‚Nebylo možné postupovat jinak.‘ Policisté se po střelbě na fakultě školili v lokalizaci telefonů

Žádná zásadní pochybení. Tak zněl verdikt vyšetřovací komise k postupu policie v den střelby na filozofické fakultě v Praze. Kritici ale mají pochyby, jestli policie nemohla činu zabránit, kdyby rychleji lokalizovala mobil střelce. „Zpětná doporučení jsou vždy dílem politiky či prezentace vlastního názoru,“ uvádí Policejní prezidium s tím, že policie v danou chvíli dělala, co mohla.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Základnová stanice na střeše budovy v italské Katánii

Mobilní telefony se připojují k takzvaným základnovým stanicím, které zodpovídají za přenos a příjem radiových signálů | Zdroj: DPphoto / Profimedia
Přehrát

00:00 / 00:00

‚Nebylo možné postupovat jinak.‘ Policisté se po střelbě na fakultě školili v lokalizaci telefonů

Na problémy s lokalizací telefonu upozornil už v létě Český rozhlas v podcastu Vinohradská 12. Z prohlášení představitele společnosti O2 v rámci trestního trestního spisu, které v prosinci zveřejnil server Seznam Zprávy, poté vyplynulo, že se policie podle O2 na polohu nebezpečné osoby neptala správně.

Pachatel si v den střelby mobil vypnul v 7.09 a znovu jej zapnul krátce po druhé hodině odpoledne, kdy už se nacházel v budově fakulty a pravděpodobně na toaletě se k činu připravoval.

V době mezi zapnutím telefonu a začátkem střelby několik minut před 15.00 policisté podle společnosti O2 žádali o lokalizaci přístroje pouze jednou. To však k přesné lokalizaci nestačilo a policie pachatele hledala v ulicích o několik set metrů dál na východ. Operátor přitom polohu mobilu policii sám od sebe poskytnout nemůže a důvody pátrání mu podle zákona sdělovány nejsou.

Policie v prosinci uvedla, že věc do vydání zprávy sněmovní komise komentovat nebude. Nyní pražská policie server iROZHLAS.cz odkázala na Policejní prezidium, které trvá na správnosti postupu. Věc podle ní nelze hodnotit zpětně, ale ve světle tehdy známých skutečností.

Komise rozpitvala jednání policie v den střelby na filozofické fakultě. Doporučuje trénink lokalizace

Číst článek

„Jsme přesvědčeni – a komise to nepřímo konstatovala také, neboť nenašla zásadní pochybení v této oblasti – že jsme postupovali plně v souladu s platnou legislativou a nebylo možné postupovat jinak,“ uvedl mluvčí policie Ondřej Moravčík.

Generální inspekce bezpečnostních sborů už loni koncem jara konstatovala, že policie nemohla útoku předejít. Zlepšení postupů v oblasti lokalizace mobilních telefonů však doporučila, stejně jako minulý týden sněmovní komise.

„Seznámení všech policistů, kteří se na tomto podílejí, již proběhlo. Jelikož samotná metodika spadá do režimu ‚vyhrazené‘, tak k ní nebudeme poskytovat žádné konkrétní informace,“ napsal Moravčík pro iROZHLAS.cz.

Základnové stanice

Za nepřesnou lokalizací mobilu Davida K. jsou technické okolnosti fungování telefonů ve městě.

Žák podezřelý z držení zbraně je hospitalizovaný. Pražská policie to vyšetřuje jako šíření poplašné zprávy

Číst článek

Mobilní telefony se připojují k takzvaným základnovým stanicím, které zodpovídají za přenos a příjem radiových signálů. V Praze jsou stanic stovky a jedna taková se nachází přímo na budově filozofické fakulty.

Nicméně ve chvíli, kdy policie v rámci asi hodiny, kdy měl David K. zapnutý mobil, požádala o lokalizaci jeho telefonu, bylo zařízení připojené na stanici na střeše budovy Elišky Krásnohorské 44, několik set metrů vzdušnou čarou od fakulty. Zařízení totiž neustále vyhodnocují, k jaké stanici je pro ně v danou chvíli nejvýhodnější se připojit, faktorem není jen vzdálenost.

Policejní týmy se proto domnívaly, že se pachatel nachází jinde. Společnost O2 v již citovaném dopise uvedla, že policisté by operátora z tohoto důvodu měli o lokalizaci žádat v kratších intervalech, asi pět až deset minut.

„Doporučení O2 jsme samozřejmě zaregistrovali a vnímáme jej. Zpětná doporučení jsou vždy dílem politiky, PR či prezentace vlastního názorů, v rámci našeho vyhodnocování (a taktéž vyhodnocování ze strany kontrolních orgánů) však musíme pracovat s tím, co se dělo v aktuální čas, nikoliv na věc koukat optikou současných zjištění,“ uvedl policejní mluvčí Moravčík.

Kromě školení, která již podle Moravčíka proběhla po hodnocení generální inspekce, doporučila sněmovní komise „zjednodušit proces žádosti o použití speciálních prostředků při identifikaci a sledování“ mobilních telefonů a změnit zákon tak, aby provozovatelé telekomunikačních služeb policii poskytovali údaje „bez práva na úhradu nákladů“ ze strany policie.

Závěrem vyšetřování generální inspekce i sněmovní komise nicméně zůstává, že policisté předloňské střelbě na filozofické fakultě zabránit nemohli.

Vojtěch Dvořáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme