Opozice neprosadila vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování rozhodli odchodem komunisté
Vláda Andreje Babiše (ANO) potřetí čelila hlasování o nedůvěře. Vyvolala ho pětice opozičních stran, která kritizovala údajný střet zájmů premiéra či nezvládnutou pandemii koronaviru. Aby kabinet zhruba čtyři měsíce před volbami padl, muselo by nedůvěru vyslovit 101 z celkem 200 poslanců. Pro návrh bylo ale jen 89 poslanců a poslankyň. V historii Česka k tomu došlo jen jednou.
Pozornost se před jednáním sněmovny, které začínalo v devět ráno, soustředila především na komunisty. Vládu během hlasování přímo podpořit nechtěli.
Nechceme multikulturní ekofanatický pirátostát a nechceme sdílet naši zemi, řekl Babiš poslancům
Číst článek
Strana se ale nakonec ve čtvrtek ráno definitivně rozhodla pro odchod ze sálu, potvrdil serveru iROZHLAS.cz poslanec KSČM Jiří Dolejš. „Odchod ze sálu byl potvrzen. Možná alibistická varianta (KSČM ani nahá, ani oblečená), ale lépe než se uvnitř strany přít o vládu, která stejně končí,“ napsal Dolejš.
Komunisté nakonec odešli už před půl dvanáctou dopoledne, hned po projevu svého předsedy Vojtěcha Filipa. „Vláda naši důvěru nemá, ale pravicové strany už vůbec ne. Tohoto zbytečného divadla se nebudeme účastnit a odcházíme pracovat pro občany,“ prohlásil před odchodem poslanců u řečnického pultu šéf komunistů.
Selhala prakticky ve všem, tvrdí Fiala. Koalice Spolu zveřejnila 40 důvodů, proč má skončit Babišova vláda
Číst článek
Komunisté tak tímto krokem fakticky nepřímo podpořili vládu Andreje Babiše, protože opozice v takovém případě nezískala pro vyslovení nedůvěry potřebných 101 hlasů. Pro návrh nakonec hlasovalo 89 poslanců, proti jich bylo 82. Zbylých 29 poslanců nebylo přítomno v jednacím sále. Celkem hlasovalo 171 zákonodárců z 200.
Vedle komunistů nehlasovali ani někteří poslanci koaličních ANO a ČSSD, opoziční pirátka Lenka Kozlová, která se z jednání omluvila ze zdravotních důvodů, a nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marian Bojko.
Ve večerních hodinách se debata stočila až k osobním výpadům a padala i silná slova. Například nezařazený poslanec Volný mimo jiné obvinil Piráty, že chtějí vraždit lidi při první příležitosti. Předseda lidovců Marian Jurečka poté navrhoval, aby se Volného vystoupením zabýval sněmovní mandátový a imunitní výbor. Poslankyně Starostů Věra Kovářová Volného označila za „lidský hnůj“.
Z Ústavy
Článek 72
- (1) Poslanecká sněmovna může vyslovit vládě nedůvěru.
- (2) Návrh na vyslovení nedůvěry vládě projedná Poslanecká sněmovna, jen je-li podán písemně nejméně padesáti poslanci. K přijetí návrhu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců.
Článek 73
- (2)Vláda podá demisi, jestliže Poslanecká sněmovna zamítla její žádost o vyslovení důvěry nebo jestliže jí vyslovila nedůvěru. Vláda podá demisi vždy po ustavující schůzi nově zvolené Poslanecké sněmovny.
- (3)Podá-li vláda demisi podle odstavce 2, prezident republiky demisi přijme.
Premiér Babiš a orloj jeho střídajících se ministrů připravili zemi o budoucnost, prohlásil Ivan Bartoš
Číst článek
Cesta k hlasování o nedůvěře
Opozice vyvolala hlasování o nedůvěře vládě mimo jiné kvůli údajnému střetu zájmů premiéra a jeho stíhání v kauze Čapí hnízdo, možnému nezvládnutí boje s pandemií koronaviru a nezískání jasné podpory spojenců v kauze Vrbětice. Podle Babiše je ale případné vyslovení nedůvěry čtyři měsíce před volbami zbytečné, hrozí podle něj destabilizace.
Menšinový kabinet se dosud vždy při klíčových hlasováních opíral o patnáctku komunistických poslanců. V polovině dubna ale KSČM vypověděla dohodu s ANO o toleranci vlády.
Opozici jde jen o to být v médiích, vláda dovládne i v demisi, tvrdí předseda sněmovny Vondráček
Číst článek
Předseda KSČM Vojtěch Filip následně prohlásil, že při hlasování o nedůvěře vládě se komunisté vysloví proti kabinetu. Opoziční koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) poté kvůli ztrátě komunistických hlasů vybídla Babiše, aby požádal o důvěru. Ten to ale odmítl.
Koalice Pirátů a Starostů a nezávislých v té době ještě preferovala rozpuštění sněmovny a případné předčasné volby. Varovala, že vyslovení nedůvěry by předalo moc prezidentu Zemanovi.
Když však nepřesvědčila k rozpuštění dolní komory dostatek dalších stran, iniciativu koalice Spolu pro hlasování o nedůvěře podpořila.
Z 15 pokusů 1 úspěšný
Babišova vláda čelila dosud dvěma pokusům o vyslovení nedůvěry. Ten poslední ustála předloni v červnu, část opozice hlasování vyvolala kvůli návrhu auditní zprávy Evropské komise ohledně Babišova údajného střetu zájmů.
Z celkem 15 pokusů o vylovení nedůvěry vládě v historii Česka uspěl jediný. Kabinet premiéra Mirka Topolánka sesadila opozice v březnu 2009 díky čtyřem hlasům z koaličního tábora.