Doufáme v zachování smlouvy, reagovala Evropská unie na Trumpovu snahu vypovědět odzbrojovací dohodu s Ruskem

Evropská unie v pondělí vyzvala Washington a Moskvu k dialogu, aby bylo možné zachovat rusko-americkou smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu z roku 1987. Vypovězení dohody v sobotu ohlásil americký prezident Donald Trump. Zatímco Británie už v neděli krok Spojených států rozhodně podpořila, z Berlína v pondělí zaznělo, že německá vláda amerického záměru lituje. K opatrnosti nabádaly i Francie a Čína.

Brusel/Berlín/Paříž/Peking Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka EU, evropská vlajka, Evropská unie, Evropská komise

Ilustrační foto | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Doufáme, že Spojené státy a Rusko povedou konstruktivní dialog, aby bylo možné tuto smlouvu zachovat,“ řekla v Bruselu mluvčí Evropské diplomatické služby Maja Kocijančičová.

Podle mluvčího německé vlády Steffena Seiberta si o důsledcích amerického rozhodnutí musejí promluvit partneři v NATO. Německý ministr zahraničí Heiko Maas už v neděli uvedl, že USA by si měly tento krok rozmyslet s ohledem na možné následky.

Francouzský prezident Emmanuel Macron si v neděli s Trumpem telefonoval a během rozhovoru zdůraznil, že klíčová smlouva z dob studené války je pro evropskou bezpečnost a strategickou rovnováhu důležitá, prohlásil v pondělí Elysejský palác.

Smlouva o likvidaci raket přinesla Evropě stabilitu. Její případný konec zvýší riziko konfliktu, říká odborník

Číst článek

Peking: ‚Mluvit o Číně je mylné‘

K rozvaze v pondělí vyzval také Peking. „Chci zdůraznit, že mluvit v této souvislosti o Číně je zcela mylné,“ uvedla mluvčí čínského ministerstva zahraničí.

Trump v sobotu na předvolebním mítinku v Nevadě Čínu, která není signatářem smlouvy se zkratkou INF (Intermediate-Range Nuclear Forces Treaty), přímo jmenoval: „Budeme muset tyto zbraně vyvíjet – pokud k nám nepřijde Rusko, pokud k nám nepřijde Čína, oni všichni k nám přijdou a řeknou: ‚Buďme opravdu chytří a ať nikdo z nás tyto zbraně nevyvíjí.‘ Ale jestli je Rusko vyvíjí, Čína vyvíjí a my dodržujeme smlouvu, tak to je neakceptovatelné.“

Spojené státy odstoupí od smlouvy s Ruskem o likvidaci raket středního s krátkého doletu

Číst článek

Podle agentury AFP Čína také reagovala na slova vlivného amerického republikánského senátora Lindseye Grahama, který v neděli řekl, že Rusové raketovou smlouvu nikdy nedodržovali a že Číňané pro ně vyvíjejí zbrojní programy.

Bývalý velitel amerického pacifického velení (United States Indo-Pacific Command), admirál Harry Harris, taktéž obvinil asijskou supervelmoc z toho, že z dodržování smlouvy Spojenými státy profituje. „Jsme s Čínou znevýhodněni, protože Čína má pozemní balistické střely, které ohrožují naše základny v západním Pacifiku a naše lodě,“ řekl admirál americkému Senátu v březnu.

John Bolton v Moskvě

S tím ale mnozí odborníci nesouhlasí. „Čínská linka je nesmysl. INF nezakazuje střely vypouštěné z moře a ze vzduchu, nezakazuje Jižní Koreji a Japonsku vyvíjet střely s dlouhým doletem. Pokud by Čína byla opravdu problém, Spojené státy a spojenci by jednali daleko dříve,“ cituje britský The Guardian Jeffreyho Lewise z amerického Middlebury institutu mezinárodní studií v Monterey. 

INF byla prvním dokumentem v historii, který odstranil celou třídu jaderných zbraní. Smlouva zakazuje pozemní balistické rakety a řízené střely, konvenční i jaderné, s dosahem 500 až 5500 kilometrů.

Ruská raketa na jaderný pohon neprošla testy, píše NBC. ‚Nikdo takové nemá,‘ říkal v březnu Putin

Číst článek

V Moskvě v pondělí jedná bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton, který podle dřívějších zpráv amerického tisku přivezl oficiální zprávu o záměru USA smlouvu vypovědět. Mluvčí Kremlu řekl, že případné vypovězení INF učiní svět nebezpečnějším a Moskva na ně bude nucena reagovat adekvátně s cílem obnovit vojenskou rovnováhu. Peskov zároveň odmítl tvrzení USA, že Rusko smlouvu porušuje.

Podívejte se, jak Michal Gorbačov, tehdejší vůdce sovětského svazu a Ronald Reagan, prezident Spojených států podepisovali 8. prosince 1987 smlouvu o likvidaci raket středního s krátkého doletu:

och, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme