Peníze do povodněmi postižených oblastí šly bez vážnějších chyb, ale dlouho

Na peníze z EU na odstranění škod po povodních v roce 2010 čekaly postižené kraje a obce příliš dlouho. Ve své zprávě to konstatoval Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ), podle nějž se však jinak neobjevila při čerpání 400 milionů dotací závažnější pochybení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně - Jánská na Děčínsku

Povodně - Jánská na Děčínsku | Foto: HZS

Kontroloři NKÚ prověřovali postup ministerstva financí i to, zda byly proplacené jen ty výdaje, na které se pomoc vztahovala. Většina peněz připadla na obnovu dopravy a základní infrastruktury.

„Kontrola neodhalila závažnější pochybení, ale neúměrně dlouhou dobu trvalo, než se peníze z Fondu solidarity dostaly k příjemcům,“ píše se ve zprávě zveřejněné na webu NKÚ.

Zpráva konstatuje, že fond má za úkol pomoci postiženým oblastem k co nejrychlejšímu návratu k běžnému životu, ale od podání žádosti ministerstvem financí k Evropské komisi trvalo rok a půl, než se peníze dostaly k příjemcům.

Povodně v roce 2010 způsobily na veřejném majetku škody dosahující asi 16 miliard korun. Na odstraňování těchto škod se státní rozpočet podílel zhruba 5,3 miliardami korun. Z Fondu solidarity Evropské unie čerpala Česká republika celkem 400 milionů korun, což představuje maximální možnou výši pomoci.
Zdroj: NKÚ

„Na základě opakovaných prodlev způsobených zdlouhavými schvalovacími procesy přijala Evropská unie v roce 2014 nová pravidla, která by měla při poskytování pomoci z Fondu solidarity zabránit opakování podobných situací,“ konstatuje NKÚ.

Zpráva také zmiňuje rozdíly mezi tím, jak kraje o možnosti čerpat z Fondu solidarity EU informovaly.

„Ústecký kraj zveřejnil na svých internetových stránkách pouze obecné informace o schválení pomoci a o výdajích, které bude možné z dotací proplatit. Jihomoravský, Zlínský a Liberecký kraj naproti tomu zorganizovaly semináře o podmínkách čerpání, na svých webových stránkách zveřejnily metodiku, informovaly o aktuálním stavu a v neposlední řadě vyhlašovaly termíny pro podávání žádostí o dotace,“ uvádí NKÚ.

kov, Michaela Široká Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme