Nepovolené shromažďování? Policejní šéf se omlouvá za chybná slova k akci na Babišově autogramiádě

Policejní prezident Jan Švejdar se v sobotu omluvil za chybná slova o „nepovoleném shromažďování“, která byla terčem kritiky. Použila je v pátek středočeská policie, která informovala, že protestní akce spolku Milion chvilek pro demokracii při předvolební autogramiádě premiéra Andreje Babiše (ANO) půjde do správního řízení.

Praha (Aktualizováno: 14:07 28. 8. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Švejdar

Policejní prezident Jan Švejdar | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Švejdar uvedl, že ho vyjádření středočeské policie nemile překvapilo. „Veřejnosti se za něj upřímně omlouvám,“ napsal v sobotu na twitteru.

Připomněl, že právo shromažďovací nepodléhá povolení, ale pouze oznámení. „Sousloví ‚nepovolené shromáždění‘ se tudíž v žádném vyjádření české policie vůbec nemělo objevit,“ doplnil.

Protest Milionu chvilek na Babišově akci půjde do správního řízení kvůli neohlášenému shromažďování

Číst článek

Výrok policie o nepovoleném shromáždění vyvolal kritiku na sociálních sítích. „Rozčarování, které jsem zaznamenal ve veřejném prostoru, rozumím a mrzí mě to,“ poznamenal policejní prezident.

Právo shromažďovací patří mezi ústavní práva a nepodléhá povolení, což Listina základních práv a svobod výslovně stanoví.

Pro veřejná shromáždění platí ze zákona jen povinnost ohlášení a obec je může zakázat pouze v ojedinělých, zákonem stanovených případech, například pokud ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí.

Podle ředitele středočeské policie Václava Kučery bylo tehdejší vyjádření vágní, nejasné a nepřesné, což oprávněně vyvolalo negativní reakce.

„Musím bohužel s politováním konstatovat, že informace, které tisková mluvčí poskytla, byly opravdu nešťastné,“ uvedl Kučera.

Dodal, že v následujících dnech ho bude zajímat, jaké podklady byly k událostem k dispozici a proč byly chybně interpretovány. „Na základě těchto zjištění pak samozřejmě vyvodím konkrétní zodpovědnost,“ doplnil ředitel středočeské policie.

Kříže při kampani

Dobrovolníci z Milionu chvilek pro demokracii před začátkem srpnové Babišovy autogramiády v Průhonicích u Prahy pomalovali náměstí kříži, které podle spolku připomínaly zemřelé s covidem.

25:51

V předvolebních kampaních nejde o fakta a pravdu, opakovaně to zafungovalo, předestírá komentátor

Číst článek

„Shromáždění, v rámci kterého byly kříže namalovány, nebylo ohlášeno,“ řekla v pátek mluvčí středočeských policistů Monika Schindlová pro Českou televizi. Dodala, že policie proto podezření z porušení zákona o právu shromažďovacím předala správnímu orgánu.

„Máme za to, že nejsme povinni takovou akci ohlašovat, neboť se setkali jen pozvaní hosté a zaměstnanci,“ řekla vedoucí komunikace spolku Hana Strašáková. Podle ní se na místě sešlo deset lidí.

Podle zákona o právu shromažďovacím neplatí ohlašovací povinnost například pro shromáždění pořádaná právnickými osobami, která jsou přístupná jen jejich členům či pracovníkům a jmenovitě pozvaným.

Premiér Andrej Babiš rozdával na průhonickém náměstí podpisy a zmrzlinu v rámci své předvolební kampaně. Členové spolku Milion chvilek pro demokracii předtím pomalovali náměstí křížky jako připomínku obětí během pandemie koronaviru | Foto: Petr Zewlakk Vrabec | Zdroj: PR/ČTK

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme