Účtenka za Zemanovy cesty do Číny: Hrad platí zlomek nákladů, skutečné výdaje se oproti odhadům liší

12 361 404 korun. To je dosavadní účet prezidenta Miloše Zemana za jeho předchozí návštěvy Číny, které podnikl v letech 2014 až 2018. Oproti odhadům předloženým vládě ke schválení je částka o čtvrtinu nižší. Nezahrnuje ale třeba náklady na dopravu či ochranku. Server iROZHLAS.cz to zjistil, když mapoval výdaje spojené s cestami hradní delegace do komunistické země. Ty letošní totiž mají dosáhnout rekordní částky – téměř devíti milionů korun.

Dokumenty Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem letos v dubnu

Prezident Miloš Zeman s jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem letos v dubnu | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

Zatímco ještě loni Hrad náklady na cestu prezidenta Miloše Zemana do Číny odhadl na 5,4 milionu korun, letos si před dubnovou návštěvou řekl o rekordních 8,8 milionu korun. Server iROZHLAS.cz si proto s pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím vyžádal předkládací zprávy určené vládnímu kabinetu.

Náklady prezidenta Zemana na cesty do Číny rostou. Vládě si letos řekl o 8,8 milionu korun

Číst článek

Píše se v nich například o bilaterálních jednáních s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem či aktivitách kolem Nové hedvábné stezky. Indicii, která by rapidní nárůst výdajů osvětlila, ale poskytnuté dokumenty neobsahují. K nákladům se v nich uvádí minimum informací. Hrad navíc argumentuje vesměs totožně jako v předchozích letech. V podstatě „opisuje“ z předchozích zpráv. 

„Předpokládá náklady spojené se zajištěním této pracovní cesty, s výjimkou výdajů na leteckou přepravu ústavních činitelů a ochranu ústavních činitelů, jsou odhadovány na cca 8 852 00, a to včetně nákladů spojených s cestou přípravných týmů. Počet členů delegace a doprovodu zohledňuje multilaterální charakter části návštěvy, účast delegací několika ministrů (MŽP, MPO, MZe, MD, MK) a náměstků ministrů,“ píše se v závěru jednostránkové zprávy pro dubnový výjezd.

Podobnou pasáž – pouze s obměnou částek a jednotlivých resortů – obsahují i starší zprávy. Server iROZHLAS.cz dokumenty zveřejňuje v kompletním znění:

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček skokový nárůst výdajů na cesty prezidenta do Číny na přímý dotaz nevysvětlil. „Odkazuji na zákon č. 106. Využijte jeho laskavosti,“ napsal pouze. Šéf zahraničního odboru Hradu Rudolf Jindrák pro Seznam Zprávy už dříve řekl, že náklady jsou letos vyšší i kvůli slavnostní recepci na ambasádě.

Kritika cest do Číny

Návštěvy Zemana i rostoucí náklady cest kritizuje zejména pravicová opozice. Nepřináší podle ní kýžený efekt. Zemanovy vize o čínských investicích v Česku se totiž nenaplnily. Jejich nízký stav před svým odjezdem na letošní návštěvu kritizoval i sám Zeman. Například sinolog a ředitel projektu Sinopsis Martin Hála nedávno v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz řekl, že prezident čínskému systému nerozumí a z jeho cest nemá Česko žádný prospěch.

Hradní rezerva

Zatímco podle dokumentů z let 2014 až 2018 měly návštěvy Číny vyjít na 16,2 milionu korun, finální závěrky hovoří o 12,3 milionu. Dosavadní výdaje jsou tedy celkově o čtvrtinu nižší než původní odhad uvedený v předkládacích zprávách pro vládu.

Kancelář prezidenta republiky (KPR) si hradí jen zlomek nákladů – cestovní výdaje svých zaměstnanců či tlumočnické služby. Server iROZHLAS.cz si proto od jednotlivých úřadů vyžádal kompletní vyúčtování Zemanových cest.

Další náklady, jako jsou společenské akce, pronájmy aut či letenky a ubytování pro doprovodnou delegaci z řad členů vlády a ministerských úředníků, se financují z rozpočtu ministerstva zahraničí. Se Zemanem do Číny pravidelně cestují také početné podnikatelské delegace (letos to byla třeba šedesátka podnikatelů, ale i třeba hokejista Jaromír Jágr), lidé z byznysu si ale cestovní výdaje hradí z vlastních kapes.

Následující soupis ukazuje výdaje s rozpadem na jednotlivé návštěvy Číny:

Tabulka neobsahuje výdaje na leteckou přepravu prezidenta a jeho ochranku, což se výslovně uvádí také ve vládních dokumentech. Nejde přitom o malou částku. Jen na leteckou přepravu prezidentských výprav do Číny vydalo ministerstvo obrany od roku 2014 22,6 milionu korun. 

Sinolog: Zeman dalece nechápe čínský systém, jeho poradce Jie Ťien-ming rozhodně není na svobodě

Číst článek

„Uvedené sumy peněz v sobě zahrnují náklady na letecké palivo, poplatky za služby na letištích, zabezpečení posádek jako stravné, kapesné, ubytování, transfery z letiště a na letiště; dále catering na palubě letounů,“ píše v žádosti o poskytnutí nákladů ředitel kanceláře ministra obrany Roman Hrabačka.

Podobně jako v případě ostatních nákladů částka od resortu obrany neobsahuje výdaje na dubnovou cestu. Úřady totiž mají na vyúčtování cesty 30 dní. Z reakce ministerstva navíc vyplývá, že kompletace všech výdajů může trvat mnohem déle.

„Vyčíslení nákladů na leteckou přepravu pana prezidenta do ČLR konanou v dubnu tohoto roku bude k dispozici během tří až čtyř měsíců, po obdržení všech podkladů ze zahraničí,“ doplnil Hrabačka.

Pro úplnost: policejní prezidium údaje na nákladech na ochranu prezidenta do uzávěrky textu nedodalo.

Vedle Číny, kam Zeman letos zavítal během své funkce už popáté, navštívil v první polovině roku také Rakousko nebo Maďarsko. Do konce roku by mohl prezident navštívit Srbsko nebo některý ze států severní Afriky.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme