Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Nebezpečí chřipkové pandemie není akutní, avšak pravděpodobné

Poté, co ministryně zdravotnictví přišla na bezpečnostní radu státu s plánem opatření proti pandemii chřipky, se mezi lidmi začal šířit strach z této nemoci. Hlavní hygienik České republiky Michaela Vít ale Radoužurnálu potvrdil, že zatím jde jen o prevenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

chřipka

chřipka

Pandemie se opakují ve zhruba 20letých cyklech a k takovému období se blížíme. Zatím tedy akutní nebezpečí nehrozí. Obavy ministerstva ale pocházejí ze světového vývoje.

"Máme určité informace, například výskyt ptačí chřipky v jihovýchodní Asii. Je to chřipka, která se přenáší zatím ze zvířete na člověka, ale máme obavy, aby se ten kmen nezměnil a nepřeskočil z člověka na člověka, a to by mohlo způsobit světovou pandemii," varoval Vít.

Hlavní hygienik proto zdůrazňuje důležitost očkování proti chřipce. Kromě lepší obranyschopnosti organismu záleží i na tom, jaké procento české populace bude očkováno. Podle toho totiž zřejmě dostane naše země přidělenu vakcínu proti případné nové formě chřipky.

"Toto je velká diskuse na radě ministrů EU, protože je řečeno, že by se vakcina proti pandemickému kmenu měla rozdělovat podle proočkovanosti. EU má přibližně 22% proočkovanost lidí proti chřipce, my máme 7%. Česká republika tedy bude muset zvýšit tuto proočkovanost. Proto připravujeme nový, lepší systém očkování chronicky nemocných obyvatel," zdůraznil hlavní hygienik.

Představitelé Světové zdravotnické organizace nedávno prohlásili, že existuje zatím jen velmi vzdálená možnost, že by se naplnily největší obavy expertů z mutace viru a jeho schopnosti šířit se mezi lidmi. Od loňského prosince byla úmrtí na ptačí chřipku zaregistrována v Thajsku a Vietnamu, kde jí podlehlo celkem 28 osob.

Číňané objevili v srpnu virus ptačí chřipky poprvé i u prasat. Experti varují, že by virus mohl zabít miliony lidí, kdyby se zkombinoval s lidskou chřipkou. A toto riziko by se prý mohlo zvětšit, kdyby nositelem viru bylo i vepřové maso.

Milan Kopp, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme