OVĚŘOVNA: Tajný bunkr NATO pod ocelárnami Azovstal? Sedm let stará vizualizace deskové hry

Ruské servery přinesly „zaručené“ zprávy o tajném bunkru NATO PIT-404, který se má nacházet v ukrajinském Mariupolu pod ocelárnami Azovstal. Konspirační teorii, hojně šířenou i v českém veřejném prostoru, doprovází údajná vizualizace objektu. Ta však pochází ze sedm let starého návrhu deskové hry Blackout: Journey Into Darkness. Server iROZHLAS.cz přináší další díl seriálu Ověřovna!, který se zaměřuje na vyvracení dezinformací.

OVĚŘOVNA! Mariupol/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sdílená ilustrace s konspirační zprávou, že pod mariupolskou ocelárnou se nachází tajný bunkr

Sdílená ilustrace s konspirační zprávou, že pod mariupolskou ocelárnou se nachází tajný bunkr | Zdroj: stolní hra Blackout - portál Kickstarter

Sociální sítě, ale i e-mailové schránky nejen v Česku zaplnil jeden snímek doprovázený textem: na obrázku vidíte tajný bunkr Severoatlantické aliance PIT-404 pod mariupolským průmyslovým objektem Azovstal.

Server iROZHLAS.cz ale v dalším díle seriálu Ověřovna! rozklíčoval, o jaký snímek se jedná, a vyvrací tak další dezinformace šířící se veřejným prostorem.

Poprvé se ilustrace na internetu objevila již v roce 2015. Redakce ji našla na stránkách internetové platformy pro crowdfundingové financování projektů z oblasti her, filmů nebo hudby Kickstarter.

NARAZILI JSTE NA DEZINFORMACI?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. Už ověřené informace naleznete zde.

Tvůrce stolních her Richard T. Broadwater se totiž tehdy snažil získat finance pro novou deskovou hru Blackout: Journey Into Darkness. Hráči se v ní prostřednictvím postavičky měli přesunout do doby, kdy se svět roztrhal na kusy a někteří přeživší se z moderních měst přesunuli do vybudovaných podzemních krytů.

A právě z této sci-fi hry pochází i údajná vizualizace „mariupolského bunkru“. Smyšlený příběh z Ukrajiny a desková hra mají navíc hned dvě věci společné. Zaprvé ani v jednom případě nebyla taková podzemní skrýš nikdy realizována. Zadruhé byly obě události zřejmě podvrh. 

I když se autorovi nejspíš podařilo vybrat dostatečnou částku – na 90 tisíc dolarů – na vytvoření hry, stovky lidí si v komentářích na Kickstarteru stěžují, že se stali obětí podvodu a žádnou hru jim nikdo nikdy nedoručil. „Někteří se stále ptají, kde je jejich hra. Odpověď je stručná: O své peníze jste přišli stejně jako já. Ten chlap nás všechny podvedl,“ stojí v jednom z komentářů.

Server iROZHLAS.cz se tvůrce pokoušel kontaktovat, ale neúspěšně.

Úkryt před apokalypsou

Ale zpět k ilustraci. Autor v ní rozčlenil pět podzemních podlaží na strojovnu, obytnou část, salonek, dílnu, zahradnictví, pozorovací místnost a ošetřovnu s laboratoří. Obrázek následně převzaly různé účty například na sociální síti Pinterest, které sdílejí návrhy na vybudování bunkru pro případnou apokalypsu.

V Česku teorii o utajeném krytu pod mariupolským Azovstalem sdílel například twitterový účet uskupení Volný blok, které bylo donedávna spojeno s někdejším poslancem Lubomírem Volným. Neověřené zprávy o tajném bunkru PIT-404, pro které nejsou žádné podklady a jedná se o konspiraci nepodloženou fakty, začaly hojně šířit ruské servery a pronikly i do českých skupin na sociální síti Telegram.

Ruská armáda v minulých dnech hojně ostřelovala mariupolské ocelárny Azovstal | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

O ocelárnu Azovstal se v posledních dnech vedou intenzivní boje mezi ruskou armádou a ukrajinskými obránci.

Celková rozloha areálu čítá jedenáct kilometrů čtverečních a vedou pod ním tunely dlouhé 24 kilometrů. Průmyslový objekt se začal budovat v roce 1930 na základě rozhodnutí Nejvyšší rady národního hospodářství SSSR.

Ve spleti tunelů pod továrnou se podle dostupných informací skrývají stovky obyvatel Mariupolu, ale i desítky zraněných.

Ocelárny Azovstal v Mariupolu po ruském bombardování | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

Server iROZHLAS.cz se dlouhodobě věnuje vyvracení dezinformací v seriálu Ověřovna! V předešlých dnech objasnil například ruské dezinformační video o vyhození moskevské studentky z Univerzity Karlovy v Praze nebo zprávy o tom, že ukrajinské děti dostávají přednost před českými při zápisu do mateřských škol.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme