Němeček varuje těhotné: Nejezděte kvůli viru zika do Jižní Ameriky
Těhotné ženy by měly odložit cestu do Latinské Ameriky. Doporučuje to ministerstvo zdravotnictví kvůli výskytu viru zika, který zasáhl právě Jižní Ameriku a který může zastavit růst mozku u nenarozených dětí. Pro ostatní podle ministerstva nemoc nebezpečná není. Vir přenáší druh komára, který v Česku nežije.
Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) dnes informoval, že nákaza virem zika, který zasáhl Latinskou Ameriku a první dovezené případy jsou už i v Evropě, v Česku nehrozí. Těhotným ženám doporučuje, aby cestu do Latinské Ameriky odložily.
Češi mohou být v klidu, pokud nevyrážejí do oblastí Střední a Jižní Ameriky, vysvětlila primářka kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce Hana Roháčová
„V oficiálních institucích toto onemocnění ještě nebylo hlášeno, zatím je to potvrzeno jen z médií. Těhotným ženám doporučujeme, aby do zemí Latinské Ameriky nyní nejezdily,“ uvedl.
„Naši občané mohou určitě úplně v klidu, pokud nevyrážejí do oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde se virus v současné době vyskytuje ve velkém počtu nakažených osob,“ potvrzuje Hana Roháčová, primářka kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce.
Země se zvýšeným výskytem viru zika
Haiti, Barbados, Venezuela, Kapverdy, Brazílie, Kolumbie (zvláště na severu), Brazílie (zvláště ve státech Pernambuco a Paraíba)
Zdroj: MZV
Ministr Němeček dnes také připomněl, že zatím nebyl potvrzen přenos viru z člověka na člověka. „Potvrzen je jen přenos komárem,“ uvedl. Světová zdravotnická organizace (WHO) ale upozorňuje, že vedle komářího bodnutí může být způsob přenosu patrně i pohlavní styk.
„Nicméně je pravda, že virus je obsažen v krvi a přenáší se tím pádem krví přes komára. Je doporučeno na tuto cestu přenosu myslet. Pokud by partner měl toto onemocnění, tak zamezit sexuálním kontaktům po dobu inkubační doby,“ dodal ministr.
Virus zika se objevil už v druhé evropské zemi, po Británii hlásí nákazu i Dánsko
Číst článek
Do Česka dorazí testy
Státní zdravotní ústav už objednal testy na ověření nákazy. V Evropě se totiž objevily první případy nakažených virem zika v Dánsku a Velké Británii.
Virus zika byl poprvé identifikován v roce 1947 v lese Zika v Ugandě. Přenáší se bodnutím komára druhu Aedes aegypti, který je také přenašečem horečky dengue. Projevuje se bolestmi hlavy, svalů, kloubů a zvýšenou teplotou. V obličeji je vyrážka, která se postupně šíří na zbytek těla, může být i zánět spojivek. Inkubační doba nemoci je 3 až 12 dnů. Příznaky onemocnění jsou obvykle mírné a trvají 2 až 7 dní. Více v PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích
„Testy jsou na protilátkovou odpověď a používají se u celé řady jiných nemocí, prakticky u všech virů, takže to není nic výjimečného,“ vysvětluje primářka Hana Roháčová.
„Musíme říct, že žádná speciální léčba tohoto onemocnění není. Takže v okamžiku, kdy my test nebudeme mít k dispozici, i kdybychom měli třeba pacienta, tak to neznamená pro něj ani pro nás žádné nebezpečí,“ dodává.
Připomněla, že onemocnění svým průběhem připomíná chřipku a neohrožuje nakažené lidi na životě. Projevuje se hlavně horečkou, bolestmi kloubů, svalů, vyrážkou, začervenáním očí nebo zánětem spojivek.
Americké úřady dnes oznámily, že zahajují práci na vývoji očkovací látky. Výzkum však bude trvat několik let.