Očkování proti chřipce rozděluje odborníky a část veřejnosti
Pokud uvažujete o očkování proti chřipce, máte nejvyšší čas. Podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty je na zimní epidemii připravených jen pět procent Čechů. I Všeobecná zdravotní pojišťovna si myslí, že prevence je důležitá, a lidem začala nabízet vakcíny zdarma. Veřejnost si ale od očkování často drží odstup.
„Myslím si, že jsou i případy, kdy děti zkolabovaly po očkování, a že to není nejrozumnější,“ říká asi pětatřicetiletá matka dvou malých dětí. Očkování bere s rezervou, proti chřipce se prý dá bránit i jinak.
„Nejlepší je jíst hodně vitaminů, ovoce, zeleninu, snažit se děti netahat do prostředí, kde víte, že už jsou nějaké nemocné děti,“ dodává.
Vakcínám nedůvěřuje ani pan Petr. „Podle mě to zbytečně zatěžuje organismus a stejně je ten výsledek neurčitý, protože nepoznáte, jestli když jste se očkovali a dostali jste chřipku, to bylo zbytečné. Nebo když jste se neočkovali a nedostali jste ji, jestli to bylo štěstí,“ myslí si.
Chřipková epidemie, která pravděpodobně znovu propukne na přelomu ledna a února, každoročně postihne 10 procent obyvatel. Desítky případů jsou přitom smrtelné. Podle Martiny Havlíčkové ze Státního zdravotního ústavu jsou k ní nejnáchylnější lidé s chronickým onemocněním a senioři.
„Samozřejmě s ohledem na věk, respektive nad 65 let věku hrozí různé komplikace zejména ze strany dýchacího traktu, například rozvoj pneumonie, bronchopneumonie,“ upřesňuje Havlíčková. K očkování podle ní nelze nikoho nutit, protože je ze zákona je zcela dobrovolné, ale lidé by měli se svým zdravým nakládat zodpovědně.
Chřipku vám nenaočkují
Na některých internetových serverech se lidé často dotazují, zda očkování může indukovat zárodek prasečí chřipky.
„Ta vakcína je zcela mrtvá a destruovaná, takže materiál, který je při očkování do organismu vpraven, není schopen vyvolat infekci,“ odmítá tuto možnost Havlíčková. Nepopírá však, že očkování může vyvolat vedlejší reakce.
„Dochází k zarudnutí, bolestivosti, otoku, případně ještě může být krátká horečnatá reakce den až dva s vážnými nežádoucími účinky. S těmi se konkrétně u očkování proti chřipce setkáváme extrémně zřídka,“ dodává Martina Havlíčková ze Státního zdravotního ústavu.