Ústavní soudce Filip odmítl prezidentova slova o plánované schůzce s Mynářem. ‚Nic o tom nevím.‘

Ústavní soudce Jan Filip neví nic o údajně plánované schůzce s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem, kterou ve čtvrtek zmínil v televizi Barrandov prezident Miloš Zeman. Filip je soudcem zpravodajem v řízení o prezidentově návrhu na zrušení části zákona o střetu zájmů, takzvaného lex Babiš.

Brno (Aktualizováno: 9:29 18. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman při natáčení pořadu TV s prezidentem televize Barrandov

Prezident Miloš Zeman při natáčení pořadu pro TV Barrandov. | Zdroj: Pražský hrad

„Mohu jen sdělit, že o tom nic nevím,“ uvedl Filip bez dalších podrobností. Prezidentovým podnětem se zabývá od února 2017.

Mynář: Soudce jsem seznamoval se stanovisky Zemana. Jen blbec rodu novinářského to zamění s ovlivňováním

Číst článek

O tom, že kancléř Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se týkají Hradu a prezidenta, psal minulý týden Respekt. Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa poté v rozhovoru pro Deník N uvedl, že také jemu Hrad dával opakovaně najevo, jak má jeho soud rozhodnout v některých kauzách.

Podle Zemana nejsou podobná doporučení ovlivňováním soudců, ale vyjádřením názoru. Soudci by podle něj neměli žít v izolaci od lidí.

Problematikou kontaktů s účastníky řízení se Ústavní soud zabýval na výjezdním zasedání pléna, tedy sboru všech soudců.

„Bylo dohodnuto, že v tzv. živých kauzách nepovažuje Ústavní soud za přípustné kontakty či jinou komunikaci soudců – včetně ostatního odborného aparátu Ústavního soudu – s účastníky řízení mimo předepsanou procesní formu,“ citoval web Respektu předsedu soudu Pavla Rychetského. Schůzka mezi Mynářem a Filipem by podle daného vyjádření už nebyla možná.

Soudce Baxa: Prezident dával najevo, jak máme rozhodnout. Jeho chování k justici je zklamáním

Číst článek

Mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková Zemanův výrok o plánované schůzce v pátek komentovat nechtěla. Vyjadřovat se prý nebude ani nikdo jiný ze soudu.

Dva roky u soudu

Takzvaný lex Babiš omezuje přístup firem, které patří členům vlády, k některým státním podporám. Podle Zemana je protiústavní, protože porušuje zákaz diskriminace na základě majetku.

Zákon také znemožnil členům vlády vlastnit média. Postihl zejména podnikání předsedy ANO Andreje Babiše, který kvůli němu převedl své firmy do svěřenských fondů.

Vratislav Mynář se měl podle Zemanova televizního vyjádření zeptat soudce Filipa na to, proč prezidentský návrh leží u soudu už dva roky. U takzvaných plenárních kauz, o kterých hlasuje celý soudcovský sbor, však nejde o výjimečnou délku řízení.

Momentálně soud v přehledu na svém webu eviduje pět starších plenárních návrhů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme