NATO se pustí do větší ochrany podmořských kabelů. Odstartovala to analýza české tajné služby

Komunikovat po sociálních sítích, pustit si seriál nebo poslat peníze. To všechno lze jen díky tisícům kilometrů kabelů na mořském dně. Se zhoršující se bezpečnostní situací přicházejí větší rizika také pro podmořskou infrastrukturu. Její ochranou se bude nově zabývat Severoatlantická aliance, a to na základě analýzy, kterou vypracovali čeští vojenští zpravodajci. Co za tím stálo, popsal pro iROZHLAS.cz zástupce ředitele tajné služby Václav Žid.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Instalace podmořského kabelu

Instalace podmořského kabelu | Foto: David Oller/Europa Press/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

Českým vojenským zpravodajcům se povedlo zmapovat, co hrozí podmořským „dálnicím“, po kterých proudí obrovské objemy dat, ale také ropa, zemní plyn nebo elektřina. Podmořská infrastruktura, jako jsou kabely a potrubí, je totiž čím dál tím lákavějším cílem pro špionáž či sabotáž.

„Poptávka ze strany Severoatlantické rady po tom byla už nějakou dobu, ale nedařilo se takovou kompletní analýzu předložit. Tak jsme si řekli, že by to mohlo být zajímavé, že to zkusíme,“ vysvětluje pro iROZHLAS.cz zástupce ředitele Vojenského zpravodajství generál Václav Žid, proč se jeho lidé ujali úkolu zpracovat analýzu rizik pro podmořskou infrastrukturu, přestože Česko moře nemá.

Balt brázdí maskované ruské špionážní lodě. Mají hledat zranitelná místa elektráren nebo potrubí

Číst článek

Česká republika loni celý rok předsedala Vojenskému zpravodajskému výboru NATO, ve kterém se potkávají a spolupracují vojenské tajné služby všech 31 členských států Aliance. Kromě běžných úkolů, jako je koordinace a moderování setkání, bylo české předsednictví ztížené ruskou invazí na Ukrajinu.

„Ukázalo, že tady skutečně máme množství lidí s odbornou expertizou, kteří jsou schopní myslet ‚out of the box‘ (myslet kreativně, pozn. red.),“ pochvaluje si generál Žid, který řídí celou technickou sekci Vojenského zpravodajství a loňské české předsednictví vedl.

Úsilí jeho lidí navíc nevyšlo naprázdno: Severoatlantická aliance také díky kvalitní analýze českých zpravodajců letos v únoru zřídila na svém velitelství v Bruselu speciální oddělení, které se bude kritickou podmořskou infrastrukturou a její ochranou dále zabývat.

Pohyby ruských lodí

„Jsou odhady, že optickými kabely tečou data, která souvisejí s finančními transakcemi v objemu až trilionu dolarů globálně, a jakékoliv přerušení poškodí ekonomiku. Pokud jde o plyn a ropu, na kterých jsme závislí, tak jakékoliv přerušení je kritické a má velké dopady,“ popisuje generál, co by se dělo, kdyby došlo k většímu poškození.

Zároveň podotýká, že ochrana podmořské infrastruktury je velmi složitá: jde o to, kdo kabely či potrubí provozuje, kdo je pokládá na dno moře, nebo o to, jak je zajištěná bezpečnost na místech, kde vystupují z vody na pobřeží.

„Kabely mohou být dlouhé i tisíce kilometrů a jenom optických kabelů je podle odhadů na mořském dně jeden a půl milionu kilometru,“ doplňuje.

Klíčem ke zpracování analýzy bylo podle generála Žida propojení jednotlivých zpravodajských disciplín, jako je získávání informací z fotografií, rádiové komunikace, ale také z otevřených zdrojů nebo přímo od lidí osobně.

3:27

NATO po padesáti letech aktualizovalo plán, jak se bránit Rusku. Pomáhal s tím Opata ze speciálních sil

Číst článek

„Pokud máme dobré signálové zpravodajství (získání a zpracování informací z datové komunikace, radarů či odposlechů, pozn. red.) a jsme schopni sledovat pohyby lodí, tak pak už to není daleko dovodit, proč některé lodě kopírují podmořskou infrastrukturu,“ vysvětluje Žid s tím, že důležitou úlohu sehrálo i české satelitní centrum, které spadá právě pod Vojenské zpravodajství.

Materiál vypracovaný českými zpravodajci prošel, jeho závěry odsouhlasily a podpořily všechny alianční země.

„Naše zpráva je takzvaně NATO agreed intelligence (v překladu zpravodajské informace odsouhlasené NATO, pozn. red.), což znamená, že jsme nejen doručili zpravodajský produkt, který popisuje nějakou problematiku, ale ještě jsme museli ve druhé části zajistit to, aby tři desítky států řekly ano, my s tím souhlasíme. Pak to má obrovskou sílu a formuje to politiku NATO do budoucna,“ přibližuje práci a diplomatické úsilí nejen svého týmu v Česku, ale také v Bruselu pod vedením českého velvyslance při NATO Jakuba Landovského.

K občasnému přerušení provozu na mořském dnu dochází už nyní, někdy jde o omyl, jindy o „nevysvětlitelný incident“.

Zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Václav Žid se zprávou z webu NATO, která oznamuje založení skupiny, jež se bude zabývat podmořskou infrastrukturou | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Například na začátku minulého týdne došlo k přerušení fungování podmořského kabelu mezi Německem a Švédskem, což mělo za následek zdražení elektřiny. Nejkřiklavějším případem z poslední doby jsou pak dosud neobjasněné výbuchy na plynovodu Nord Stream loni na podzim.

Kdo konkrétně by mohl chtít na kriticky důležitou podmořskou síť útočit, generál Žid nechtěl komentovat.

Letos v březnu ale skandinávská veřejnoprávní média přinesla informace o ruských lodích, které brázdí Baltské moře a hledají zranitelná místa podmořské infrastruktury.

Že by zrovna Rusko mohlo zaútočit na podmořské kabely, aby potrestalo Západ za podporu Ukrajiny, varoval nedávno také zástupce generálního tajemníka NATO pro zpravodajství a bezpečnost David Cattler.

Kateřina Gruntová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme