Začínají státní maturity. Jde k nim nejvíc žáků za dekádu, většina si k českému jazyku zvolila angličtinu
Na středních školách po celém Česku ve čtvrtek začínají státní maturitní zkoušky. Přes 75 tisíc prvomaturantů čeká test z matematiky, nebo z angličtiny. Maturitu z anglického jazyka zvolilo nejvíce lidí od roku 2011, kdy byla státní podoba zkoušky zavedena.
Poprvé letos maturuje studentka pražského gymnázia Nad Alejí Jolana Kampfová. I přesto, že už je přijatá na Harvard, jednu z nejprestižnějších univerzit světa, je ze zkoušky nervózní.
Děti zbytečně chodí na nematuritní obory, i když mají na víc, říká sociolog Prokop
Číst článek
„Doufám, že na didaktické testy mě připraví výuka posledních osmi let. Z matematiky rozšiřující jsem už pár testů dělala, ale z anglického jazyka jsem zatím didaktický test neviděla ani jeden, z češtiny jen nějaké úlohy. Doufám, že jsem to nepodcenila a nepohořím,“ svěřila se studentka pro Český rozhlas.
Didaktické testy nejsou hodnocené známkami, ale procenty a slovy „uspěl“ či „neuspěl“.
Jolana Kampfová skládá didaktické testy z českého jazyka, který je pro všechny maturanty povinný. Z povinně volitelných předmětů, kterými je matematika, nebo cizí jazyk, zvolila Jolana angličtinu.
Stejně tak vybírá i většina ostatních maturantů. Obliba maturity z matematiky je mezi studenty tradičně malá. Letos si ji ale vybralo celkem 15 000 studentů, o tisíc víc než loni.
Většina studentů dává přednost angličtině. V posledních čtyřech letech si ji zvolilo kolem osmdesáti procent prvomaturantů. Letos z tohoto jazyka bude maturovat nejvíce lidí od roku 2011, kdy byly státní maturanty zavedeny.
Výjimky mezi maturanty
Výjimkou potvrzující pravidlo jsou studenti pražského gymnázia Nad Štolou, kteří dali přednost matematickému didaktickému testu.
„Je pro ně jednodušší, protože to je jeden test. Zatímco po testu z jazyka mají ještě písemku a ústní zkoušku,“ přiblížila ředitelka gymnázia Nad Štolou a předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová.
Místo matematiky si maturanti mohou vybrat i další cizí jazyky. Ke zkoušce z němčiny a ruštiny se přihlásily stovky studentů, ze španělštiny bude maturovat asi 150 lidí a k francouzštině je přihlášeno asi 70 žáků.
Změny? Odložené
Systémová změna maturitních zkoušek byla velkým tématem před dvěma lety, za tu dobu se šéf resortu školství dvakrát vyměnil. Pro současného ministra Mikuláše Beka (STAN) to není priorita.
V minulých letech se za distribuci testů platilo osm milionů, nyní to bude asi dva a půl, věří šéf CERMAT
Číst článek
Specifický je tak například případ studentů, kteří u maturity neuspějí, nebo se střední školou v posledním ročníku skončí.
„Je důležité, aby dostali formální osvědčení o své odborné kvalifikaci, kterým by se mohli prokazovat na trhu práce. Takový žák nyní z pohledu systému dosáhl jen základního vzdělání,“ řekla analytička organizace EDUin Nikola Šrámková.
K maturitě jde letos poprvé 75 500 studentů. Podle společnosti Cermat, která státní testy zajišťuje, je to nejvíce za posledních deset let. Také je ke zkouškám přihlášeno 8000 repetentů, tedy studentů, kteří maturitní zkoušku opakují.