Magistrát požaduje povolení letní zahrádky od památkářů, podnikatel si stěžuje na zbytečnou byrokracii
Překvapení čekalo na podnikatele na Praze 3, který si šel na úřad vyřídit povolení k provozování letní zahrádku. Od letošního roku totiž nově musí mít povolení od magistrátních památkářů. "Zahrádka bude možná v červenci, možná v srpnu," stěžuje si majitel vinohradské cukrárny na dlouhé lhůty. Úřad tvrdí, že na nové podmínky upozornil podnikatele dopisem už loni v říjnu.
"Zahrádku jsme měli každý rok od konce dubna a pokaždé absolvujeme stejné kroky. Nejdříve žádost na Technickou správu komunikací, kde si vyzvedneme zelenou kartičku za okno provozovny a podepsanou smlouvu. S tou jdeme jako každý rok na Odbor dopravy pro Prahu 3," popsal v příspěvku na Facebooku Robert Buchner, spolumajitel Erhartovy cukrárny.
O letní zahrádku pro pobočku na pražských Vinohradech podle svých slov vždy žádá začátkem března. Předzahrádka - tedy veškeré administrativní úkony plus pronájem chodníku na přibližně pět měsíců - přijde cukrárnu zhruba 40 000 až 50 000 korun.
Letos ale vinohradská pobočka jeho podniku předzahrádku stále nemá. Buchnera při žádosti o finální razítko zarazil úředník s dotazem, zda už má povolení od památkářů.
"Od roku 2017 je totiž Praha 3 zařazena do nějaké jiné zóny a památkáři se musí vyjádřit k podobě předzahrádek," vysvětlil ještě podnikatel na sociální síti.
V rozporu se zákonem
Část území městské části Prahy 3 se nachází v památkové zóně "Vinohrady, Žižkov, Vršovice", která vznikla už v roce 1993 a zahrnuje území od centra po ulici Jana Želivského.
Magistrátní památkáři loni v létě upozornili odbor dopravy na Praze 3, že povolení pro předzahrádky vydávají bez jejich souhlasu, tudíž možná i v rozporu se zákonem. Vyjádřit se prý musí, a to právě kvůli zmíněné památkové zóně.
"Odbor dopravy si nechal vypracovat právní stanovisko, ze kterého vyplynula nutnost závazné stanovisko odboru památkové péče (magistrátu hlavního města; pozn. red.) v řízení o zvláštním užívání komunikace vyžadovat," popsala pro server iROZHLAS.cz mluvčí třetí městské části Michaela Luňáčková.
Zdlouhavá byrokracie
Od letošní sezony proto podle ní Praha 3 musela po podnikatelích, kteří o letní zahrádku žádají, chtít i vyjádření památkářů.
Výtku podnikatele Buchnera proto mluvčí odmítá. "O této skutečnosti byli všichni provozovatelé, kteří měli předzahrádku zřízenou již v roce 2016, informováni dopisem zaslaným v říjnu 2016."
"O tom dopise mi také říkali, ale nevím o tom, že by nám něco takového posílali," řekl serveru iROZHLAS.cz Buchner. Nicméně i kdyby o dopise věděl, nic to podle jeho slov nemění na tom, že i tak je byrokracie kolem letních předzahrádek zdlouhavá.
"Součástí žádosti (k pražským památkářům; pozn. red.) má být kromě plánku a fotografie předzahrádky také souhlas majitele dotčeného pozemku, tedy chodníku. Majitel je stejný - hlavní město Praha, odbor správy majetku. Ten musíme další žádostí prosit o plnou moc. Tato žádost musí být doplněna o ověřený výpis z katastru nemovitostí, že dotčený chodník skutečně patří hlavnímu městu," popsal na sociální síti ještě Buchner s tím, že za ověřený výpis z katastru zaplatil šest set korun, a ještě dodává: "Nikdo se nepozastaví nad tím, že tou dobou už přes měsíc máme v ruce smlouvu s Technickou správou komunikací."
Nakolik jsou nyní pražští památkáři podobnými záležitostmi vytíženi, není jasné. Mluvčí magistrátu Vít Hofman do uzávěrky tohoto textu nereagoval.
„Nelíbí se mi, jak složité to je. Zaměstnanci města dostanou za úkol dát na jednu hromadu všechno, co o procesu vědí, a pak navrhnout, kde by ho šlo zjednodušit," uvedla v pátek pro ČTK náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice).