Místo dovolené pracovní úřad. Zaměstnání začalo v červenci hledat přes 2000 učitelů

Místo na dovolenou zamířili někteří učitelé s koncem školního roku znovu na úřad práce. Ve školách už by ale měli dostávat smlouvy na dvanáct měsíců. Odbory o změnu usilovaly právě z toho důvodu, aby pedagogové přes prázdniny nebyli bez práce. Zaměstnání v červenci začalo hledat přes 2000 učitelů, což je v porovnání s loňským rokem o tisícovku méně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel (ilustrační foto)

Učitel (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„V předchozích dvou letech jsem měla vždy smlouvu pouze na 10 měsíců. O prázdninách jsem tedy musela na pracovní úřad. Byl to velký problém, hlavně kvůli financím,“ popsala loni 26letá učitelka Kateřina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místo dovolené pracovní úřad. Hledat v červenci zaměstnání začalo přes 2000 učitelů. Téma pro Pavlu Lioliasovou

Neměla bez přestávky odpracovaných 12 měsíců, nedostala tak o prázdninách podporu od státu. Právě tomu měla zamezit novela zákona o pedagogických pracovnících.

Třeba v případě Kateřiny se to podařilo. Získala smlouvu na dobu neurčitou a letos v létě už na úřad práce nemusela. Jenže stovky jiných pedagogů takové štěstí neměly.

„Nově se v červenci do evidence úřadu práce přihlásilo 2036 zaměstnanců ze školství. V červenci loňského roku jich bylo 3163,“ řekla pro Radiožurnál mluvčí úřadu práce Kateřina Beránková.

Školy nemusí nutně porušovat zákon

Meziroční pokles školské odbory vítají. Předseda František Dobšík zároveň upozorňuje, že ředitelé škol nemusí výpověďmi porušovat zákon. Existují v něm totiž výjimky, kdy učitel může dostat kratší smlouvu.

„Je to zaměstnávání, když je to na zástup, který trvá určité období. Je to třeba na déle než 12 měsíců, takže poté je ten člověk na prázdniny volný. Poměr má totiž jen do konce roku. Pak je to otázka i nekvalifikovaných profesí, kde má ředitel možnost, že nemusí dodržet přesně těch 12 měsíců,“ vysvětluje Dobšík.

Celkem bylo na úřadech práce v červenci přes 5000 pedagogů. Vůbec nejvíce je středoškolských učitelů. Podle ministerstva školství ale k porušování zákona nedochází.

„Proč dochází k nárůstu počtu zejména středoškolských učitelů, o tom ministerstvo školství nemá žádné informace ani nevede žádné statistiky. Kontaktovali jsme i předsedu školských odboru Františka Dobšíka, který nám sdělil, že nepřijali ani jednu stížnost nezaměstnaného učitele. Stejná odpověď zazněla i ze strany České školní inspekce, která rovněž nedostala žádnou stížnost,“ uvedl resort pro Radiožurnál.

Odbory přesto budou požadovat, aby ministerstvo školství zpracovalo analýzu, jestli se zákon neobchází.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme