Vánoce budou na blátě, sníh se dá čekat jen na horách. Ochlazení přijde až v půlce ledna
Vánoce v Česku budou relativně teplé a deštivé, na horách může sněžit nebo padat déšť se sněhem. Podle Českého hydrometeorologického ústavu má být příští týden přes den v průměru pět stupňů nad nulou a jinak tomu nebude ani v následujících dvou týdnech. V polovině ledna by se mělo ochladit. Nejvíce srážek spadne právě o vánočních svátcích. Vyplývá to z měsíčního výhledu a týdenní předpovědi, které meteorologové v sobotu zveřejnili na webu.
„Vánoce budou letos na blátě, na Moravě doslova. Tam teď poměrně intenzivně prší a do půlnoci by tam mohlo napršet kolem 20 milimetrů,“ popsal v sobotním odpoledním vysílání Radiožurnálu meteorolog Jan Šrámek.
A jak to bude o svátcích? Na Štědrý den má být hodně oblačnosti s přeháňkami a občasným deštěm. „Jen v polohách nad 700 metrů se budou objevovat sněhové vločky. Na Šumavě to bude pravděpodobně nad 100 metrů,“ doplňuje meteorolog. „Na Štědrý den by ranní teploty měly být kolem dvou stupňů, odplední od +3 do +7 stupňů. Vypadá to, že bílé sněhové pokrývky se dočkají jen ti, co budou na horách,“ dodává.
Během vánočních svátků by se mělo postupně ochlazovat. „Hranice sněžení půjde den ode dne níž - ve středu na 600 metrů, ve čtvrtek 500 metrů. Stále bude hodně oblačno. Na hřebenech může napadnout i 20 cm nového sněhu,“ říká Šrámek, podle kterého si bílých Vánoc užijí jen ti, kdo se vydají do vyšších nadmořských výšek.
„Mezi Vánoci a Silvestrem bude do Česka proudit chladnější vzduch od severu, sněhové přeháňky se můžou ve čtvrtek a v pátek přechodně ukázat i v nížinách. Noční teploty budou blízko nuly a odpolední kolem +3°C,“ doplňuje dále meteorolog.
Ochlazení po Vánocích bude mít ale krátké trvání, kolem Silvestra už se opět začně oteplovat. „Období příštích čtyř týdnů jako celek bude teplotně průměrné až mírně nadprůměrné. Srážkově očekáváme období jako celek průměrné,“ uvedli meteorologové v měsíčním výhledu.
Týdenní průměry nejvyšších denních teplot by se podle nich měly do 12. ledna pohybovat většinou kolem čtyř stupňů Celsia, další týden by měl být už teplotně normální s průměrným jedním stupněm nad nulou. „Jsou však pravděpodobné krátkodobější výkyvy do nižších i do vyšších teplot,“ doplnili meteorologové.
16,6 stupně Celsia v Karviné. Přes 50 meteorologických stanic přepsalo teplotní rekordy
Číst článek
Podle týdenní předpovědi bude o vánočních svátcích přes den mezi dvěma až sedmi stupni Celsia a mrznout nebude ani v noci. Po všechny tři sváteční dny meteorologové navíc očekávají oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami. V polohách nad 700 metrů na mořem budou srážky smíšené nebo sněhové.
Průměrná teplota v Česku pro celé sledované období od 23. prosince do 19. ledna je minus 1,4 stupně Celsia. Nejchladněji touto dobou bylo v roce 1984 s průměrnou teplotou minus 9,2 stupně. Nejteplejší závěr prosince a první polovinu ledna měli Češi před 13 lety, kdy průměrná teplota dosáhla 4,4 stupně
Sucho vs. extrémní srážky
Ředitel Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder mluvil o suchu a extrémních výkyvech počasí v Česku. Podle něj do budoucnosti hrozí nárůst extrémních srážek, ale prodlouží se suchá letní období a teploty budou vyšší. Pro Česko jsou klíčové srážky ve středních a nižších polohách od prosince do dubna, dalším důležitým faktorem je rovnoměrné rozložení srážek a nejenom přívalové deště.
Co se týče sucha, Rieder uvedl, že situace není tak zlá, i když se začíná projevovat v hloubkových vrtech. „Na rozdíl od některých jiných zemí neodebíráme více, než můžeme, ale je třeba to hlídat. I z toho důvodu, že podzemní voda má lepší kvalitu a stojí méně než povrchová a řada firem a podniků si buduje vlastní vrty,“ uvedl.