Dalík zůstává ve vězení. Ústavní soud odmítl jeho stížnost
Lobbista Marek Dalík zůstane i nadále ve vězení. Ústavní soud totiž odmítl jeho stížnost jako neopodstatněnou. Podle soudu nedošlo k porušení jeho ústavních práv. Informovala o tom Česká televize. Za podvod při nákupu obrněných transportérů Pandur dostal Dalík pět let vězení a peněžitý trest čtyři miliony korun, které už zaplatil.
„Mohu potvrdit, že Ústavní soud stížnost odmítl. Blíže to nyní komentovat nebudeme, odůvodnění anonymizovaného usnesení bude k dispozici příští týden v databázi,“ řekl vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu Vlastimil Göttinger. Ústavní soud obdržel Dalíkovu stížnost letos 30. dubna. Dalík vinu dlouhodobě popírá.
Lobbista Marek Dalík se obrátil na Ústavní soud. Stěžuje si, že byl odsouzen na společenskou objednávku
Číst článek
Dalík původně dostal trest čtyř let za mřížemi za to, že si při neformální schůzce ohledně nákupu pandurů řekl v roce 2007 o úplatek pro někoho z české vlády. Po zástupci firmy Steyr, která obrněné vozy dodávala, žádal podle trestního spisu půl miliardy korun. Tento rozsudek byl loni na jaře zrušen.
Po zásahu Nejvyššího soudu ovšem padl nový rozsudek, který Dalíkovi o rok přitížil. Vrchní soud dospěl k názoru, že podváděl, když se pokusil ze zbrojařů vylákat peníze. Uvedl je v omyl tím, že předstíral vliv na ministry.
Dalíkovi při druhém jednání před odvolacím soudem nepomohla ani změna výpovědi. Poprvé v ní připustil, že se na schůzce se zbrojaři o penězích mluvilo. Podle Dalíka částku zmínil slovenský lobbista Miroslav Výboh, jehož firma měla v kontraktu nahradit společnost zbrojaře Pavla Musely.
Nákup pandurů v hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v níž Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.