Kontroloři potravinářské inspekce vyrážejí na vinobraní. Testují kvalitu burčáku

Sezóna oblíbeného burčáku je v plném proudu. Částečně zkvašený mošt z bílých i modrých hroznů révy vinné testují v těchto dnech inspektoři české potravinářské inspekce. Mají za sebou už víc než 200 kontrol. Prověřují hlavně původ nápoje a také obsah cukru.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burčákomat

Burčákomat | Foto: Vlasta Gajdošíková | Zdroj: Český rozhlas

Dobrý burčák by měl být podle odborníků lehce zakalený, ale měl by působit svěže. Nesmí být ani příliš tmavý, ani moc světlý.

„Člověk tomu přijde na chuť, je to dobré; Je sladký jako limonáda a tak mi chutná; Já jsem ho měl jen jednou a bohužel mi zapáchá; Mám rád sladké pití a burčák je sladký. Pokud tedy do něj někdo nedává cukr, což je samozřejmě špatně,“ prozrazují většinou milovníci burčáku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kontroloři potravinářské inspekce testují kvalitu burčáku. O téma se zajímala redaktorka Lucie Husárová

Kontroloři se zaměřují na původ burčáku, na obsah cukru a syntetických barviv. Do laboratoře dosud zamířilo 31 vzorků. Na výsledky si ale podle mluvčího inspekce Pavla Kopřivy zatím musí zájemci počkat.

„Laboratorní metoda pro rozbor burčáku vyžaduje přibližně 4 až 6 týdnů. Důvodem je skutečnost, že tyto vzorky je nejprve nutné nechat prokvasit, což je přírodní biologický proces, který vyžaduje tuto zmíněnou dobu,“ vysvětluje.

Loni inspekce prověřila přes 400 prodejních míst. Našla jen dva nevyhovující vzorky a rozdala desetitisícové pokuty. V předchozích letech přitom bylo pochybení mnohem víc.

Testuje se hlavně původ burčáku. Ten totiž musí pocházet jen z místních hroznů, jinak jde o klamání zákazníka. Takový případ už inspekce letos řešila - šlo o prodej burčáku z automatu

„Tento způsob prodeje je z hlediska inspekce naprosto v pořádku, ovšem v letošním roce na začátku sezóny došlo k případu, že pomocí těchto výdejních automatů byl nabízen takzvaně částečně zkvašený hroznový mošt nebo-li burčák. Nepocházel ale z hroznů sklizených a zpracovaných na území ČR a takový nápoj se nesmí nazývat burčák,“ dodává Pavel Kopřiva.

Vinobraní, kde se bude burčák prodávat, bude tento víkend například v pražské Grébovce nebo v Litoměřicích, kam se tentokrát sjede rekordní počet vinařů.

Lucie Husárová 1, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme