Nezávislost Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu nebyla ohrožena, rozhodl podvýbor pro justici
Sněmovní podvýbor pro justici dospěl po úterním jednání k závěru, že nezávislost Nejvyššího správního soudu a Ústavního soudu nebyla podle vyjádření dříve pozvaných soudců ohrožena jejich komunikací s prezidentem Milošem Zemanem a jeho kancléřem Vratislavem Mynářem.
Podvýbor zároveň doporučil soudcům, aby snahy ovlivnit činnost justice hlásili předsedům svých soudů a aby se výkonná moc zdržela jakýkoliv postupů, které by mohly vyvolávat podezření ze snahy ovlivnit soudce. Pro usnesení podvýbor podle svého předsedy Pavla Blažka (ODS) hlasoval jednomyslně.
Mynář má moje číslo, u prezidenta jsem byl asi třikrát, říká předseda pražského městského soudu Vávra
Číst článek
Sněmovní podvýbor pro justici se podezřeními kolem možného ovlivňování soudců Hradem zabýval již minulý týden. Tehdy na jednání promluvili prezidentův kancléř Mynář a soudci Josef Baxa a Vojtěch Šimíček.
V úterním usnesení v reakci na výpovědi soudců podvýbor uvedl, že nezávislost soudů nebyla ohrožena.
„Podvýbor doporučuje, aby se na příště výkonná moc zdržela jakékoliv činnosti, která by mohla vést k závěru, že dochází k ovlivňování rozhodování soudců v konkrétních živých kauzách, kde moc výkonná vystupuje jako strana sporu s výjimkou zákonem předvídaných postupů,“ citoval Radiožurnál Blažka.
Podobně podvýbor doporučil, „aby napříště soudci, včetně soudních funkcionářů, jakékoliv snahy o ovlivňování činnosti justice ze strany moci výkonné, ať již domnělé či skutečné, bezprostředně oznámili předsedům svých soudů a učinili o takových aktivitách úřední záznam, aby mohla být včas přijata vhodná opatření“.
Setkání se soudci
Blažek po úterním jednání řekl, že podvýbor se opět setká „v horizontu týdnů“. Pozvat si podle něj plánuje například předsedu Ústavního soudu či Nejvyššího správního soudu. Jednání ale budou spíše v obecné rovině a nepůjde o „výslechy“. Otázkou týkající se možné snahy ovlivnit soudce ze strany Hradu už se podvýbor zabývat podle Blažka nebude.
Chci podat ústavní žalobu na prezidenta. Nebudu jen sedět s rukama v klíně, tvrdí senátor Goláň
Číst článek
Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Baxa přirovnal minulý týden před poslanci vyjádření prezidenta Miloše Zemana o tom, jak by měl soud rozhodovat ve věci nejmenování tří vysokoškolských docentů profesory, k výměnnému obchodu.
Baxa uvedl, že mu Zeman při soukromých hovorech opakovaně naznačoval, že by se mohl stát předsedou Ústavního soudu. Mynář namítal, že Zeman pouze seznamoval Baxu se stanovisky a že Baxova tvrzení nejsou zcela pravdivá.
Mynář přiznal, že v Zemanově zastoupení „konzultoval“ s více ústavními soudci včetně Šimíčka prezidentovy výhrady ke služebnímu zákonu. Baxa i Šimíček na druhou stranu potvrdili, že na ně nebyl vyvíjen žádný nátlak, nebyli vystaveni vyhrožování, ani nedostali nějaký slib.
Zeman se už dřív proti interpretacím kontaktů jako ovlivňování soudců ohradil, šlo podle něho o doporučení, která jsou vyjádřením názoru. Senátor Václav Láska (SEN 21) podal minulý týden na Mynáře trestní oznámení pro podezření ze zasahování do nezávislosti soudu.