Nejen Liglass Trading. Pochybnosti vzbuzuje i firma, která má projekt v Kyrgyzstánu připravit
Po společnosti podnikatele Michaela Smelíka Liglass Trading, která získala lukrativní zakázku na výstavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu, vzbuzuje důvodné pochybnosti také její klíčový partner. Arménskou společnost Gidepinvest Smelík prezentuje jako renomovanou firmu v oboru, která působí ve střední Asii. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz se má jednat ale o málo známou firmu bez zkušeností s velkými projekty a bez potřebných licencí.
Smelík firmu Gidepinvest ve své tiskové zprávě označil jako "renomovanou společnost v oboru projektování a výstavby hydroelektráren, a to především s působností ve středoasijském regionu."
Jde podle něj o firmu s desítkami inženýrů, kteří mají pro projekt narynských kaskád v Kyrgyzstánu připravit technické řešení. Alespoň tak svého klíčového partnera přiblížil v rozhovoru pro Radiožurnál. Dodal také, že s firmou už několik posledních měsíců projekt konzultuje.
Chybí relevantní informace
Server iROZHLAS.cz si Smelíkovo tvrzení ověřil. Jelikož firma nemá webové stránky, obrátil se na relevantní instituce v čele s českou ambasádou v Jerevenu, zda by mu o firmě poskytla dostupné informace. A těch, jak se zdá, je velmi málo.
Pod názvem Gidepinvest figurují podle velvyslanectví v arménském rejstříků firem dvě společnosti – projekční firma Gidepinvest LLC a stavební firma Gidepinvest Shin LLC. Mají stejné identifikační číslo, jerevanskou adresu i vlastníka Armena Grigoryana. Zabývají se realizací malých vodních elektráren.
Tím ale oficiální rovina končí. Česká ambasáda dále disponuje pouze zprostředkovanými informacemi z energetické komunity v zemi, která spolupracuje s českými výrobci a dodavateli zařízení pro malé vodní elektrárny.
„Podle těchto informací Gidepinvest LLC projektuje pouze malé vodní elektrárny v Arménii. O případných aktivitách ve Střední Asii není v Arménii nic známo,“ popsal český velvyslanec v Arménii Petr Mikyska.
Smelík za firmou stojí
S tím ale Smelík nesouhlasí: „To je nesmysl. My s nimi spolupracujeme dlouho, mají za sebou spoustu staveb. Samozřejmě i mimo Arménii mají spoustu zakázek.“
Na internetu však lze dohledat zmínky pouze o dvou projektech - Meghri-1 a Ijevan-1 poblíž stejnojmenných arménských měst.
Podle informací české ambasády v Jerevanu navíc firma Gidepinvest LLC nemá na projektování a stavbu vodních elektráren v Kyrgystánu potřebné licence ani kapacity.
Velvyslanec Mikyska ale současně zdůraznil, že jde o názor zástupců místní energetické komunity, se kterými je český zastupitelský úřad v pracovním kontaktu a kteří si přáli zůstat v anonymitě.
„Jediný arménský držitel licence pro tyto práce v Kyrgyzstánu je velvyslanectví znám a nemá žádné spojení s firmou Gidepinvest LLC. Projekční kapacita firmy Gidepinvest LLC není podle názoru arménské energetické komunity dostatečná na projektování tak složitého a rozsáhlého projektu jako je narynská kaskáda,“ doplnil Mikyska.
Kyrgyzstán prověřuje českou firmu Liglass. Je to kampaň, reaguje Ovčáček
Číst článek
Smelík ale za svým partnerem stojí a informace z ambasády označuje opakovaně za nesmysl.
„Je to jedna z nejznámějších firem, mají tam (v Arménii, pozn. red.) i hydroelekrárenskou školu. Mají všechny licence, jsou ve všech asociacích, které v tomto oboru existují. Když tady (v Česku, pozn. red.) zavoláte nějakému náměstkovi na ministerstvo, tak asi taky nezná všechny firmy.“
Neprůhledný partner
Přímý kontakt na firmu Smelík ale poskytnout odmítl. Dotazy adresové společnosti Gidepinvest přeposlal svému spolupracovníku Jiřímu Vojtěchovskému, který dříve působil jako šéf ekonomické sekce Hospodářské komory a na kterého komora podala neúspěšně několik žalob, jak upozornily Hospodářské noviny.
Vojtěchovský má projekt v Kyrgystánu na starosti a podle Smelíka rovněž figuruje ve společnosti Gidepinvest. Do uzávěrky tohoto textu však nereagoval.
Server iROZHLAS.cz požádal o vyjádření také další instituce. „O dané společnosti nic nevíme,“ uvedl například Radek Kubíček z Česko-arménsko-slovenské obchodní komory, která spolupracuje s některými arménskými společnosti.
S úspěchem se nesetkala ani žádost adresovaná Komoře pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států, mezi které Arménie patří. „Bohužel, v Jerevanu nemáme partnera na úrovni komory,“ odpověděl ředitel František Masopust s odkazem na Arménskou rozvojovou agenturu. Snaha o kontakt skrze arménské velvyslanectví v Česku však zůstala bez odezvy.