Nejvyšší soud zrušil zastavené stíhání šéfa ‚lihové mafie‘ Březiny, hrozí mu vyšší trest

Nejvyšší soud zrušil rozhodnutí Vrchního soudu v Olomouci, který v prosinci 2022 zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Radka Březiny a dalších dvou mužů v kauze ovlivňování svědků. Za to mu brněnský krajský soud původní třináctiletý trest uložený za obchodování s nelegálním lihem zpřísnil na 14 let a devět měsíců.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:30 3. 9. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina

Šéf takzvané lihové mafie Radek Březina | Zdroj: Profimedia

Podle vrchního soudu však bylo o těchto skutcích již pravomocně rozhodnuto; Březinovi i dalším dvěma obžalovaným tak zůstaly původní tresty. Podle NS ale bylo zastavení jejich stíhání nedůvodné, vyplývá z usnesení soudu. NS tak vyhověl dovolání nejvyššího žalobce.

Soud zastavil trestní stíhání šéfa lihové mafie Březiny v kauze ovlivňování svědků. Žalobci se chtějí odvolat

Číst článek

NS o dovolání rozhodl v neveřejném zasedání na konci května, rozhodnutí zveřejnil v těchto dnech. Usnesení Vrchního soudu v Olomouci, který stíhání všech třech obviněných zastavil, zrušil a přikázal mu, aby věc v potřebném rozsahu znovu projednal a opětovně rozhodl o podaných odvoláních.

„V důsledku nesprávného hmotněprávního posouzení, tedy nesprávného závěru o charakteru souběhu trestných činů, došlo k nedůvodnému zastavení trestního stíhání obviněných,“ uvedl předseda velkého senátu trestního kolegia NS František Púry. Žalobci považují rozhodnutí soudu za velmi významné.

Stíhání v případu rozsáhlého ovlivňování svědků při vyšetřování činnosti lihové mafie zastavil vrchní soud u Březiny, u správce jeho budov Ivana Kováříka a Pavla Čanigy z Likérky Drak. Březinovi za ovlivňování svědků brněnský krajský soud původní trest uložený za obchody s nelegálním lihem zpřísnil ze 13 let na 14 let a devět měsíců, Čanigovi o půl roku na 12 let a u Kováříka o půl roku na devět let a osm měsíců.

Vrchní soud však argumentoval tím, že o této trestné činnosti Březiny, Čanigy a Kováříka bylo rozhodnuto již v hlavní daňové větvi lihové mafie, kdy byli všichni tři odsouzeni za zkrácení daně a současně za účast na organizované zločinecké skupině.

Případ otce a exmanželky šéfa lihové mafie Radka Březiny opět projedná zlínský krajský soud

Číst článek

Druhý z těchto trestných činů vrchní soud považoval za trestný čin trvající; ovlivňování svědků tak podle něj spadá do trestného činu účasti na organizované zločinecké skupině, o kterém již bylo pravomocně rozhodnuto v daňové větvi celé kauzy. Podle VS se tak jedná o jeden skutek, o němž může být v trestním řízení rozhodnuto pouze jednou.

S tím ale nesouhlasili žalobci z VSZ v Olomouci, kteří podání dovolání iniciovali. Podle státního zástupce Petra Šeredy je sice trestný čin účast na organizované zločinecké skupině trvajícím trestným činem, ale v tomto případě to jsou dva paralelně probíhající skutkové děje.

NS dal žalobcům za pravdu, podle něj trestný čin účasti na organizované zločinecké skupině a další trestná činnost páchaná organizovanou zločineckou skupinou vykazují znaky více skutků, o kterých se může rozhodovat samostatně.

Soud zamítl návrh na zabrání areálů v kauze ‚lihové mafie‘. Skrývaly podzemní úložiště lihu

Číst článek

Nejde podle něj totiž o souběh jednočinný, ale o souběh vícečinný. Stíhání pro ovlivňování trestního řízení i přes předcházející odsouzení pro účast na organizované zločinecké skupině a pro daňovou trestnou činnost tedy nebylo porušením zákazu dvojího trestání za tentýž skutek.

Žalobci rozhodnutí NS označili za důležitý mezník. „Rozhodnutí Nejvyššího soudu považujeme za velmi významné i v obecné rovině pro další posuzování trestné činnosti páchané organizovanými zločineckými skupinami, neboť obsahuje i související právní názory na vymezení organizované zločinecké skupiny, na otázku právního posuzování dalšího jednání po sdělení obvinění jako dalšího skutku, jakož i na právní důsledky případných změn v organizované zločinecké skupině, jejím zaměření a personálním obsazení,“ řekl dnes olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

Vrchní soud v Olomouci případ zatím nenařídil k novému pojednání, spis se mu vrátil 22. srpna.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme