Způsobilo pochybení lékařů u porodu postižení dítěte? Olomoucký soud podruhé zamítl žalobu na nemocnici
Lékaři olomoucké fakultní nemocnice nepochybili při porodu nyní desetileté těžce postižené holčičky. Nepravomocně o tom rozhodl okresní soud. Zamítl tak žalobu rodičů, kteří po zdravotnickém zařízení požadovali odškodné bezmála 17 milionů korun.
Manželé Vlastimil a Gabriela Blaťákovi Fakultní nemocnici Olomouc žalovali kvůli špatnému postupu při komplikovaném porodu jejich dítěte, které se v říjnu 2010 narodilo těžce postižené.
Žalobu okresní soud už jednou zamítl, krajský soud mu však případ vrátil k novému projednání.
Podle soudce Libora Brokeše ve středu řekl, že znalecké posudky neprokázaly, že by postižení dcery Blaťákových způsobil špatně vedený porod. „Nebylo prokázáno, že by žalovaná postupovala v rozporu s lékařskými poznatky,“ uvedl.
„Nezjistil jsem poznatky, že by lékaři nějakým způsobem pochybili a že by došlo k příčinné souvislosti s jejich jednáním ke vzniku škody žalobkyň,“ doplnil.
Nic jsem s ním nedělala, řekla matka zemřelého novorozence u soudu. Porod ji prý překvapil
Číst článek
„Soud rozhodl podle našeho názoru naprosto správně,“ uvedl právní zástupce nemocnice Karel Vítek.
Skončí spor ve Štrasburku?
Otec postižené holčičky byl po rozsudku rozhořčen. Novinářům řekl, že hodlá spor hnát až k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
„Znalci z kriminálního činu tlaku na břicho udělali žádoucí přidržení děložního fundusu. Takhle se nedá žít. Jsme v dluzích kvůli péči, kterou pojišťovna neproplácí. Nejde ale o jen nás. Ten manévr se běžně používá v českých porodnicích, nepíše se do dokumentace a zatlouká se. A kvůli tomuto případ protlačím až do Štrasburku,“ prohlásil.
Zakázaná metoda
Spor se vede o to, zda lékaři postupovali při porodu správně. Žalobci poukázali na řadu pochybení.
U dítěte byla na počátku špatně odhadnuta kvůli těhotenské cukrovce matky velikost. Holčička se narodila s váhou 4,5 kilogramu, její hmotnost byla přitom při posledním ultrazvukovém vyšetření odhadnuta o více než kilogram nižší.
Žena nejprve rodila přirozenou cestou za pomoci vakuového zvonu, porodníci poté tlačili loktem na její břicho a to v době, kdy nebyla monitorována děložní činnost. Podle žalobců použili zakázanou metodu, takzvanou Kristellerovu expresi, což mělo za následek prasknutí dělohy a přidušení dítěte.
Sestra nepřivolala umírající ženě pomoc. ‚Mrtvici nic nenasvědčovalo,‘ hájí její postup ředitelka domova
Číst článek
Právní zástupci nemocnice po celou dobu procesu vinu popírali. Poukazovali na to, že za posledních sedm let soudního sporu byly vypracovány tři znalecké posudky, které jednoznačně mluví v jejich prospěch. Nebylo podle nich prokázáno, že by postižení dítěte mělo příčinnou souvislost s poskytnutou lékařskou péčí.
Kauzu projednávají soudy sedmým rokem. Okresní soud v březnu před dvěma lety žalobu rodinu zamítl, případ mu však v říjnu 2017 vrátil krajský soud. Jednání u okresního soudu bylo nařízeno až půldruhého roku poté, kvůli změně soudce okresního soudu se navíc veškeré dokazování muselo opakovat.
V Olomouckém kraji jde o jeden z největších a nejdéle trvajících soudních případů kvůli podezření na zanedbání zdravotní péče.