Přibývá stížností na zápach, zákon ale neuvádí žádné limity. ‚V minulosti se neosvědčily,‘ říká ministerstvo

Zápach z čističky odpadních vod na pražském Císařském ostrově obtěžuje obyvatele Prahy 7 již více než dvacet let. Mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek Radiožurnálu řekl, že čistička splňuje všechny zákonné předpisy. Zákon, který by limitoval jeho intenzitu ale neexistuje.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistička odpadních vod (ilustrační foto)

Čistička odpadních vod (ilustrační foto) | Foto: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 2.0 Generic, Chesapeake Bay Program

Jako intenzivní, zahnívající, vlezlý a nepříjemný, popisuje zápach Helena Trinkewitzová. „Když si chcete otevřít okna v ložnici a vyvětrat před spaním a místo toho máte pocit, že spíte v žumpě, je to nepříjemné. Někdy se budím i v noci,“ uvedla. A dodává, že nebydlí v jediné lokalitě, kde se zápachem bojují. „Lidé z Dejvic, se kterými jsem v kontaktu a které zápach obtěžuje daleko více i přes den, protože tam je  čistička cítit neustále, neuspěli se žádnými stížnostmi,“ shrnula Trinkewitzová snahy svých spoluobčanů problém řešit. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Limity omezující zápach uzákoněné nejsou a lidé si na něj stěžují. Více si poslechněte v reportáži Lenky Jansové.

Ředitel České inspekce životního prostředí Erik Geuss vysvětluje, že zápach je snadné změřit. Podle Geusse existuje ověřená a certifikovaná metoda dynamické olfaktometie, která objektivně zjišťuje intenzitu zápachu. 

„Pokud chce občan podat stížnost na zápach, měl by uvést lokalitu a to co vidí zcela laicky jako problém. To znamená, že nám chodí anonymní dopisy nebo píše občan Dolní Lhoty s tím, že někde něco vytrvale strašně zapáchá a ať s tím zkusíme něco udělat,“ udává příklad Geuss, jak podat stížnost právě k České inspekci životního prostředí.

Limity pro intenzitu zápachu ale nejsou legislativně upravené a shoda, zda tuto problematiku upravit zákonem, je v nedohlednu. „Je to věc širší diskuse a širší shody, protože nyní je potřeba definovat, jakým způsobem bychom ten zápach určili – co všechno je pod něj možné zahrnout,“ nebrání se rozpravě poslanec z klubu KDU-ČSL a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. 

Sněmovna schválila novelu lesního zákona, má zjednodušit boj s kůrovcem

Číst článek

Podobný názor má také poslanec ODS ze sněmovního výboru pro životní prostředí Jan Zahradník. „Je to věc ochrany životního prostředí. Pokud Česká inspekce má tyto informace a absence paragrafu o měření zápachu dělá potíže, tak ať osloví ministerstvo a to ať připraví novelu. Já myslím, že je o tom možné diskutovat prvotně tady na výboru a poté i mezi kluby ve sněmovně,“ uvedl Zahradník. 

Naopak poslanec hnutí ANO 2011 Pavel Pustějovský taktéž z výboru pro životní prostředí si myslí, že stanovit limity pro zápach do zákona vhodné není. „Zapáchat může pekárna, pražírna kávy, chemický průmysl, drůbežárny, vepřín a to jsou věci, které nějakým objektivním opatřením řešit nelze,“ oponuje Pustějovský s názorem, že bude velmi složité definovat, co je to zápach a jednotku, podle které se bude intenzita posuzovat.

Ministerstvo životního prostředí ale stanovit limity pro zápach nechce. Podle něj se to v minulosti neosvědčilo. Rezort také upozorňuje, že zákon o ochraně ovzduší rozšiřuje kompetence krajských úřadů.

Lenka Militká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme