Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Nemocnice budou muset šetřit, pacientů se to podle ministra nedotkne

Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil návrh úhradové vyhlášky na příští rok. Nemocnice, praktičtí lékaři, specialisté i ozdravovny podle něj mají příští rok dostat od zdravotních pojišťoven stejně peněz jako letos. Ministr také chce, aby zdravotníci spolurozhodovali o dělení prostředků na léčbu. Pošle jim proto návrh vyhlášky, aby sdělili, kolik by od pojišťoven chtěli. Pokud ale budou chtít víc, než je v návrhu, musejí zároveň navrhnout, komu má ministr peníze vzít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na schůzi Poslanecké sněmovny

Ministr zdravotnictví Leoš Heger na schůzi Poslanecké sněmovny | Zdroj: ČTK

„Pacienti by neměli pocítit nedostatek péče a to je ten vůbec nejklíčovější bod, ze kterého vycházíme – že péče i při menších financích, než bychom si všichni přáli, nebude krácena. Nemocnice a všechny ostatní segmenty stále ještě mají prostor pro to racionalizovat poskytování péče tak, aby každý dostal opravdu to, co potřebuje,“ doufá Heger.

Předpis zohledňuje také plánovaný růst platů v nemocnicích. Platy lékařů a personálu budou od ledna navýšeny o 6,25 procent, přestože zdravotnické odbory by chtěly zvýšení 10procentní. Podle náměstka ministra pro zdravotní pojištění Petra Noska byla ale hranice stanovena s ohledem na to, jaké zdroje budou v budoucnu k dispozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra pro zdravotní pojištění Petr Nosek a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček komentují návrh úhradové vyhlášky na příští rok

„V situaci, kdy mnohé jiné obory a resorty se spíše obávají vůbec dostatku zakázek a tím pádem rizika propouštění a snižování mezd, tak si myslím, že nabídka na 6 a čtvrt procenta je více než lukrativní,“ brání se.

Návrh úhradové vyhlášky počítá se zhruba stejnými financemi jako letos, což by prý mělo motivovat zdravotnická zařízení k větší efektivitě. Podle Noska totiž není možné, aby systém veřejného zdravotního pojištění v příštím roce uhradil víc, než kolik přijme. Prostor pro racionalizaci se prý nachází v každém zařízení:

„Jsme si vědomi toho, a věřím, že i lékaři, že jsou určité možnosti zefektivnění při poskytování vlastní péče v oblasti vynakládaných nákladů. To znamená, že jsou tady určitě rezervy. Je možno poskytovat rozsah dané péče za méně vynaložených nákladů.“ Dodává, že se jedná například o oblast laboratorních vyšetření, zobrazovacích metod nebo předpisu léků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek a viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek se vyjadřují k návrhu úhradové vyhlášky

Příjmy na příští rok půjdou například z navýšení plateb do systému zdravotního pojištění, z úspor daných zákonem nebo ze zvýšení regulačních poplatků za pobyt v nemocnici, vyjmenovává Nosek. Vyhláška počítá s tím, že příští rok vyberou pojišťovny na pojistném až o 3 miliardy korun víc.

Síť zdravotnických zařízení už by se rozšiřovat neměla

Ministerstvo vyzvalo již začátkem roku pojišťovny, aby neuzavíraly další smlouvy se zdravotnickými zařízeními. Stávající síť je totiž podle něj dostatečně velká, aby potřeby pacientů pokryla. To vítá i prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček.

„Pokud ještě rozšiřujeme smluvní vztahy, tak v oblastech, kde skutečně určitá odbornost chybí, nebo kde je výměna lékaře nebo pozůstalost a podobně. Takže jenom ve výjimečných případech, ale plošné rozšiřování už v současné době opravdu neexistuje,“ upřesňuje.

ČTĚTE TAKÉ: Druhá fáze zdravotní reformy: víc pravomocí pro pojišťovny

Nastavení úhrad tak, jak ho stanovilo ministerstvo, bude podle Gajdáčka skutečně motivovat k úsporám. Podle něj je totiž třeba umět hospodařit jen s těmi prostředky, které se podle předpokladů vyberou na pojištění.

„Myslím, že základ je reálný, že skutečně nemůžeme počítat ani s tím, že by stát přidal za své pojištěnce do systému ani v následujícím roce. To znamená rok 2012 je koncipován tak, aby na konci toho roku systém ještě nebyl zadlužen,“ říká.

Operace ledvin v nemocnici Příbram | Foto: Petr Kološ

Nejistota regionálních nemocnic

Především malé nemocnice v regionech se ale bojí o svou existenci. „Jenom prostým navýšením DPH vznikly většině nemocnic poměrně velké náklady, které budeme muset uhradit,“ říká ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev.

Podle něj navíc ministerstvo není vzhledem k novému systému klasifikace pacientů schopné garantovat, že všechny nemocnice dostanou stejné množství peněz jako v minulosti. Velev se také bojí, že se do vyhlášky časem přidají další omezení, která povedou k praktické nefunkčnosti systému.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev zatím netuší, jaké bude mít návrh úhradové vyhlášky konkrétní dopady

Všechna lůžková zařízení bez ohledu na velikost by podle návrhu měla dostávat za stejné zákroky stejné částky a na financování by měl mít vliv také počet pacientů. Heger se také vyjádřil, že toto opatření v sobě skrývá potenciál pro růst mezd.

Je to postup správným směrem, souhlasí Velev, nicméně bude záležet na řadě konkrétních detailů. „Na jedné straně mně umožňuje efektivitu, na druhé straně nějakou jinou vyhláškou mě třeba tlačí do nějakých personálních normativů, které mně generují vyšší náklady,“ uvádí příklad možné těžko řešitelné situace.

Obavy, že se změny pacientů dotknou

Viceprezident České lékařské komory Zdeněk Mrozek si zatím návrh úhradové vyhlášky netroufá hodnotit, protože ho ještě nedostal do rukou, přesto má pochybnosti:

„Obáváme se, že díky vzestupu DPH kvůli inflaci a kvůli tomu, že do zdravotnictví půjde stejný objem peněz jako minulý rok, určitý pokles péče bude muset být.“

Zároveň si nemyslí, že by činnost zdravotnických zařízení šlo příliš zefektivnit. Nemocnice prý již šetří a mnoho rezerv jim nezbývá. A naopak systémové chyby podle něj nikdo neřeší. Problém představuje například přecenění léků nebo nasmlouvání nových zdravotnických zařízení, přestože se naopak mluvilo o zeštíhlení jejich sítě, vysvětluje Mrozek.

ČTĚTE TAKÉ: Odboráři jednají s Hegerem, chtějí vysvětlení platových slibů

A dodává, že Česká lékařská komora se shoduje s odbory co se týče platů pro zdravotníky: „V podstatě takto to vyplývalo z memoranda, že platy za tento rok vzrostou o 10 procent, což znamená, že buďto od 1. ledna se navýší o 10, nebo od 1. července o 20 procent, což si ale myslím, že by byl mnohem závažnější krok do systému, takže asi nejjednodušší je navýšit od 1. ledna o deset.“

O vyhlášce se bude ještě diskutovat a schválit ji musí legislativní rada vlády.

Jaroslav Beránek, Lucie Husárová 1, Martina Mašková, Lenka Militká, Kristina Winklerová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme