Křeček: Vládní novela spory o nájemné neřeší, jen zhoršuje postavení nájemníků

Asi 450 tisíc domácností v Česku zažilo začátkem roku velký třesk, protože v menších městech a obcích skončila deregulace nájemného. Zatím se ale nenaplnily obavy, že by byly soudy zaplaveny tisíci žalob nájemníků nespokojených s výší činže. Nájemníci se s majiteli buď dohodli na postupném růstu poplatku za bydlení, nebo čekají na lepší podmínky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Křeček z ČSSD

Stanislav Křeček z ČSSD | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Mezitím se ministerstvo pro místní rozvoj snaží doladit jakýsi manuál pro ty, kteří se nedomluví, respektive pro soudy. A ústavní výbor Poslanecké sněmovny dnes posoudí, jak se mu to povedlo.

Zpravodajem k návrhu novely zákona o střetu zájmů a novely občanského zákoníku je poslanec sociální demokracie Stanislav Křeček. Ten označil vládní návrh za snahu zhoršit postavení nájemníků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanislav Křeček na Rádiu Česko: Vládní novela spory o nájemné po deregulaci neřeší, jen zhoršuje postavení nájemníků

„Vládní novela se deregulace vůbec netýká, nějaké návody soudům, jak mají rozhodovat, tam nic takového není. To je šířen omyl už několik měsíců,“ řekl Křeček v rozhovoru pro Rádio Česko.

Co tedy podle vás v novele přesně je?

„V novele je, že nájemník, jestliže jede na delší cestu, musí oznámit člověka, který otevře byt, a jestliže ne, tak mu tam může vstoupit majitel. Ruší se přechody nájmu, upravuje se postavení lidí, kteří mohou užívat společné prostory domu, čili je tam celá řada změn, které velmi podstatně zhoršují postavení nájemníků pod záminkou, že to projednáváme za účelem deregulace. To je ale nesmysl.“

Podle tónu, jakým o novele mluvíte, to znamená, že ji ČSSD nepodpoří?

„My to samozřejmě nepodpoříme už také proto, že to je v rozporu s velkým občanským zákoníkem, který budeme projednávat za týden. Čili vláda nám předkládá novelu občanského zákoníku, která je odlišná od novely, kterou předkládá ministerstvo spravedlnosti. Je to nepochopitelná snaha ministra pro místní rozvoj, který chce mít ambici zasahovat do občanského zákoníku.“

V jakém smyslu je to v rozporu?

„Pan ministr Janovský například ruší služební byty, což bylo ministerstvem spravedlnosti odmítnuto a služební byty by v reformovaném občanském zákoníku měly být. Ministr pro místní rozvoj ale rozhodl, že se služební byty zruší a že se lidé musí z bytu okamžitě vystěhovat bez jakýchkoliv ohledů. To je zcela nepřijatelné.“

Novela tedy podle vás vůbec neupřesňuje, jakým způsobem řešit případné rozpory o výši nájemného mezi majitelem a nájemníkem?

„Je tam jediné ustanovení, že jestliže se nedohodnou, rozhodne soud, ale to už platí od roku 2005. Čili nic, co by řešilo vztahy nájemců a pronajímatelů a ohledem na deregulaci, v tomto zákoně prostě není.“

A vy jaké sociální demokracie budete navrhovat nějaké změny v tomto směru?

„My předkládáme sami návrh zákona o místně obvyklém nájemném, který platí třeba v Německu a který by měl vyřešit, jak postupovat, jestliže se majitel a nájemce nedohodnou.“

Někteří kritici vám ale vytýkají, že váš návrh, který obsahuje podmínky maximální výše růstu nájemného, vrací do hry regulaci. Vám to nepřipadá jako návrat zpátky?

„Stejné ustanovení má nový občanský zákoník, který předkládá ministerstvo spravedlnosti. To není nic výjimečného. Pan ministr pro místní rozvoj by si měl přečíst, co předkládá jeho kolega, jak to s nájmem je.“

Martin Hromádka, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme