Novela zakazující nezdravé pochutiny na školách prošla Senátem

Senát schválil beze změn novelu školského zákona. Cílem normy je upravit pravidla vzdělávání žáků s postižením, sjednocení závěrečných zkoušek na učilištích nebo zákaz prodeje nevhodných potravin na školách. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída v Mensa gymnáziu

Školní třída v Mensa gymnáziu | Foto: Mensa gymnázium

Co se týká nezdravých potravin, ty by měl vymezit tým odborníků. „My nebudeme zakazovat určité produkty, my jdeme pouze proti určitému složení,“ přiblížil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Děti by už neměly mít možnost kupovat si k svačině například balené cukrovinky, bagety nebo slané pochutiny. Zákaz určitých potravin na školách by se týkal i reklamy na tyto potraviny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změny, které zavádí novela školského zákona, přiblížila redaktorka Lenka Jansová

Na související vyhlášce k zákazu prodeje určitých potravin na školách budou spolupracovat ministerstva školství a zdravotnictví. „Vyhláška bude připravená včas,“ poznamenal Chládek.

Dodal, že už několikrát avizoval, že tato změna přijde, aby měly školy možnost se na ni připravit. „A aby měly možnost vypovědět i smlouvu společnosti, která nebude tuto vyhlášku respektovat,“ prohlásil Chládek.

Asistenti do škol

Novela také mění přístup k žákům se speciálními vzdělávacími potřebami. Zákon slibuje hendikepovaným nebo sociálně znevýhodněným dětem speciální učebnice, asistenty nebo tlumočníky do znakové řeči.

Nová takzvaná inkluzivní opatření by měla začít fungovat od 1. září 2016. Do té doby musí být schválená příslušná vyhláška, na níž se zatím pracuje.

Marcel Chládek | Foto: Filip Jandourek

Někteří senátoři mají k zákonu výhrady. Třeba místopředseda výboru pro vzdělávání Milan Pešák (ODS) namítá, že novela neodpovídá na otázku, kde na to všechno vzít dost peněz.

Ministr Chládek odhaduje, že zavedení inkluzivních opatření bude znamenat zvýšení současného dvoumiliardového rozpočtu na tuto oblast o další až dvě miliardy korun.

Výhrady zaznívaly i k zákazu nezdravých potravin. Další senátor za ODS Pavel Eybert podotkl, že může jít o porušování hospodářské soutěže nebo že zboží dostane nálepku „zakázaného ovoce, které, jak známo, nejvíce chutná“ a nevhodné pochutiny si děti budou kupovat jinde.

Podobným směrem míří i výhrady senátora Jaroslava Doubravy (Severočeši) – když dítě dostane peníze na laskominu, bude si ji chtít koupit.

„Naopak bych viděl i nebezpečí, že ji bude kupovat někde jinde, musí pro to nějakou cestu uběhnout, tudíž se vystavuje celé řadě nebezpečí, než dojde tam a než dojde zpátky,“ poznamenal Doubrava.

Část senátorů také upozorňovala na to, že novela obsahuje odkazy na kritizovaný registr učitelů, který ovšem na rozdíl od původního návrhu vlády uzákoněn nebude. Ministr Chládek slíbil nedostatky napravit v další připravované novele.

ČTK, Lenka Militká, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme