Kraje podpořily Rusnoka. Bývalé vládní strany mu hlas nedají, zbylé se stále rozhodují
Premiér Jiří Rusnok má už jen poslední dva dny pro shánění hlasů pro svoji vládu. Zatímco strany bývalé koalice ODS, TOP 09 a LIDEM důvěru kabinetu vylučují, sociální demokraté a komunisté se rozhodnou zítra. Podporu zvažují i Věci veřejné, které se dnes sejdou s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem. Rusnok zatím získal spojence v krajích. 12 hejtmanů mu vyjádřilo podporu.
Vláda Jiřího Rusnoka má podporu krajů. Pro Rusnokův kabinet se vyslovilo 12 hejtmanů, členů ČSSD a KSČM.
„Hlasování se zúčastnilo 13 hejtmanů včetně primátora hlavního města Prahy a dopadlo takto: Pro návrh podpory vlády Jiřího Rusnoka 12 hejtmanů, proti jeden – to byl pan primátor Hudeček. Pan hejtman Půta se hlasování nezúčastnil,“ informuje předseda Asociace krajů Michal Hašek z ČSSD.
Hejtman Jihočeského kraje a místopředsedu Asociace krajů České republiky Jiří Zimola z ČSSD a politolog z Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek mluvili mimo jiné o situaci uvnitř sociální demokracie
Podle něj je Rusnokův kabinet pro kraje lepším partnerem než bývalá pravicová vláda. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka reagoval prohlášením, že Česká republika potřebuje vládu, která má sílu prosadit změny. Takovou silou prý Rusnokův kabinet nedisponuje.
„My cítíme mnohem větší vstřícnost od této vlády a dovedeme si s ní představit i spolupráci,“ namítá hejtman Jihočeského kraje a místopředsedu Asociace krajů České republiky Jiří Zimola.
Popřel také, že by ČSSD procházela krizí. „Mohu všechny ujistit, že žádný zásadní rozkol není, že to je prostě normální vnitrostranická diskuze a zaplať příroda za ni.“
Hašek: Asociace krajů je nepolitická organizace. Ale politická témata řešit musí
Číst článek
Dění uvnitř sociální demokracie považuje politolog Lukáš Jelínek za nestandardní. V českém politickém prostředí podle něj není příliš obvyklé, aby předseda a místopředseda strany vyjadřovali tak radikálně odlišné názory v zásadních otázkách.
„Je celkem jasné, že regionální politici jsou mnohem příznivěji nakloněni Rusnokově vládě než třeba poslanecký klub. A protože regionální politici mají v předsednictvu strany, které bude mít klíčový hlas, silnější slovo, tak bych si troufnul tvrdit, že na předsednictvu převládne názor pro důvěru Rusnokově vládě, což ale nejspíš bude změkčeno nějakými podmínkami,“ uvažuje. Domnívá se ale, že vláda důvěru stejně nezíská.
ODS i TOP 09 prý mají jasno
Premiér Jiří Rusnok nyní počítá s podporou až 97 poslanců. To by ale pro něj musel zvednout ruku i někdo z bývalých vládních stran. Šéf poslaneckého klubu ODS Marek Benda za své poslance ručí. Dorazit by měli všichni a ti, kteří by si to na poslední chvíli rozmysleli, musí podle Bendy počítat s odchodem z klubu i strany.
O podpoře Rusnokově vládě mluvili na Radiožurnálu předseda Věcí veřejných Vít Bárta a předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík, svůj pohled přidal komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček
„Pokud by někdo nepřišel na tak závažné hlasování, nedovedu si dost dobře představit, jak bychom já a on mohli být ve stejné straně,“ tvrdí Benda.
I mezi poslanci TOP 09 je podle jejich předsedy Petra Gazdíka o podobě středečního hlasování jasno – proti Rusnokově kabinetu budou hlasovat všichni. V pátek zveřejněné programové prohlášení vlády na tom nic nemění.
„Pro nás programové prohlášení vlády je pouze cár papíru. Ta vláda je nelegitimní, nevznikla na půdorysu Poslanecké sněmovny, není to ani vláda odborníků. Je to vláda strany SPOZ, která v parlamentních volbách získala 4,33 procenta hlasů,“ říká Gazdík a pokračuje:
„Pan premiér nejednal při sestavování vlády se stranami zastoupenými ve sněmovně ani s poslaneckými kluby. Takové vládě nemůžeme dát důvěru, obzvlášť když je ve sněmovně zcela jasná většina 101 hlasů pro vládu Miroslavy Němcové.“
Věci veřejné budou ještě jednat
ČSSD a komunisté rozhodnou o podpoře Rusnokova kabinetu zítra. Věci veřejné o ní teprve jednají. Dnes se sejdou s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem.
„Věci veřejné byly první parlamentní stranou, která řekla, že bude zvažovat důvěru vládě Jiřího Rusnoka. S panem ministrem zemědělství budeme řešit tři okruhy,“ vysvětluje předseda strany Vít Bárta a pokračuje:
„První okruh je otázka transparentnosti hospodaření Českých lesů. Druhý okruh je zákon o významné tržní síle týkající se velkých potravinářů, ochranářská opatření. Třetí téma se dotýká především koncepčních pohledů na české zemědělství.“
Kabinet může vládnout i v demisi
Podle komentátora Petra Nováčka v tuto chvíli nikdo nemůže vědět, kolik hlasů vláda doopravdy získá. Hradní kancléř Vratislav Mynář se však vyjádřil, že jednou z možností je i pokračování současné vlády bez získané důvěry.
„V okamžiku, kdy by vláda důvěru nezískala, je předseda vlády povinen oznámit to prezidentovi, a vláda se tím ocitá ve stavu demise. Ale nikde není psáno, jak dlouho se v demisi může nacházet,“ upozorňuje Nováček a dodává:
„Je na prezidentovi, kdy v této situaci vybere nového člověka, jmenuje ho premiérem a pověří sestavením vlády. To může udělat za dva dny, za dva měsíce a nebo také to s tou vládou můžeme s prominutím doklepat až do řádných voleb v květnu 2014.“