Nákupy roušek a respirátorů pod lupou. Obchody za nouzového stavu kontroluje i ministerstvo financí
Ministerstvo financí v čele s Alenou Schillerovou (za ANO) kontroluje nákupy ochranných pomůcek během koronavirové krize. Resortní auditoři se podle zjištění serveru iROZHLAS.cz zaměřili na ministerstva zdravotnictví a vnitra, která zajišťovala hlavní objem roušek a respirátorů. Po Nejvyšším kontrolním úřadu jde tak o další instituci, která ochody se státem v nouzovém stavu prověřuje. Vedle toho se transakcemi za stamiliony zabývá také policie.
„V tuto chvíli probíhají kontrolní úkony, které jsou prováděny u ministerstva zdravotnictví a ministerstva vnitra,“ potvrdil prověrky kvůli nákupům zdravotnického materiálu serveru iROZHLAS.cz Jakub Vintrlík z tiskového odboru ministerstva financí.
Policie zasahovala ve firmách, které za nouzového stavu dodávaly resortu zdravotnictví respirátory
Číst článek
Ministerstvo podle Vintrlíka v souvislosti s pořizováním ochranných pomůcek pravidelně „sleduje a vyhodnocuje, jak vlastní, tak veřejně dostupné informace“. Nyní tak chce prověřit, jestli resorty během nouzového stavu nakládaly s veřejnými penězi skutečně hospodárně.
„Cílem finanční kontroly je podle ustanovení § 4 zákona o finanční kontrole zajistit ochranu veřejných prostředků, respektive naplňování zásad zákonnosti, účelnosti, hospodárnosti a efektivnosti,“ pokračoval Vintrlík s tím, že do ukončení kontroly nebude resort k jejímu průběhu poskytovat další podrobnosti.
Kvůli kontraktům uzavřených s dodavateli roušek během koronavirové krize čelilo kritice především ministerstvo zdravotnictví. Pochybnosti panovaly například kolem nákupů respirátorů od společnosti Recea Prague, jejíž jednatel Jan Kunc má podle veřejné evidence na sobě 18 exekucí.
Problematický byl také obchod se společností Batist Medical. Jak už dříve upozornil iROZHLAS.cz, resort od české firmy nakoupil respirátory šestkrát dráž, než je od čínských dodavatelů v té době kupovalo vnitro. Do hledáčku se dostala také lanškrounská firma LA Factory, která do doby, než získala stamilionové zakázky od zdravotnictví, nevykázala žádnou činnost.
Spolupráce s auditory
Ministerstvo zdravotnictví je kontrolorům podle vyjádření mluvčí resortu Gabriely Štěpanyové plně k dispozici. „Ministerstvo poskytuje všem kontrolním orgánům maximální součinnost. Všechny požadované podklady a informace jsme ministerstvu financí již poskytli. Stejně tak průběžně poskytujeme všechny požadované dokumenty v souvislosti s nákupy osobních ochranných prostředků NKÚ, policii i dalším orgánům státní správy,“ uvedla. Prověrka probíhá podle ní v resortu už od začátku května.
„Úkony zohledňují výkon kontroly ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu, jehož nezávislou roli ministerstvo financí plně respektuje.“
Jakub Vintrlík (tiskový odbor ministerstva financí)
Stejně tak s kontrolory podle vyjádření Adama Rözlera z tiskového odboru spolupracuje vnitro. „Průběžně pro ně připravujeme podklady a odpovídáme na doplňující požadavky a dotazy,“ uvedl.
Materiály podle Rözlera chystají většinou zaměstnanci, kteří se „přímo podíleli a stále podílejí na nákupech ochranných prostředků a to vedle dalšího plnění služebních a pracovních úkolů.“
Pokud ministerstvo financí objeví v nákupech roušek a respirátorů nesrovnalosti, může celou věc kvůli podezření na porušení rozpočtové kázně předat příslušnému finančnímu úřadu. Ten posléze provede vlastní šetření.
Když se prohřešky potvrdí, vyměří částku, kterou musí daný resort za chyby vrátit do státního rozpočtu. V případě podezření na trestný čin pak ministerstvo podává trestní oznámení.
Meziresortní rozdíly
Podle bývalého ředitele finanční správy Jiřího Žežulky používá ministerstvo financí tyto prověrky jako běžný kontrolní nástroj, nejde tak o nic mimořádného. „Je to opravdu o tom, jestli byly ty peníze vynaloženy hospodárně a podle pravidel tak, jak ukládá zákon,“ přiblížil.
„Rozhodně bych ale viděl kontrolu Nejvyššího kontrolního úřadu jako silnější. I z toho titulu, že se bude zamýšlet nejen nad tím, jak byly veřejné prostředky vynaloženy, ale bude i zkoumat porovnání meziresortní, o které tam jde. Tedy proč vnitro nakupovalo šestkrát levněji než zdravotnictví,“ doplnil Žežulka.
Nákupy pomůcek
Problematické nákupy zdravotnických pomůcek server iROZHLAS.cz zmapoval v následujících textech:
Kontrola ministerstva financí tak probíhá paralelně s prověrkou Nejvyššího kontrolního úřadu. Ta odstartovala už v květnu, skončit by měla v listopadu. Vedle ministerstva zdravotnictví a vnitra se zaměřuje také na nákupy Správy státních hmotných rezerv.
„Kontrola nákupů ochranných pomůcek a dalších zdravotnických prostředků a služeb probíhá podle plánu, získáváme a zpracováváme množství dokladů a dat od kontrolovaných osob,“ popsala redakci aktuální stav mluvčí úřadu Jana Gabrielová. O kontrolu nákupů požádal NKÚ již dříve také premiér Andrej Babiš (ANO).
Vedle toho se nákupy zdravotnického materiálu během nouzového stavu zabývají také detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu. V týdnu zasahovali u výše zmíněných dodavatelů ochranných pomůcek a o součinnost požádali také resort Adama Vojtěcha (za ANO). Případ dozoruje pražské vrchní státní zastupitelství, jak redakci potvrdila už dříve jeho šéfka Lenka Bradáčová.