Polovinu pokuty od antimonopolního úřadu zaplatil za obvod Pardubic dárce. Kdo to je, radnice tají

Na zaplacení pokuty 100 tisíc od antimonopolního úřadu použil pátý pardubický obvod peníze od skrytého dárce. Jeho totožnost vedení obvodu zná, ale při přijetí 51 tisíc korun souhlasilo s tím, že jméno nezveřejní. Pokutu udělil obvodu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za špatně zadanou zakázku na dětské hřiště se stegosaurem na levém břehu Chrudimky.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otázku, kdo je tím dárcem, reportérka Šárka Rusnáková pokládala vedení pátého pardubického městského obvodu několikrát. Starosta Jiří Rejda (ANO) tvrdí, že nemá oprávnění jeho jméno prozradit, dokud mu dotyčný sám nedá svolení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polovinu pokuty za špatně vypsané výběrové řízení na dětské hřiště zaplatil pátý pardubický obvod z peněz od dárce, jehož totožnost odmítá prozradit

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže udělil páté pardubické radnici pokutu 100 tisíc korun plus 1000 korun na náklady řízení.

„Vyzvali jsme zprostředkovávací agenturu, která za nás projekt dětského hřiště soutěžila. Ta vrátila veškeré finanční prostředky, za které nám to měla soutěžit, to byla zhruba polovina té smluvní pokuty, a druhá část smluvní pokuty byla uhrazena darem,“ vysvětluje starosta Rejda, jak ji obvod zaplatil.

Dar byl skutečně ve výši zbývající částky, tedy 51 200 korun. Jak redaktorka Českého rozhlasu Pardubice následně zjistila, od roku 2020 to je poprvé, co městská část vůbec přijala tak velký peněžní dar.

Dosud jí tři soukromé firmy a dva soukromí dárce přispívali částkami od 1500 do 15 000 výhradně na údržbu městské zeleně nebo na pořádání dětského karnevalu. A byly to vždy zaokrouhlené sumy – až letos přišlo 51 200 korun od dárce, který si v darovací smlouvě vymínil, že radnice nesmí jeho totožnost zveřejnit.

Starosta městského obvodu Pardubice V Jiří Rejda | Foto: David Taneček | Zdroj: ČTK

V oficiální odpovědi, kterou si Český rozhlas k okolnostem daru vyžádal, je ale doslova uvedeno, že peníze mají být použity na provoz úřadu městského obvodu. A na upřesňující dotaz starosta Rejda opakovaně potvrdil, že se z nich zaplatila polovina stotisícové pokuty.

Že ale takové jednání může být přinejmenším problematické, to nám řekl vedoucí analytik organizace Transparency Interational Marek Chromý.

„Anonymita dárce, který poskytl dar na pokrytí pokuty za pochybení municipality, je reputačním problémem především pro samotnou obec. Nemůžeme tudíž vědět, zdali onen dárce nevěnoval ty peníze s postranními úmysly. Může se tak jednat třeba o aktivního politika nebo podnikatele, který dostává od obce veřejné zakázky. Obec by tak měla tento anonymní dar vrátit,“ vysvětluje Marek Chromý z Transparency International, což je mezinárodní nezisková nevládní organizace, která bojuje proti korupci.

Desetimilionový stegosaurus

Proč je vlastně zakázka na dětské hřiště se stegosaurem v Pardubicích tak sledovaná? Od počátku, kdy hřiště u bývalé občanské plovárny radnice pátého pardubického obvodu nechala postavit, se řeší jeho cena. Stálo totiž skoro 10 milionů korun.

Nová sportovní hala v Pardubicích? Město chce v příštím roce začít s modernizací areálu na Dukle

Číst článek

Opozici a pak i antimonopolnímu úřadu se nelíbil způsob, jak vedení obvodu zakázku zadávalo a jak se zrodila cena 10 milionů korun.

Za tyto peníze získala zakázku firma, která před vyhlášením veřejné soutěže hřiště navrhla a pak se jako jediná do výběrového řízení přihlásila. Za to dostal obvod pokutu, proti které se odvolal. Když odvolání úřad zamítl, tak se radnice rozhodla pokutu zaplatit.

Hřiště se stegosaurem na břehu Chrudimky v Pardubicích | Foto: Honza Ptáček | Zdroj: Český rozhlas

Šárka Rusnáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme