Prymula: Koronavirus nezmizel. Druhá vlna může přijít kdykoliv, pokud bychom ji podcenili

Od začátku epidemie se v Česku nakazilo už přes 13 tisíc lidí, z nichž se více než 8400 uzdravilo a 353 lidí zemřelo. Denní přírůstek nakažených se začal významněji zvyšovat koncem června, kdy se nákaza rozšířila na Karvinsku. Hostem úterního Interview Plus byl epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

Interview Plus Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula

Epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula | Foto: Petr Topič/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Nákaza se na Karvinsku rozšířila hlavně mezi pracovníky dolů černouhelné firmy OKD a jejich blízkými. OKD pak kvůli vysokému počtu nemocných musela přerušit těžbu na všech svých dolech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kdy bude k dispozici vakcína? Poslechněte si celý rozhovor

„Doly měly být uzavřeny dříve. Vyhnuli bychom se takovému výraznému nárůstu,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus epidemiolog a vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula.

„Nárůst byl způsoben masivním nakupením v dolech, kde byla opatření zřejmě nedostatečná na to, aby se zamezilo masivnějšímu šíření,“ doplňuje.

Situace je teď již podle něj výrazně klidnější než před týdnem. Epidemie podle něj ustupuje a je kontrolována.

Moravskoslezský kraj má největší počet nakažených ze všech českých regionů, od začátku epidemie zde onemocnělo přes 3750 lidí.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se ale zatím neuvažuje o uzavření hranic pro polské pendlery, kteří dojíždějí za prací. Právě mezi nimi odhalilo testování v novojičínské firmě Varroc Lighting zatím víc než dvě desítky nakažených.

„Ve většině zemí dochází k drobným nárůstům, u nás to dominantně souvisí s různými většími či menšími ohnisky. Dlužno říci, že se je daří zvládat,“ podotýká Prymula s tím, že v Karviné nyní bude provedeno testování čtyř tisíc lidí, aby se ověřila efektivita opatření.

Horší než chřipka

V Evropě je teď situace relativně klidnější než v Asii nebo Americe, kde jsou přírůstky v desítkách tisíc nových případů denně. Prymula ale varuje před hrozbou druhé vlny nákazy.

„Virus nezmizel, je epidemiologicky velmi nebezpečný, musíme být připraveni. Druhá vlna může začít kdykoliv, kdybychom ji podcenili,“ upozorňuje.

Povinné roušky v hromadné dopravě? ‚Na podzim to určitě budeme zvažovat,‘ potvrdil Vojtěch

Číst článek

„V Izraeli je teď klasická druhá vlna, která je vyšší než ta první. A přestože tam měli řadu opatření, došlo tam ke zpočátku drobným nárůstům a nyní tam jsou přírůstky vyšší než dřív,“ varuje.

Do podzimu je proto nutné posílit diagnostiku, aby systém nebyl zahlcen jinými respiračními nemocemi. „Nyní máme kapacitu asi 15 tisíc vzorků, která není naplněna, ale během chřipkové sezony se může chtít v jeden den vyšetřit třeba 100 tisíc lidí,“ přibližuje.

Nemoc covid-19 je podle Prymuly výrazně zákeřnější než chřipka. Smrtnost se pohybuje okolo 0,6 procenta, u chřipky je to desetina procenta.

„Zápal plic po koronaviru je jiný než po chřipce. Dochází k fibróznímu zánětu, vytváří se tam vazivo a tkáň mnohem hůře vyměňuje kyslík. Člověka to hendikepuje do konce života, protože bude mít určitou respirační nedostatečnost,“ vysvětluje vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví.

Kdy bude k dispozici vakcína? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Jan Burda, ert Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme