé telekomunikačních služeb policii poskytovali údaje „bez práva na úhradu nákladů“ ze strany policie.

Pravidelná školení k lokalizaci mobilních zařízení doporučila už loni i Generální inspekce bezpečnostních sborů.

23:26

Psychoterapeutka: První výročí tragédie na FF UK je příležitostí uvolnit a propouštět staré pocity

Číst článek

Další doporučení se týkají například označení policistů v civilu, aby v nebezpečné zóně nedošlo k záměně s pachatelem nebo nákupu další výzbroje a výstroje.

„Některé útvary a organizační články policie ovšem nedisponují dostatečným počtem samopalů v ráži 5,56x45 a ne všechny prvosledové hlídky napříč všemi útvary Policie ČR jsou jimi vybaveny. Jedná se přitom o nezbytnou výzbroj pro účinný zásah proti aktivnímu střelci v balistice,“ stojí v dokumentu.

Policie by rovněž podle komise měla vyhodnotit, zda by s ohledem na ochranu soukromí osob mohla využít umělou inteligenci při analýze kamerových záznamů na veřejných místech při pátrání po nebezpečné osobě.

Doporučení pro ministerstva vnitra, školství a zdravotnictví se týkají především prevence a vzdělávání veřejnosti, konkrétně třeba navýšení počtu dětských psychologů a klinických psychiatrů.

Dalším zákonodárným doporučením komise je zavést zákaz tlumičů na krátké zbraně.

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme