Ministerstvo zahraničí: Česko podporuje USA a vyzývá Rusko, aby dodržovalo smlouvu o raketách
Česká republika sdílí s USA a dalšími spojenci závěr, že Rusko porušilo smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF-T), uvedlo v úterý ministerstvo zahraničí. V prohlášení ministerstvo vyzvalo Rusko, aby se vrátilo k dodržování smlouvy. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v úterý oznámil, že USA se za 60 dní přestanou řídit podmínkami smlouvy, pokud do té doby Rusko nezačne její podmínky plnit také.
Česká republika se shoduje se svými spojenci v tom, že Rusko smlouvu porušilo vývojem a rozmístěním raketového systému označovaného jako Novator 9M729. Tím Rusko spolu s dalšími „nekonstruktivními kroky“ ohrožuje euroatlantickou bezpečnost, uvedlo ministerstvo zahraničí.
NATO sdílí závěr USA, že Rusko nedodržuje smlouvu o raketách. Spojené státy hrozí, že ji také poruší
Číst článek
„Rusko samo je tak výlučně odpovědno za stav, který přiměl USA ke krokům vedoucím k vypovězení INF-T,“ doplnil úřad vedený ministrem Tomášem Petříčkem (ČSSD).
Česká republika není smluvní stranou INF-T, avšak americký postup chápe, protože není udržitelné, aby smlouvu nadále plnily pouze Spojené státy, napsalo ministerstvo. Smlouva podle něj eliminovala nebezpečnou a destabilizující kategorii nosičů jaderných i konvenčních zbraní.
„Rusko má ještě možnost vrátit se k dodržování smlouvy, k čemuž je vyzýváme spolu s našimi spojenci,“ dodalo. Konzultace v Severoatlantické alianci budou podle ministerstva pokračovat „v zájmu efektivnosti vlastní i spojenecké bezpečnosti a kolektivní obrany“.
Pompeo po úterním jednání v Bruselu se svými kolegy ze zemí NATO oznámil, že Američané mají ve svém postupu jednoznačnou podporu všech zemí aliance. Moskva může podle amerického ministra smlouvu z roku 1987 zachránit, pokud v následujících 60 dnech začne její podmínky znovu plnit ověřitelným způsobem. Uvedl, že Rusko má nyní rozmístěno několik praporů raket Novator 9M729, jejichž dostřel z nich činí přímou hrozbu pro Evropu.
Ruský prezident Putin pohrozil Evropě odvetným úderem, pokud přijme rakety USA
Číst článek
Petříček před úterním jednání v Bruselu řekl, že NATO podporuje Ukrajinu a praktickými kroky přispívá ke stabilitě, bezpečnosti i odolnosti země. Připomněl, že aliance po posledním incidentu v Kerčském průlivu, při němž ruské vojenské lodi zadržely tři ukrajinská plavidla s 24 námořníky, vyzvala obě strany k deeskalaci situace.
Na twitteru pak ministr napsal, že ruská agrese a hybridní metody na východní Ukrajině, v Azovském moři a v Gruzii podkopávají i evropskou bezpečnost. „Musíme vyslat jasný signál, že nebudeme tolerovat ruské kroky. Musíme posílit naše obranné schopnosti a pomoci spojencům z Východního partnerství, na které tlak Ruska dopadá nejvíce,“ doplnil.

Musíme vyslat jasný signál, že nebudeme tolerovat ruské kroky. Musíme posílit naše obranné schopnosti a pomoci spojencům z Východního partnerství, na které tlak Ruska dopadá nejvíce. #WeAreNATO
17:42 – 04. 12. 2018
Proti postoji Černínského paláce k rusko-ukrajinskému konfliktu se minulý týden postavili komunisté, na jejichž hlasech menšinový kabinet ANO a ČSSD závisí. Petříčka kritizoval také prezident Miloš Zeman mimo jiné v souvislosti se změnami v kategorizaci ambasád a také kvůli ministrovu nesouhlasu s přesunem české ambasády v Izraeli z Tel Avivu do Jeruzaléma, což Zeman naopak podporuje. Vedení ČSSD se Petříčka proti těmto výtkám zastalo.