Nespokojení umělci přerušili jednání pražských zastupitelů
Nespokojení umělci, kteří ve čtvrtek demonstrovali před pražským magistrátem, po skončení akce přišli i s transparenty přímo na jednání zastupitelů. Primátor Pavel Bém dokonce zasedání asi na hodinu přerušil. Část umělců z neziskových organizací není spokojená s novým způsobem přidělování kulturních grantů, letos totiž dostali většinou méně peněz než očekávali.
Mariánské náměstí v Praze bylo opět svědkem demonstrace části nespokojené kulturní obce. Po jejím skončení přišli umělci přímo na jednání zastupitelstva. Znělo skandované: "demisi," "hanba" a "fuj!" Mezi členy městské rady vyvolalo počínání demonstrantů ostré reakce.
Primátor Pavel Bém protestující marně napomínal. Pak se vzdálil a při návratu k řečnickému pultu se sklenicí piva v ruce poznamenal na adresu kritizujících divadelníků: ""Na zastupitelstvo chodíte jako do hospody!" Když výkřiky nepolevovaly, přerušil schůzi.
Dny neklidu skončily demonstrací
Demonstrace před pražským magistrátem na Mariánském náměstí dnes zakončila Dny neklidu. Ty od 25. května pořádala Iniciativa pro kulturu reprezentující část umělecké obce. Petici Za Prahu kulturní, kterou v dubnu pražské zastupitelstvo odmítlo, podepsalo přes 24 tisíc lidí.
Část kulturní scény nespokojená se současnou kulturní politikou hlavního města bude v protestech pokračovat. Podle herce Miroslava Táborského zastupitelstvo stále neprojednalo požadavky v petici: "My jsme po každém kroku doufali, že přinese vyřešení. Teď už takový optimismus nemáme. Jsou tu mírné náznaky, že se ledy začínají lámat a začíná se skutečně jednat, ale jsou opravdu jen mírné, takže se petiční výbor bude muset zabývat tím, co dál," řekl Radiožurnálu Táborský.
Mezi požadavky petice patří odvolání radního pro kulturu Milana Richtra, zrušení dotace na vstupenku nebo urychlené řešení situace subjektů, které mají finanční potíže. Patří k nim divadla Semafor a Archa.
Pražský primátor Pavel Bém se grantové politiky radního Richtra zastal. Podpořil také další body, proti kterým zejména signatáři petice Za Prahu kulturní vystupují. A to proměnu divadel z příspěvkových organizací v nezávislé scény a dotaci na vstupenku.
Radiožurnálu ale Bém, potvrdil, že v nejbližších týdnech zřídí poradní sbor pro kulturu. Naznačil také, že z rozpočtu v krajním případě uvolní peníze, aby některé scény nezanikly. Ale nejdříve v nich zorganizuje důkladný audit jejich hospodaření.
Milan Richter už připustil, že by systém pražských kulturních grantů mohl změnit. Nyní prý čeká na to, jestli najdou všichni divadelníci společnou řeč a shodnou se na návrhu, jak grantový systém změnit. "Jestliže divadelníci najdou společné řešení, tak já jsem připraven je okamžitě začlenit do stávajícího systému a v podstatě spor ukončit, jestliže si ale někdo myslí, že vynutí lepší pozici demonstracemi a křikem na náměstí, tak to rozhodně není správná cesta," zdůraznil Richter. Rozhovor s Milanem Richterem si můžete přečíst zde.)
Druhá strana sporu: Naučte se hospodařit
Naopak jiní umělci v čele s ředitelem divadla Ta Fantastika Petrem Kratochvílem poukazují na to, že některé scény hospodaří neekonomicky. Kritizují mimo jiné to, že některá divadla zaměstnávají několikanásobně víc provozních zaměstnanců než herců. Jako příklad Kratochvíl uvádí Městská divadla pražská, kde je 24 herců a 131 zaměstnanců. "Tento problém je, myslím, v celé společnosti. Každá transformace bolí, každé šetření bolí. A když se začne jednat o ty zúčastněné, to znamená o divadla, tak se tomu brání. Prostě je to nutné. Divadla, příspěvkové organizace, neziskové organizace neumějí hospodařit. A chtějí stále více a více peněz," poznamenal Kratochvíl.
A právě s druhou stranu sporu - majiteli soukromých scén v čele se spolumajitelem Divadla Ta Fantastika Petrem Kratochvílem jednal ministr kultury Václav Jehlička. Už dříve Radiožurnálu řekl, že se do komunální politiky jeho resort nemůže a nebude vměšovat. Přesto dění kolem grantů sleduje a nabízí, že by v tomto sporu mohl být jakýmsi mediátorem.
Ministr dnes hovořil i s hercem Karlem Heřmánkem. Také ten považuje současnou grantovou politiku radního Milana Richtera za více spravedlivou než v předešlých letech grantového řízení:"Je to složité, protože je tady spousta divadel, takzvaně příspěvkových, které se prostě nemohou rozloučit se socialismem. Myslíme si, že po letech od takzvané revoluce je to na pováženou, nedělá to dobrý obraz o divadelních. Je mi to líto," řekl pak Heřmánek Českému rozhlasu.
O způsobech financování divadel a kulturních projektů se vedou debaty i mimo Prahu. S protesty pražských umělců souhlasí řada regionálních divadel.
Sérií protestů zahájili pražští umělci v neděli demonstrací před Národním divadlem.
Na toto téma se hovořilo i v poledních Ozvěnách dne Radiožurnálu i v Radiofóru.