Maturanti měli oproti loňsku lepší výsledky z testů z matematiky a češtiny. U angličtiny jich propadlo víc
U státních maturitních zkoušek letos nezvládlo didaktické testy z českého jazyka méně studentů než o rok dříve. Neúspěšných bylo 2,8 procenta, tedy o 3,1 procentního bodu méně než o rok dříve. Lepší byli maturanti také v matematice, kterou neudělalo 4,9 procenta z nich, zatímco v roce 2023 propadlo 12,3 procenta těch, kteří zkoušku z matematiky skládali.
V anglickém jazyce naopak neúspěšnost stoupla, a to na 3,6 procenta z předloňských 2,9 procenta. Vyplývá to z údajů, které v pondělí na webu zveřejnila státní organizace Cermat.
Maturity pokračují. Didaktické testy z druhého jazyka a těžší matematiky skládá téměř 5000 studentů
Číst článek
K státním maturitám se letos podle dat Cermatu přihlásilo zhruba 75 600 studentů, kteří šli ke zkoušce poprvé. Státní maturita je ze zákona povinná z českého jazyka a literatury. Druhý předmět si studenti volí mezi matematikou a cizím jazykem. Většina takzvaných prvomaturantů si jako druhý předmět vybrala angličtinu, zkoušku z matematiky si zvolilo asi 18 procent z nich. Didaktické testy dělali začátkem května, další termín je na podzim.
Podle v pondělí zveřejněných údajů Cermatu byla letošní neúspěšnost maturantů v českém jazyce nejnižší od roku 2014, kdy didaktický test z něj neudělalo 2,6 procenta prvomaturantů. U matematiky byla nejnižší minimálně od roku 2013. V anglickém jazyce neúspěšnost v uplynulých letech kolísala.
Nejvyšší byla naposledy před třemi lety, tedy v době covidové epidemie, kdy dosáhla 6,7 procenta. V předcovidovém roce 2019 činila stejně jako letos 3,6 procenta. O rok dříve ale neudělalo maturity z tohoto jazyka 6,2 procenta maturantů, kteří k ní šli poprvé.
Státní testy
S ohledem na typ školy zaznamenal Cermat u češtiny, angličtiny i matematiky nejvyšší neúspěšnost u maturantů z nástavbového studia a na středních odborných učilištích, naopak nejvíce se v tomto ohledu dařilo gymnazistům.
Přednést smuteční řeč a připravit parte. Ve Světlé nad Sázavou maturovali studenti pohřebnictví
Číst článek
Vedle angličtiny si maturanti mohli zvolit i jiný cizí jazyk jako němčinu, ruštinu, francouzštinu a španělštinu. Vybraly si je stovky studentů. Maturitní testy se podle vyhlášky z roku 2020 neznámkují, ale hodnotí se procenty a slovy „uspěl“ či „neuspěl“.
V květnovém termínu test z češtiny podle údajů Cermatu poprvé dělalo téměř 72 000 maturantů, z angličtiny necelých 57 000 a z matematiky zhruba 13 300. Maturujících z českého jazyka bylo meziročně přibližně o 4000 více, počet studentů, kteří dělali na jaře zkoušky z angličtiny, bylo asi o 3000 více a u matematiky se jejich počet zvýšil zhruba o tisícovku.
V současné době maturanti skládají ústní maturitní zkoušky, které se konají do 10. června. Konkrétní termín zkoušky určují ředitelé škol. Dříve byly součástí společné části maturity organizované Cermatem i písemné a ústní zkoušky, novelou z roku 2020 se ale přesunuly na úroveň škol. Slohy maturanti většinou psali v dubnu.