Lhůta pro registraci českých prezidentských kandidátů vypršela. Celkem jich je 11
V 16 hodin vypršela lhůta pro registraci prezidentských kandidátů. Kdo do té doby nestihl odevzdat na ministerstvu vnitra petiční archy s dostatečným počtem podpisů, nebo nemá podporu 10 senátorů anebo 20 poslanců, ten se s určitostí v lednu na hlasovacích lístcích neobjeví. Ale ani ti kandidáti, kteří lhůtu nepromeškali, ještě nemají vyhráno.
Už v předchozích dnech se zaregistrovali expremiéři Jan Fischer a Miloš Zeman, bývalá europoslankyně Jana Bobošíková, senátoři Jiří Dientsbier, bývalý ministr Vladimír Dlouhý, výtvarník Vladimír Franz, europoslankyně Zuzana Roithová, vicepremiér Karel Schwarzenberg a místopředseda Senátu Přemysl Sobotka.
Petiční archy dnes také odevzdali Tomio Okamura a herečka Táňa Fischerová.
Situaci kolem vypršení lhůty pro registraci prezidentských kandidátů shrnul redaktor Českého rozhlasu Martin Drtina
Spekulovalo se také o kandidatuře Jana Švejnara, který v září odstoupil, ale navrhnout se ho snažili senátoři. Dostatečnou podporu se mu však nepodařilo sehnat do stanoveného termínu. Radiožurnálu to potvrdil lidovecký senátor Jiří Čunek.
Doteď se nad podpisovými archy potily týmy prezidentských kandidátů, teď to bude speciální přezkoumávající komise na ministerstvu vnitra.
„U každého petenta budeme ověřovat, zda jsou vyplněny všechny údaje, které zákon předpokládá. Tedy jméno a příjmení, datum narození, adresa a podpis,“ popisuje člen státní volební komise Václav Henych, jak bude přezkoumávání vypadat, a pokračuje:
Registrovaní prezidentší kandidáti
Jana Bobošíková (europoslankyně a šéfka mimoparlamentní strany Suverenita - blok Jany Bobošíkové)
Jiří Dientsbier (senátor za ČSSD)
Vladimír Dlouhý (exministr průmyslu a obchodu 1991 - 1997, člen ODA)
Jan Fischer (expremiér 2009 - 2010)
Táňa Fischerová (herečka, exposlankyně za Unii svobody 2002 - 2006)
Vladimír Franz (divadelník, hudebník a výtvarník)
Tomio Okamura (senátor nestranník, podnikatel, viceprezident AČCK)
Zuzana Roithová (europoslankyně za KDU-ČSL)
Karel Schwarzenberg (vicepremiér, předseda vládní TOP 09)
Přemysl Sobotka (místopředseda senátu za ODS)
Miloš Zeman (expremiér 1998 - 2002)
„Druhá fáze kontroly bude spočívat v tom, že u vybraného vzorku osmi a půl tisíce petentů budeme prověřovat, zda ta osoba skutečně existuje v základním registru obyvatel a nebo v evidenci obyvatel."
Ministerstvo vnitra teď bude muset přezkoumat listiny s několika stovkami tisíc řádků s podpisem, a proto zavedlo nepřetržitý provoz.
„Předpokládáme, že bychom to měli stihnout během 14 až 16 dnů, to je lhůta, kterou nám k tomu davá zákon,“ dodává Václav Henych.
23. listopadu bychom tedy měli znát jména případných kandidátů, které ministerstvo odmítlo. Ti pak budou moci žádat nápravu u Nejvyššího správního soudu.
Definitivní podobu by v takovém případě měl mít seznam kandidátů až v půli prosince. Nicméně platí, že teď už další jména na seznamu nebudou přibývat: buď zůstanou, jak jsou, nebo mohou ze seznamů vypadnout.
Celkem se do prezidentské volby přihlásilo nejméně 18 kandidátů. Podmínky pro přijetí registrace však splnilo jen výše uvedených jedenáct.
Ekonom Jan Švejnar se o prezidentské křeslo ucházet nebude
Číst článek
Nástup prezidenta zvoleného v přímé volbě mohou zkomplikovat soudní spory napadající průběh a financování předcházející kampaně.
„To, kde je jádro pudla, je ta úprava financování. A tam je celá řada věcí, které mohou vyvolávat pochybnosti. I z hlediska soudního přezkumu i z hlediska legitimity toho zvoleného prezidenta,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odborník na ústavní právo z Karlovy Univerzity Jan Kysela a pokračoval:
„To se týká toho, od kdy vlastně počítáte volební kampaň. U někoho započala před mnoha měsíci. A teď jde o to, jestli za celou tu dobu před těmi mnoha měsíci oni mají evidovat ty výdaje a zahrnovat je do toho limitu, nebo ne.“
Počet podpisů pod peticí nereflektuje skutečné šance kandidáta
Průzkumy dávají největší šance dvěma bývalým premiérům - Janu Fischerovi a Milošovi Zemanovi. Tito kandidáti získali nejvíc podpisů: každý přes sto tisíc. Podle politologa Josefa Mlejnka je překvapivá kandidatura Vladimíra Franze.
Politolog Josef Mlejnek zhodnotil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu přihlášení prezidentských kandidátů do klání o Hrad
„Řekl bych, že ten počet podpisů byl spíše výsledkem obratnosti štábů, poněvadž na třetím místě je mnou již zmíněný Vladimír Franz – ten má skoro 90 tisíc podpisů – a přeci jenom pokud zatím byly nějaké průzkumy, tak za těmi prvními dvěma kandidáty zaostával,“ míní politolog Josef Mlejnek.
Za vysokým počtem podpisů pod peticí pro Vladimíra Franze stojí podle Josefa Mlejnka jeho popularita mezi studenty, kteří mu pomáhali s organizací kampaně.
Ostrá předvolební prezidentská kampaň začne o Vánocích a podle Josefa Mlejnka se bude dotýkat zejména celospolečenských témat, jako je například aktuální politická nespokojenost lidí či korupce.