Majetkové vyrovnání s církvemi bude především naturální

Majetkové vyrovnání státu s církvemi bude především naturální a mělo by co nejméně zatížit státní rozpočet. Po jednání vládní komise to řekl ministr kultury Jiří Besser z TOP 09 s tím, že k finančním kompenzacím stát sáhne v nejnutnějších případech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr kultury Jiří Besser

Ministr kultury Jiří Besser | Foto: Tomáš Adamec

Besser také dodal, že v nejbližších hodinách začne připravovat schůzku politiků se zástupci církví a náboženských společností. Komise by měla mít návrh hotový do poloviny června.

Přehrát

00:00 / 00:00

Besser církve 1.mp3

„Musí projít zákonná norma, budou nutné všechny legislativní kroky tak, jak to bylo v případě přípravy zákona pro vyrovnání státu s církvemi v roce 2008. Předpoklad toho, že začne tento zákon platit, je z mého pohledu rok 2012,“ říká ministr Besser.

V případě Českobratrské církve evangelické jde o majetky v hodnotě 120 až 150 milionů korun.

„Myslím si, že tahle vláda má šanci s tím hnout,“ říká synodní senior, kazatel Českobratrské církve evangelické a také předseda Ekumenické rady církví Joel Ruml, podle kterého bude záležet na tom, jak vláda věc rozhodne, jak bude majetek ohodnocen a jakým způsobem pozemky vrátí:

„Jedna věc je systémově rozhodnout – tolik a tolik procent se vrátí naturálně, tolik finančně. Druhá věc je praktická – jak bude majetek ohodnocen. Nebude se vracet majetek, který byl původně církevní, majetky se budou nahrazovat, protože lukrativní pozemky se vracet nebudou. Budou se spíše vracet z vnějšku – polnosti, lesní půda a tak dále. Problém bude vracet pozemky, které stát už nevlastní.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Církev.mp3

Církve budou návrhy projednávat a také si musí ujasnit, jakým způsobem navrácené naturální restituce budou spravovat.

Nevyřešená otázka církevních restitucí trápí podle výkonného místopředsedy Svazu měst a obcí Jaromíra Jecha zhruba 20 procent obcí:

„Obce nemohou nakládat s majetkem, nemohou budovat bytovou a průmyslovou výstavbu, potíže jsou se stavbou kanalizace a vodovodu. Obce nemohou získat ani dotace na investiční záměry.“

Obce by uvítaly jakékoliv řešení, i za cenu ztráty majetku.

„Vyřešení je rozhodně důležitější, než vidina jakéhosi potenciálního majetku, který by obcím spadl do klína,“ říká Jech.

V roce 2008 vznikl zákon, který počítal s vyplacením 83 miliard, i s úroky by se ale částka po desítky let splácení vyšplhala až ke zhruba 270 miliardám. Tento zákon v roce 2009 parlamentem neprošel.

Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme