Variantu covidu omikron potvrdila sekvenace v Liberci. Výsledek prověří Národní referenční laboratoř
Sekvenační analýza liberecké nemocnice na devadesát procent potvrdila v Česku novou jihoafrickou variantu koronaviru zvanou omikron. Informoval o tom v sobotu večer v České televizi mluvčí nemocnice Václav Řičář. Výsledek ještě musí prověřit Národní referenční laboratoř. Šlo by o první potvrzený výskyt této varianty v Česku.
„Můžeme potvrdit, že varianta omikron je u pacientky potvrzena,“ řekl pro Českou televizi mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář s odkazem na sekvenační analýzu nemocnice, která podle něj novou variantu potvrdila na 90 procent.
Je nebezpečná? Jak se šíří v JAR? Platí na ni vakcíny? Otázky kolem nové varianty covidu
Číst článek
Mluvčí Státního zdravotního ústavu Štěpánka Čechová k tomu dodala: „Po sekvenaci nyní proběhne ještě bioinformatická kontrola kvality sekvence. A pouze v případě, že budou nalezeny v získané sekvenci problémové úseky, provede Národní referenční laboratoř konfirmační vyšetření, jehož výsledek by pak mohl být k dispozici koncem příštího týdne. První předběžná analýza však naznačuje, že resekvenace pravděpodobně nebude třeba.“
Prověřovaný vzorek patří ženě, která se do Česka vrátila z Namibie. Podle premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) žena letěla zpět do Česka přes Jihoafrickou republiku a Dubaj. „Je teď v izolaci a trasují se všechny kontakty,“ doplnil Babiš na twitteru.
Se ženou, u níž se varianta omikron prověřuje, cestovalo dalších osm lidí z Česka. Jsou ze Středočeského a Olomouckého kraje nebo z Prahy. Vedle spolucestujících hygienici podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové zjistili už i rodinné kontakty ženy. A prověřují, zda také trpí nemocí covid-19, řekla hlavní hygienička.
Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) pro Českou televizi v sobotu řekl, že přijatá opatření se měnit nebudou a zůstanou v platnosti.
Variantu omikron, kterou Světová zdravotnická organizace kvůli potenciálně vyšší nakažlivosti zařadila mezi znepokojivé typy koronaviru, poprvé zaznamenali 9. listopadu v Jižní Africe. Česko už kvůli nové mutaci zpřísnilo pravidla návratu z osmi jihoafrických států.
Národní referenční laboratoř také vydala pokyny laboratořím, jaké mutace mají přednostně vyšetřovat takzvaným diskriminačním testem PCR. Měly by tak postupovat hlavně u případů, kdy se lidé vrátili z ciziny.
Nakažených v Česku přibývá i dosud známými variantami. Testy za pátek potvrdily 20 315 případů nákazy koronavirem. To je v mezitýdenním srovnání první pokles za poslední dva měsíce.
Roste ale zátěž nemocnic a přibývá nakažených zdravotníků. Celkem jich je pozitivních téměř šest tisíc - je to víc než loni, přestože drtivá většina zdravotníků je naočkovaná. Péči lékařů potřebuje stále více lidí, hospitalizovaných je teď 6 169 lidí, z toho 924 pacientů má těžký průběh nemoci.
První detekovaný případ varianty omikron v Evropě oznámila v pátek Belgie. První dva případy potvrdilo také Německo. Nakažení přiletěli 24. listopadu do Mnichova z jihu Afriky a jsou nyní v izolaci, informovalo ministerstvo zdravotnictví spolkové země Bavorsko. Další podezření na nákazu se prověřuje v Hesensku.
Varianta omikron byla odhalena rovněž v Itálii, a to u cestujícího, který se vrátil z Mosambiku, sdělil Italský zdravotnický ústav. A také ve Velké Británii. Podezření na novou mutaci má Nizozemsko a Rakousko. Varianta omikron se objevila i v Botswaně, Hongkongu a Izraeli.
Řada zemí po celém světě během dne omezila cestování do některých afrických zemí či vstup lidí z těchto států na svá území.